TEST: Fiat Egea HB 1.6 M.Jet Otomatik - YAZDIR

Fiat Egea Hatchback, 1.6 litrelik dizel motoru ve otomatik şanzımanıyla test konuğumuz oldu.

  • GİRİŞ15.03.2017 17:12
  • GÜNCELLEME15.03.2017 17:34

Serkan Saraç / Haber7

Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı… Özellikle hacmi ve maksimum 200 km hızıyla sınıfında öne çıkan Fiat Egea Hatchback dizel otomatik bu haftaki test konuğumuzdu. Bu kombinasyon oldukça merak ediliyordu ve bizde test etme fırsatı bulduk. E birde yerli üretim olunca daha çok üzerine düştük.

 DIŞ TASARIM

Ön tarafta ilk olarak 4 bölmeli , dışbükey uzantılı kaput yapısı modele çok yakışmış. Parçalı ızgarası ve krom çizgileri ön tarafı daha da hareketlendirmiş. Agresif bakışlı MERCEK far gurubu ben buradayım derken, bumerang formundaki krom kaplamasıyla sis farları da modernliği tamamlamış.

Yan Profile geldiğimiz zaman ,modelde işçiliğin üst düzey olduğunu görebiliyoruz. Hatlar oldukça belirgin ve bombeler gölge oyunlarıyla aracın profilini oldukça iddialı duruma getirmiş.Elimizi koyduğumuz her bölme dolgun malzemelerden oluşuyor. 17 inch alaşımlı jantlar, cam altları krom çıtalar ve krom kapı kolları ise yan profile ayrı bir hava katmış. Genel olarak hatchback araçlarda gördüğümüz arkaya doğru alçalan tavanın olmaması da, içeriye kocaman bir hacim sağlamış.

440 litrelik bagaj kapasitesiyle karoser ortalamasının üzerinde olan EGEA HB , arka profilde biraz daha yuvarlak hatlara sahip olsaymış , biraz daha sıkı bir HB olabilirmiş…

İÇ TASARIM

Modelin en iddialı olduğu bölüm! Bu bölümde iddiasını işçiliği ile başlatıyor. Ağırlıklı olarak yumuşak malzemelerin olduğu araçta , eşya gözleri de gayet yeterli . Hani bir tek gözlük saklama cebi yok.

Krom detaylarla süslenen işçilik bizden çok çok iyi puan aldı. Modelin işçiliği kadar teknolojisini de gayet yeterli buldum. 7inçlik ekran, hem konumlandırılması hem de dokunmatik hassasiyetiyle gayet başarılı. Güneş ışınlarını almaması da ayrı bir parantez.

Navigasyon , uconnect, bluetooth, yol bilgisayarı gibi seçeneklere bu ekrandan ulaşabiliyorsunuz. Teknoloji unsurları ekran içerisiyle sınırlı değil. City mode ( direksiyonu şehir içi moda sokma, daha hafif oluyor.) koltuk ısıtıcıları , adaptive cruise control ( kendi hızını ayarlayan sabitleyici ) gibi üst düzey teknolojilerde araçta yer alıyor. İç tasarımda son olarak hacimden bahsedelim. Hem önde hem arkada muhteşem bir alan sizi karşılıyor. Bu konuda birçok sedan araçla yarışabilir.

ARTI VE EKSİ KÖŞEMİZ

+Bir kere araç o kadar sessiz ki, Multijet olduğunu anlamakta zorlanabilirsiniz. Benzinli bir ünitedeki gider keyfine yakın sessizlik alabiliyorsunuz.
+ Şanzıman DCT otomatik; geçişler sarsıntısız ve seri.
+ Hızlanması çok başarılı ki bu konuda sınıfında çok iddialı. Maksimum 200 km hızlara çıkabiliyor. Fabrika verilerinde sınıfında bu verileri görmek zor.
+ 0-100 km hızlanması da çok başarılı 10.2 saniye.
+ Maksimum tork gücünü 1750 devir dakika da verdiğinden ihtiyaç duyulan her bölümde torku hissedebiliyorsunuz.
+ Yola çok iyi tutunuyor. Özellikle virajlarda ne önden ne arkadan salınımlara denk gelmedik. ( 100 km hızlarda denediğimiz keskin virajlar oldu.)
+ Yakıt tüketimi İstanbul trafiğinde otomatik bir şanzımana sahip olmasına rağmen iyi veriler sundu. Test yolu haricinde 6.5-7.5 LT arası.

- Kocaman, estetiği olmayan bir direksiyon simidi.
- Arka bölmede havalandırma kanalları yok.
- Kapı kollarındaki cam açma kapama tuşları çok önde.
-110 km hızların üstünde içeri biraz rüzgar sesi alabiliyor.

TEKNİK VERİLER

2017 Fiat Egea HB 1.6 Multijet Lounge Plus DCT ( full + full 97.900 TL)

Silindir Hacmi 1598 cc
Beygir Gücü 120 HP
Maksimum Tork 320 Nm
Vites Tipi 6 İleri Otomatik

Maksimum Hız 200 km/s
0-100 Km Hızlanma 10.2 sn

Yakıt Türü Dizel
Şehir İçi Ortalama Tüketim 4.4 lt (Test tüketimi 6.5-7.5 LT ARASI)
Şehir Dışı Ortalama Tüketim 3.3 lt
Karma Yakıt Tüketimi 3.8 lt

Bagaj Hacmi 440 lt
Lastik Ölçüleri 225/45 R17
Yıllık Vergisi 997 TL

Başlangıç fiyatı 60.900 TL