EPDK, elektrikli araç üzerinde çalışıyor

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrikli araçların yaygınlaşmasını sağlayacak düzenlemeler için 2023 yılını işaret etti.

EPDK, elektrikli araç üzerinde çalışıyor
EPDK, elektrikli araç üzerinde çalışıyor
GİRİŞ 29.09.2021 11:11 GÜNCELLEME 29.09.2021 11:14

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrikli araçların yaygınlaşmasını sağlayacak düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını söyledi.

ICCI konferansında internet üzerinden konuşan Yılmaz, yerli elektrikli otomobil olarak oluşturulan TOGG'un 2022 yılı sonunda banttan ineceğine dikkat çekerek, "TOGG'un yola çıkmasıyla birlikte... elektrik piyasası açısından yepyeni bir döneme gireceğiz. Bu yeni dönemde daha esnek bir dağıtım sistemi ve sistem işletimi yaklaşımı esas olacak" dedi.

Yılmaz, düzenlemelerin elektrikli araç filosunun büyümesine imkan verecek bir şekilde kurgulanacağını ifade ederek, "Daha esnek, rekabetçi, bir nevi evrensel hizmet yükümlülüğü olarak tanımlanabilecek bir anlayışla, tüm elektrikli araçlara ayrım gözetmeksizin hizmet vermenin esas olduğu bir piyasanın altyapısını kurmak için çalışıyoruz" dedi.

Yılmaz, düzenlemenin hayata gireceği tarih olarak TOGG'un piyasaya sürülmesi öngörülen 2023 yılını işaret ederken, gereken yasal düzenlemenin ardından ikincil düzenlemelerin hızla yürürlüğe konacağını ifade etti.