İkinci el parçaya Danıştay 'dur' dedi

Danıştay, sigortanın hasar gören araçta sahibinin rızası alınmadan orijinal parça yerine ikinci el parça kullanmasına yapılan itirazı haklı buldu.

İkinci el parçaya Danıştay 'dur' dedi
İkinci el parçaya Danıştay 'dur' dedi
GİRİŞ 22.09.2021 10:15 GÜNCELLEME 22.09.2021 10:15
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Danıştay, sigorta ilişkisinin tarafı olmayan ve doğrudan zarar gören üçüncü kişilerin araçlarında meydana gelen hasarlarda, orijinal parça yerine "yeniden kullanılabilir parça" kullanılmasına imkan tanıyan düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

TBB DAVA AÇTI

Türkiye Barolar Birliğinden (TBB) yapılan açıklamaya göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Genel Şartlar başlıklı tebliğ, 20 Mart 2020'de Resmi Gazete'de yayımlanmış, TBB, tebliğdeki bazı maddelerin anayasaya, Karayolları Trafik Kanunu'na, Avukatlık Kanunu'na, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na aykırı olduğu gerekçesiyle iptali talebiyle dava açmıştı.

DÜZENLEMİNİN YÜRÜTMESİ DURDURULDU

Danıştay 8'inci Dairesi, bu davadaki ilk kararını verdi ve tebliğdeki sigorta ilişkisinin tarafı olmayan ve doğrudan zarar gören üçüncü kişilerin araçlarında meydana gelen hasarın rızaları alınmaksızın, "yeniden kullanılabilir parça" ile giderilmesine imkan tanıyan düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

Danıştay, ayrıca tebliğdeki hesaplama yöntemlerine ilişkin bazı maddelerin ve bazı eklerin yürütmesini de durdurdu.

YORUMLAR 14
 • Tcli 1 yıl önce Şikayet Et
  Sigorta caizmi önce ona bakmak lazım. Sigorta mantığı islamın ticaret mantığına ters en başta. Öncelikle neden islam kurallarını esas almıyoruz.
  Cevapla
 • HÜSEYİN SAFİ 1 yıl önce Şikayet Et
  maalesef bürokrası hep sigorta banka finans kurumları büyük ve özellikle yabancı şirketler lehine düzenleme yapıyor ve gene maalesef yargı bunun gibi bir kaç istisna hariç vatandaş lehine karar vermiyor. bu yürütmenn durdurulması bakalım esas kararda iptal kararı verilecekmi ve iptal edilirse genel kurul hne kararı verecek? Atatürk bu durumu görüp kapitülasyonları kaldırdı ama sanki varmış gibi uygulamalarda tanınana kolaylıklarla aynen devam ediyor. Tıpkı istanul sözleşmesinin iptal edilmesine rağmen bu sözleşmeye göre yapılan hiçbir kanuni düzenlemede değişiklik yapılmaması gibi
  Cevapla
 • Martli 1 yıl önce Şikayet Et
  almanyada ki sistem mükemmel. sorunsuz isliyor. kim bir seye zarar verildi ise aynısını yerine koymak zorunda dir. bu arac olur ev olur sokak lambası direği olur. yan sanayi kisi isterse kullanır ama sigorta orjinal parca uzerinden hesap yapar. yan sanayi kullanımında aracın degeri düşecektir..m
  Cevapla
 • hamza hacıtorunu 1 yıl önce Şikayet Et
  Diğer bir sıkıntıda kaza sonucu hasar gören parçanın orjinali ile değiştirilmemesi yan ürün muadili takılması. Birisi de bu konuya inşaallah el atar..
  Cevapla
 • Yıldırım 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim aracım orijinal Di başkası gelip hasar verdi. Sigorta muadil vermiş ve bilgim olmadan yani yansan ayi kullanıldı. Bu nada çözün lütfen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle