Otomobil dünyasında yaşanan gelişmeler; en yeni otomobil haberleri ve incelemelerini Otorehberi’nden takip edebilirsiniz.

Radar tespit cihazı satana 2 yıl hapis

Karayolları Trafik Kanunu değişiklik tasarısına ulaşıldı. İdari para cezaları caydırıcı hale getirilirken, radar tespit cihazı satanlara 2 yıl hapis, kullananlara ise 1967 TL ceza verilecek.

Radar tespit cihazı satana 2 yıl hapis
Eklenme: 27 Şubat 2013, 07:06 / Güncelleme: 27 Şubat 2013, 11:59 / 64,194 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Emniyet Genel Müdürlüğü, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda devrim niteliğinde değişikliğe gitti. İçişleri Bakanı Muammer Güler'e sunulan tasarı şehir içi yolcu taşımacılığı yapan minibüslere takograf, taksilere ise GPS kullanma zorunluluğu getiriliyor. Radar tespit cihazlarını satan ve kullananlara da ceza geliyor.

Bugün'ün ulaştığı tasarısıya göre. kamyon, çekici ve otobüslerden sonra şehiriçi yolcu taşımacılığı yapan minibüslerde takograf takacak. Özellikleri, model yılları ve cinsleri yönetmelikte belirlenecek araçlarda hız sınırlayıcı cihaz bulundurulması zorunlu olacak.

KEMER İHLALİ 154 LİRA

Minibüste takograf kullanmayan sürücüye 154 TL ceza yazılacak. Takograf kayıtlarını saklamayan sürücülere 1306 TL, işletenlere ise 4.927 TL idari para cezası yazılacak.

Takograf kayıtlarının gerçeğe aykırı tutulmasına sebebiyet veren ya da bozuk olan takograf, taksimetre ve ya hız sınırlayıcı cihazı bilerek kullanan kişiler 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Taksilerde aracın yeri ve gideceği yeri gösteren GPS, navigasyon gibi cihazların kullanılması zorunlu olacak. GPS takmayan taksiler ile hız sınırlayıcı cihaz kullanmayan araç sürücülerine 650 TL ceza kesilecek. Sürücü araç sahibi değilse ayrıca araç sahibine de aynı miktarda para cezası yazılacak.

Radarı tespitte kullanılan cihazları ithal edenler ve satanlara 2 yıla kadar hapis cezasıyla adli para cezası uygulanacak. Bu cihazları araçlarında kullanan sürücülere ise 1.967 TL ceza yazılacak. Tespit edilen cihazların mülkiyeti kamuya geçirilecek. Emniyet kemeri, koruma başlığı, koruma gözlüğü ile çocuk bağlama sistemi kullanmayarlara uygulanan cezada 72 TL'den 154 TL'ye yükseltilecek.

OLAY YERİ TERK EDEN YANDI

Ölümlü ya da yaralamalı trafik kazasına karışan ancak gerekli tespitler yapılmadan ve adli soruşturmadan kurtulmak kastıyla aracıyla olay yerinden ayrılan sürücüler 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Maddi hasarlı kazalarda olay yerini terk eden sürücülere ise 650 TL ceza yazılacak.

Ehliyetsize çifte ceza

Sürücü belgeleri tedbiren geri alınanlara, ehliyetsiz araç kullanan ve kullandıranlara verilen cezalar 600 TL'den 1.306 TL'ye çıkarılıyor. Ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse araç sahibine de 1.306 TL ceza yazılacak. Sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları kullananlara 650 TL ceza uygulanacak.

Trafik zabıtası bundan böyle peşin ceza tahsili yapmayacak. Trafik cezalarının tamamı ihbarlı olacak. Trafik polisinin uyarı ve işaretlerine uymayan sürücülere 650 TL, kırmızı ışık ihlali yapanlara 319 TL, hamile, özürlü, yaşlı ve çocuklara öncelik vermeyenler ile yer işaretlemelerine uymayan sürücülere 72 TL ceza yazılacak.

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 22 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

CENGAVER

27.02.2013 12:18

HAKSIZ CEZA YAZAN POLİSLERİN SUİSTİMALİNİ NASIL ÖNLEYECEKSİNİZ !. Prim almak için özel bir yarışma içinde olup, Haklı Haksız, Suçlu Suçsuz Vatandaşı Ceza Yağmuruna tutan art niyetli Polis ve Zabıtalara nasıl bir önlem alınacak, çünkü son dönemlerde millet ceza ile yatıp ceza ile kalkıyor, Mahkeme kararı ile suçsuzluğunu ispat eden vatandaşın cezasını Cezayı Yazan Öderse suistimal ve haksızlıkların önüne bir nebze olsun geçilmiş olur, Diğer türlü millet baya bir beddua eder hale geldi de !

küsay

27.02.2013 12:31

cengaver isimli türkiyemin klasik insanı !!!. trafik polislerinde prim diye bir ödüllendirme yok , ceza yazmaları demek ,kendilerine fazladan iş demek , zaman kaybı demek , şuan tüm türkiyede trafik kuralları baştan sona ihlal ediliyor , inanmıyorsanız çıkıp yollara bakın , yaya geçidinin üstündeki araçlar, yayalara yol vermeyen yobaz sürücüler , kırmızı ışık ihlalleri , emniyet kemeri sıkar ,takmam diyen zavallı sürücülerle dolu etraf, vallahi o polis arkadaşlar az ceza yazıyor ,bu kadar usülsüzlükleri olan sürücülere , beddua ediyorsanız emin olun o beddua geri döner sizi bulur , eğri oturup doğru konuşmak gerek , 2 kere ceza aldınız diye insanlara beddua etmeyede hakkınızda yok !!!!

Sarcan

27.02.2013 12:37

Kemer takmayana ne diye ceza verilir anlaşılır değil.... İnsanın kendisi ile ilgili bir karar. Niye ceza verilir anlaşılır değil. Sen kalp hastası olabilirsin diyerek kebab yiyen adama ceza kesmek gibi bir olay. Çok saçma. Hem kemer sakıncalı bir durum ortaya çıkardığında ne olacak? Mesala çarpma esnasında alev alan arabadan kemeri takılı olduğu için hemen inemeyen ve yanan vatandaşın durumu ne olacak? Çarpmanın şoku ile emniyet kemerinin kilidi sıkışmış olabilir, bırak sıkışmayı o şok ile (hele araba ters dönmüş ise) insanın hemen emniyet kemerinden kurtulması mümkün mü? Yada suya uçan bir arabadaki adam emniyet kemerinden kurtulmak için sarfettiği efor ve saniyeler yüzünden hayatını kaybederse ne olacak?

serhat yaz

27.02.2013 12:46

Saçmalamıssın Cengaver. Polis ceza yazdı diye prim mi alıyor sanıyorsun sen. İyice araştır sonra yaz. Kişiye her duyduğunu Söylemek yalan olarak yeter

Ahmet BİLGİN

27.02.2013 12:52

KURALLARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.... Kuralsız bir yer yoktur anlayın artık...