Radar tespit cihazı satana 2 yıl hapis

Karayolları Trafik Kanunu değişiklik tasarısına ulaşıldı. İdari para cezaları caydırıcı hale getirilirken, radar tespit cihazı satanlara 2 yıl hapis, kullananlara ise 1967 TL ceza verilecek.

Radar tespit cihazı satana 2 yıl hapis
Radar tespit cihazı satana 2 yıl hapis
GİRİŞ 27.02.2013 07:06 GÜNCELLEME 27.02.2013 11:59
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Emniyet Genel Müdürlüğü, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda devrim niteliğinde değişikliğe gitti. İçişleri Bakanı Muammer Güler'e sunulan tasarı şehir içi yolcu taşımacılığı yapan minibüslere takograf, taksilere ise GPS kullanma zorunluluğu getiriliyor. Radar tespit cihazlarını satan ve kullananlara da ceza geliyor.

Bugün'ün ulaştığı tasarısıya göre. kamyon, çekici ve otobüslerden sonra şehiriçi yolcu taşımacılığı yapan minibüslerde takograf takacak. Özellikleri, model yılları ve cinsleri yönetmelikte belirlenecek araçlarda hız sınırlayıcı cihaz bulundurulması zorunlu olacak.

KEMER İHLALİ 154 LİRA

Minibüste takograf kullanmayan sürücüye 154 TL ceza yazılacak. Takograf kayıtlarını saklamayan sürücülere 1306 TL, işletenlere ise 4.927 TL idari para cezası yazılacak.

Takograf kayıtlarının gerçeğe aykırı tutulmasına sebebiyet veren ya da bozuk olan takograf, taksimetre ve ya hız sınırlayıcı cihazı bilerek kullanan kişiler 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Taksilerde aracın yeri ve gideceği yeri gösteren GPS, navigasyon gibi cihazların kullanılması zorunlu olacak. GPS takmayan taksiler ile hız sınırlayıcı cihaz kullanmayan araç sürücülerine 650 TL ceza kesilecek. Sürücü araç sahibi değilse ayrıca araç sahibine de aynı miktarda para cezası yazılacak.

Radarı tespitte kullanılan cihazları ithal edenler ve satanlara 2 yıla kadar hapis cezasıyla adli para cezası uygulanacak. Bu cihazları araçlarında kullanan sürücülere ise 1.967 TL ceza yazılacak. Tespit edilen cihazların mülkiyeti kamuya geçirilecek. Emniyet kemeri, koruma başlığı, koruma gözlüğü ile çocuk bağlama sistemi kullanmayarlara uygulanan cezada 72 TL'den 154 TL'ye yükseltilecek.

OLAY YERİ TERK EDEN YANDI

Ölümlü ya da yaralamalı trafik kazasına karışan ancak gerekli tespitler yapılmadan ve adli soruşturmadan kurtulmak kastıyla aracıyla olay yerinden ayrılan sürücüler 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Maddi hasarlı kazalarda olay yerini terk eden sürücülere ise 650 TL ceza yazılacak.

Ehliyetsize çifte ceza

Sürücü belgeleri tedbiren geri alınanlara, ehliyetsiz araç kullanan ve kullandıranlara verilen cezalar 600 TL'den 1.306 TL'ye çıkarılıyor. Ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse araç sahibine de 1.306 TL ceza yazılacak. Sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları kullananlara 650 TL ceza uygulanacak.

Trafik zabıtası bundan böyle peşin ceza tahsili yapmayacak. Trafik cezalarının tamamı ihbarlı olacak. Trafik polisinin uyarı ve işaretlerine uymayan sürücülere 650 TL, kırmızı ışık ihlali yapanlara 319 TL, hamile, özürlü, yaşlı ve çocuklara öncelik vermeyenler ile yer işaretlemelerine uymayan sürücülere 72 TL ceza yazılacak.

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • Delibardak 6 yıl önce Şikayet Et
  yetmez GÜRÜLTÜ VE KABAHATLER KANUNLARI'nın cezaları da artırılmalı ve güncellenmeli.!!! GÜRÜLTÜ YAPANA KONU KOMŞUSUNU YÜKSEK MÜZİK SESİ VE GÜRÜLTÜYLE RAHATSIZ EDENLERE DE BÜYÜK PARA CEZALARI GETİRİLMELİ!!!. gürültü yapan kavga çıkaran herkese devletn adli idari birimlerini ,POLİSİ , meşgul edenlerde CEZA ÖDESİN! KABAHATLER kanununu geliştirilsin günceleştirilsin ,gürültücüye 5000 TL 10.000 TL ceza yazılsın,Hükümet gürültüyü keşfedersedevam ediyorsa gürültücü YAŞADIĞI ŞEHİRDEN sürgün edilsin , Türk sorunu veya Kürt sorunu değil ,memlekette edepsiz ahlaksız insan sorunu var LÜTFEN DUYARLI olup milletvekillerine mail atalım bu konuda ,gürültü hepimizin sorunu ,herkese huzurlu ve gürültüsüz bir yaşam diliyorum("" 5 milyar dolar gelir elde eder""" )
  Cevapla
 • darbeleredurde 6 yıl önce Şikayet Et
  elmalarla armutları karıştırmamalı. yorumumun konusu senin bilmeden salladığın prim konusuydu :) trafik polislerinde eleştirebileceğimiz konu sayısı oldukça fazla,lakin konu bu değil.cezalar caydırıcı olmalı bence bir mahsuru yok.ben 20 yıldır kurallara uygun araç kullanıyorum,tek bir ceza yedim o da aşırı hızdan.başkaca cezam yok.
  Cevapla
 • CENGAVER 6 yıl önce Şikayet Et
  Darbeleredevamde debelenipdurma :). Bencede size cezalar az bile daha çok artırılsın, yalnız bu işin bir öncelik ve önem sırası olur, polisin yanından zilzurna sarhaş arabada her türlü canlı cansız malzeme olan trafik teröristlerini görmezden gelip, emniyet kemerinden dolayı trafikte normal seyreden gariban birini kolayca çevirip ceza yazmak biraz ihanet gibi ! Elbette işini düzgün yapan polis kardeşlerimize sözümüz yok, Gerçek Trafik Canavarları DOŞMUŞCULAR, TAKSİCİLER, KAMYONCULAR trafiği alt üst edenler bunlar, ama bunlara ceza kesmek zor neden hepsi polislerle abi kardeş olmuşlar, polisin işi de zor !
  Cevapla
 • darbeleredurde 6 yıl önce Şikayet Et
  bilmediği halde . biliyormuş gibi ahkam kesen cengaverlere ayar oluyorum.trafik polislerinin yazdıkları cezalardan herhangi bir pirim almıyorlar..
  Cevapla
 • Esad Kılıç 6 yıl önce Şikayet Et
  daha da arttırılsın . bu memlekette ne kadar trafik canavarı var ise zaten bazılarının yorumları aşağıda... görüyoruz biliyoruz daha da arttırılsın ki bazıları benim hiç hoşuma gitmedi ama gene de arttırılsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle