1 Nisan'dan itibaren kış lastiği zorunluluğu bitiyor! - YAZDIR

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan itibarıyla sona erecek.

  • GİRİŞ30.03.2019 12:39
  • GÜNCELLEME30.03.2019 12:39

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği  yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılması, illerin  hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz  konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra  Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır  kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından  yapılıyor.

Aralık ayının başında uygulamaya giren kış lastiği takma zorunluluğu 1  Nisan'da sona erecek.

Lastik oteli kullanma ücretleri

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için  uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kış  şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Söz konusu uygulamayla, kış şartlarına göre önlemini almayan  araçlardan doğacak mağduriyetlerin önlenmesi amaçlanıyor. Kış lastikleri, 7  derecenin altındaki sıcaklıklarda ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz  lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Araç lastiklerinin uygun saklama koşullarında muhafaza edildiğinde  kullanım ömrü uzarken, bu kapsamda hizmet veren "lastik otelleri"ni tercih  edenlerin sayısı son yıllarda hızla artıyor.

"Diş derinliği 3 milimetreden az olmamalı"

Petlas Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, AA muhabirine, son yıllarda  bilinçlendirme kampanyaları ve trafik kontrolleri sayesinde Türkiye'de kış  lastiği kullanımında mesafe kat edildiğini ifade etti.

Yaz aylarına girerken, sıcak havalarda kullanıma uygun olmayan kış  lastiklerinin değişiminin, kritik öneme sahip olduğunu belirten Özürün, "Yazın,  kış lastiklerinin fren mesafesi artar ve yol tutuş performansı azalır. Daha fazla  yakıt tüketimine neden olur, kış lastiklerini yazın kullanmak ömrünü azaltır,  daha fazla karbondioksit salımına yol açar ve sürüş konforunu azaltır."  değerlendirmesinde bulundu.

Özürün, lastiklerin düzenli şekilde kontrol edilmesi gerektiğini  vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Diş derinliği 3 milimetreden az olan tüm lastiklerin değiştirilmesi  gerekli. Yaz lastiğine geçerken kış lastiklerinizi doğru saklayın. Bir sonraki  kış kullanılmak üzere kaldırılacak lastiklerin de saklanması sırasında, güneş  ışınlarına doğrudan maruz kalmaması, kuru ve temiz tutulması, ayrıca lastiğe  zarar verecek kimyasal maddelerle temas etmemesine dikkat edilmesi gerekiyor. En  iyi lastikler ve en güvenli araçlar bile sürücü dikkatinin yerini dolduramaz.  Trafikte bizim, değer verdiklerimizin, başkalarının can ve mal güvenliğini  sorumluluğunu taşıdığımızı unutmamalı, trafik kurallarına ve hız limitlerine  uyarak araç kullanmalıyız."