Otoda çip krizi: Son 15 yılın en düşüğünde

Pandeminin başından itibaren sağlık tedbirlerini hayata geçiren ve çip kriziyle boğuşan Türk otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı son 15 yılın en düşüğüne geriledi.

GİRİŞ 13.09.2021 06:42 GÜNCELLEME 13.09.2021 08:46
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Ocak-Ağustos dönemine ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Buna göre, yılın ilk sekiz ayında toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 814 bin 520 adet, otomobil üretimi de yüzde 6 artarak 511 bin 766 adet olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 850 bin 811 adet oldu. Bu dönemde, otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı yüzde 62 olarak gerçekleşti. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda (otomobil + hafif ticari araç) yüzde 62, ağır ticari araçlarda yüzde 57, traktörde yüzde 73 seviyesinde gerçekleşti.

TİCARİ ARAÇ ÜRETİMİ YÜZDE 34 ARTTI

Ocak-Ağustos döneminde ticari araç üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artış gösterdi. Bu dönemde, ağır ticari araç grubunda üretim yüzde 50 artarken, hafif ticari araç grubunda üretim yüzde 32 arttı. Yılın ilk sekiz ayında, toplam ticari araç üretimi 302 bin 754 adet olarak gerçekleşti. Pazara bakıldığında ise, Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ticari araç pazarı yüzde 34, hafif ticari araç pazarı yüzde 28 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 79 arttı. Baz etkisi dikkate alındığında 2015 yılına göre kamyon pazarı yüzde 30, otobüs pazarı 58 ve midibüs pazarı yüzde 74 oranında daraldı.

PAZAR ORTALAMASI SON 10 YILIN ÜSTÜNDE

Yılın ilk sekiz ayını kapsayan dönemde toplam pazar geçen yıla göre yüzde 26 artarak 522 bin 244 adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde, otomobil pazarı da yüzde 23 oranında arttı ve 391 bin 392 adet oldu. Son 10 yıllık ortalamalar dikkate alındığında Ocak-Ağustos döneminde toplam pazar yüzde 5,4 ve otomobil pazarı yüzde 9 oranında artarken, ağır ticari araç pazarı yüzde 2,3 ve hafif ticari araç pazarı yüzde 4,4 daraldı. Bu dönemde, otomobil satışlarındaki yerli araç payı yüzde 40 olurken, hafif ticari araç pazarında yerli araç payı yüzde 53 olarak gerçekleşti.

İHRACATTA 8 AYIN LİDERİ

8 ayda otomotiv ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 14 artarak 595 bin 425 adet olarak gerçekleşti. Otomobil ihracatı ise yüzde 2 oranında artarak 365 bin 704 adet oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) verilerine göre, otomotiv sanayi ihracatı Ocak-Ağ?ustos döneminde toplam ihracattan aldığı yüzde 13,4 pay ile ilk sıradaki yerini korudu. 19,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti. Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 30, avro bazında ise yüzde 21 arttı. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 19,2 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 11 artarak 6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Avro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 3 artarak 5 milyar avro oldu. Dolar bazında ana sanayi ihracatı yüzde 23 artarken, tedarik sanayi ihracatı yüzde 40 oranında arttı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
çip
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • ali ihsan 1 ay önce Şikayet Et
  daha az üretimle daha fazla para kazandılar bu pandemi döneminde. çok iyi algı yaptılar ve halen daha uyduruk çip bahanesiyle bu tatlı karlarını katlamak istiyorlar. sahi neydi bunların sloganı ; hemen alın fiyatlar daha da artacak. Oysa temel kuraldır, sen koşa koşa alırsan fiyatlar tabiki artar. Dedik ya algıyı çok iyi yapıyorlar.
  Cevapla
 • Dert mi oyun mu 1 ay önce Şikayet Et
  Eski eloktronik ürünlerden çipi sökün kullanın herşeyi devletten beklemeyin yav dağılın mola bitti çalışın
  Cevapla
 • Ordulu 1 ay önce Şikayet Et
  Bizlerde almanyada çip yüzünden kısa çalışıyoruz. Keşke ülkemizde de çip üretilse. Bayraktarlar birde bu işe El atsalar iyi olur
  Cevapla
 • avantaj 1 ay önce Şikayet Et
  Ulkemizde cip fabrikasi yapildi batidaki bu kriz hem cip hemde otomotiv uretimimiz icin cok buyuk avantajlar sagliyor bu sayede dunya otomotiv sanayinde Turkiyenin yeri cok ilerilere gelebilir
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  İnsanlara hazırlanıyor o çipler...doğal olarak piyasa onla meşgul...
  Cevapla
 • Can 1 ay önce Şikayet Et
  Çok komiksin, ve çok cahil.. o çipler insanlar içinokadar cokgeri ki, bir parmağını bike çalıştıracak saniye de milyarlarca emiri veremez ki, insanlara takılsın. Ve tabi kocaman bir şey bu insanlar için. Ama mühendisolmadan bilimsel konularda dahi olmuş herzamqn benim milletim. Ama kitap bile okumaz tembellikten, cahil kalır.
  Cevapla
 • Byd 1 ay önce Şikayet Et
  çip te bir entrika oynanıyor, üst akıl yeni oyun içinde.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle