Dizel araç sahipleri dikkat! Yeni uygulama başladı

Türkiye'de en çok kullanılan akaryakıt türü olan motorine binde 5 biyodizel harmanlanması uygulaması başladı.

Dizel araç sahipleri dikkat! Yeni uygulama başladı
Dizel araç sahipleri dikkat! Yeni uygulama başladı
GİRİŞ 03.01.2018 15:20 GÜNCELLEME 03.01.2018 15:20
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) geçen yıl haziranda kararlaştırdığı, biyodizelin motorinle harmanlanması oranına zorunlu taban getirilmesi uygulaması yeni yılla birlikte hayata geçirildi.

Düzenlemeyle ithal veya rafinericiden temin edilen motorine en az binde 5 yerli tarım ürünlerinden veya bitkisel atık yağlardan üretilmiş biyodizel katılacak. Böylece akaryakıt piyasasında satılan her 200 litre motorinde en az 1 litre biyodizel bulunacak.

Türkiye'de toplam akaryakıt satışlarının yaklaşık yüzde 84'ü motorin türlerinden oluşuyor. Söz konusu satış miktarına uygulanacak binde 5'lik biodizel harmanlanmasıyla 2018'de yıllık yaklaşık 115 bin ton biodizel üretilmesi planlanıyor.

Türkiye'de biyodizel lisansı sahibi 12 şirket bulunuyor. Bu şirketlerin üretim kapasitesinin yıllık 240 bin tonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Biyodizel, aspir ve kanola gibi bitkilerden elde edilen yağlar ile kullanılmış bitkisel yağlardan üretiliyor. Kendi başına da dizel araçlarda akaryakıt olarak kullanılabilen biodizel, genelde motorin ile çeşitli oranlarda harmanlanarak kullanılıyor. Avrupa Birliği'nin 2020 yenilenebilir enerji hedeflerinde, ulaşımda kullanılan enerjinin yüzde 10'unun yenilenebilir kaynaklardan karşılanması planlanıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 30
 • Mehmet Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Neye dikkat edeceğimiz anlamadım.
  Cevapla
 • MertCE 2 yıl önce Şikayet Et
  Biyodizel imalatçısı bazı tanıdıklar var herhalde.
  Cevapla
 • Huseyin 2 yıl önce Şikayet Et
  Madem ki biodizel zorunlulugu var, o halde euro 5 ve euro 6 motorlar niye var? Euro1 ve euro4 araclar biodizel yakabilir. Ancak digerlerinde ki sensor ve katalizator, egr daha cabuk bozulacak
  Cevapla
 • yükselenruh 2 yıl önce Şikayet Et
  euro diesel demiyor motorin diyor başkan
  Cevapla
 • nedimirkek 2 yıl önce Şikayet Et
  Diyelim faliyete geçerse fiYat ne olacak
  Cevapla
 • mesut 2 yıl önce Şikayet Et
  Mazotun fiyatı düşecek her halde o zaman, dusmezse başka düşünceler gelebilir insanların aklına
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle