Toyota Türkiye'den tehlikeli 'kampanya'

Bugün dünyada 6.39 milyon aracı geri çağıran Toyota, Türkiye'de 11 bin 813 aracın etkileneceği bu olayını duyurusunu 'kampanya' olarak yaptı.

Toyota Türkiye'den tehlikeli 'kampanya'
Toyota Türkiye'den tehlikeli 'kampanya'
GİRİŞ 10.04.2014 09:36 GÜNCELLEME 10.04.2014 14:54
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Toyota'nın dünyada sakatlanma riski yaratabileceği gerekçesiyle yaptığı 'güvenlik için geri çağırma' duyurusu Türkiye'de 'Servis kampanyası' olarak açıklandı. Toyota Türkiye TM -1.26% 'nin yaptığı açıklamada güvenliğe herhangi bir vurgu yapılmaması Tüketici Hakları Dernekleri'nin de tepkisini çekti.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı (THD) Turhan Çakar' ülkeler arasında şekil değiştiren bu gibi açıklamaların hem çarpıtma anlamına geldiğini hem de etik ticarete aykırı olduğunu dile getirdi. Çakar "Bunun gibi sorunları Türkiye'de sık sık yaşıyoruz" dedi.

Toyota'nın ABD'de yaptığı açıklamaya bakıldığında şirket oradaki tüketicileri için yaptığı duyuruda araçların geri çağrıldığını, bunun da 2 farklı riskten kaynaklandığını ifade etti.

Şirket ABD'de yaptığı bir diğer basın açıklamasında da bazı modellerde kablo bağlantılarında sorun olduğu, bu nedenle direksiyon çevrilmesi sırasında kablonun zarar görebileceğini, sürücü hava yastığının çalışmayabileceği belirtti.

Toyota'nın açıklaması üzerine olay tüm dünyada Toyota'nın geri çağırma yaptığı şeklinde haber oldu. The Wall Street Journal da haberi Toyota dünya genelinde 6.4 milyon otomobili geri çağırıyor diye duyurdu. Ancak Türkiye'den yapılan açıklamada konu "Dünya'da ve Türkiye'de bugüne kadar herhangi bir kaza raporu bulunmamasına rağmen, Toyota tarafından tedbir amaçlı düzenlenecek bu kampanya için müşteriler en kısa zamanda yetkili servislere davet edilecek" şeklinde anlatıldı.

Türkiye ve dünyaya yapılan bu açıklamalar arasındaki farkı konuşmak üzere görüştüğümüz Toyota Türkiye'nin Yöneticilerinden Selim Okutur, Türkiye ve diğer ülkelere yapılan açıklamalar arasındaki farkın Türklerin 'geri çağırma'yı kelime anlamı bakımından yanlış anlamasına bağladı. Okutur "Geri çağırma deyince alıp otomobilleri çöpe atacağız, yerine yeni vereceğiz sanılabiliyor. Bu nedenle duyuruyu böyle yayınladık" dedi.

Toyota'nın Türkiye'de de geri çağırdığı araçlarda tüm dünya gibi 3 sorundan söz edildiğini belirten Okutur "Bunlardan ikisinin güvenlikle ilgili bir sorun yaratma riski yok. Biri spiral kablo ile ilgili. Bu sorun yaratabilir. ama hemen yaratmaz. Yıllar içinde" diye konuştu.


Türkiye'de de araçları aynı sorundan çağıracaklarını ifade eden Okutur "10 yıllık aracı bile çağırıyoruz. Ama kampanya kelimesi belki de bir 'servis kampanyası' hissi yaratabilir. Haklısınız. Belki kelimeyi farklı seçebilirdik" dedi. Toyota Avrupa The Wall Street Journal Türkiye'nin geri çağırma anonslarının dünya ve Türkiye'deki farkına yönelik sorularını henüz cevaplamadı.

The Wall Street Journal Türkiye'nin ulaştığı Toyota Avrupa yetkilileri dün aldıkları aksiyon kapsamında sorunun çözümü için tüm ülkelerde aynı prosedürlerin uygulanacağına dikkat çekti ve "Türkiye'deki Türkçe dış iletişimimizde "servis kampanyası" yanlış aktarım ise bu konuyu Türkiye'deki distrübütörümüzle incelemekten mutluluk duyarız" dedi.

THD: MÜŞTERİ SORUNU ANLAYAMAZ

Toyota'nın dünyaya "geri toplatma" adıyla geçtiği bir olayın Türkiye'de 'kampanya' adı almasının sorun olduğuna dikkat çeken THD Başkanı Turhan Çakar ise "Geri çağırmaysa geri çağırma denmesi lazım. Elinde bulunduran Toyota sahibi, 'kampanya' lafını duyunca görtürrmesinin gerekliliğini, sorunun ne olduğunu anlamaz.Türklerin de konuyu net anlamaları önemli. Bu çarpıtma Tüketici hakları yasalarına da aykırı" diye konuştu. (WSJ)

 
ETİKETLER
Kampanyalar servsi
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Ümit 6 yıl önce Şikayet Et
  3. Dünya Ülkesine layık görüp öyle sesleniyorlar, saygı duymuyorlar. Bu sadece Toyota için değil neredeyse hepsi için geçerli. Kendi kusurlarının telafi millete kampanya, lütuf vb gibi lanse etmek saygı duymamaktır.
  Cevapla
 • İbrahim KELEŞ 6 yıl önce Şikayet Et
  Toyotaya güvenip tercih etmekle hata mı ediyoruz?. 2010 model Toyota Verso 1,6 Premium aracımı, 18500 km de iken, 19 Mart 2013’te Malatya Toyota Plaza’nın 2. El biriminden, bakım ve kontrolleri yapılarak satın aldım. Bakımları düzenli yapılan ve Malatya Toyota Servisince değişik nedenlerle kontrolü yapılan aracım, 18 Mart 2014’te motor arızası vermiştir. Malatya Toyota teknik servisince, aracımın motorunun eksantrik milinin kırıldığı tespit edilmiştir. Teknik değerlendirmeyle, bu aracın eksantrik milinin kırılmasının, ancak aracın fabrika tarafından hatalı üretimiyle oluşabileceği açıktır. Toyota Türkiye Genel Merkezi’nden, telefonla ve e-mail yoluyla müracaat ederek bu durumun telafi edilmesini talep ettim. Araç sıfır alındığında extra ücret verilip, 3+3 yıl garantiye çevrilmediği ve bu aracın 3 yıl garantisi geçtiği için hiçbir işlem yapmayacaklarını bildirdiler. Halbuki, 4 yıllık ve sadece 33000 km yol yapmış bir araçta, Toyota Firması tarafından hatalı üretim sonucu oluşan motor arızasının Toyota tarafından telafisi gerekmez mi?
  Cevapla
 • ekgelir1 .tk 6 yıl önce Şikayet Et
  Zamanında müslüman çalışanlarına zulmediyorlardı. Sanırım aynı zulüm devam ediyordur. CENGAVER adlı yorumcu, milli otomobil için gönüllü iş adamı çoktan çıktı. Yakında arabaya bineriz. :)
  Cevapla
 • Suna Tem 6 yıl önce Şikayet Et
  Son zamanda Toyotanın adı var, bu güveni hak etmiyor. 3 yıl kullandığım 2005 model Corolla'dan memnuniyetimden dolayı 2009'da sıfır aldığım Corolla 1,6 benzinli arabada yaşadığım sıkıntılardan ve servisle uğraşmaktan yıldığım için arabamı sattım ve kurtuldum. Neymiş efendim o yıl gelenler Güney Afrika montajıymış; satarken öyle demiyorlar ama. 124 beygir diye sattıkları araba rampalarda bayılıp kalıyor ticari araçlar vızır vızır solluyorlardı. Kaportası kağıt gibi, yan arabanın kapısı değse içeri geçiyor. Hele servis işçilikleri... İstanbul'da 3 servis denedim üçü de birbirinden rezil. Kısaca Toyotanın adı var, bu güveni hak etmiyor; bir daha Toyota almam.
  Cevapla
 • CENGAVER 6 yıl önce Şikayet Et
  RENODAN PEJODAN BİN KAT DAHA İYİDİR HER YÖNDEN ! AMA KEŞKE. Emperyalist (İŞGALCİ) Düşman ülkelerin arabalarını millete kakaladılar, Tecavüzcümüzü babamız diye yutturdular millete ! Ama hala neden MİTSUBİSHİ, MAZDA, VOLVO gibi arabaları neden getirmiyorlar ülkemize, yerli arabayı beceremeyeceğimize göre bari istediğimiz arabalar gelsin bu ülkeye !!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle