'ÖTV indirimi sonrası' için soruşturma sonuçlandı

Yeni binek otomobil ve hafif ticari araç üreticisi ve dağıtıcısı şirketler için ÖTV indirimi sonrasında birlikte hareket ederek fiyat artışına gittikleri ve arzı kısıtladıkları iddiası hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı.

'ÖTV indirimi sonrası' için soruşturma sonuçlandı
'ÖTV indirimi sonrası' için soruşturma sonuçlandı
GİRİŞ 06.09.2021 15:21 GÜNCELLEME 06.09.2021 15:55
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Yeni binek otomobil ve hafif ticari araç üreticisi ve dağıtıcısı şirketler için ÖTV indirimi sonrasında birlikte hareket ederek fiyat artışına gittikleri ve arzı kısıtladıkları iddiası hakkında yürütülen soruşturmada, idari para cezası verilmesine yer olmadığı kararı çıktı. 

Rekabet Kurulu tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Yeni binek otomobil ve hafif ticari araç üreticisi ve dağıtıcısı teşebbüslerin, ÖTV indirimi sonrasında birlikte hareket ederek fiyat artışına gittikleri ve mal arzını kısıtladıkları iddiasına ilişkin olarak alınan 24.06.2009 tarihli ve 09-30/637-150 sayılı Rekabet Kurulu kararının Danıştay 13. Dairesinin 04.12.2019 tarihli ve 2018/3127 E. ve 2019/4094 K. sayılı kararı ile iptali üzerine 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla yürütülen soruşturma tamamlandı.

26.08.2021 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda ; Baylas Otomotiv A.Ş., Chevrolet Otomotiv Ticaret Ltd. Şti., Doğuş Otomotiv Servis ve Tic. A.Ş., Ford Otomotiv Sanayi A.Ş., Groupe PSA Otomotiv Pazarlama A.Ş., Honda Türkiye A.Ş., Hyundai Assan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., Mais Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş., Nissan Otomotiv A.Ş., Opel Türkiye Otomotiv Ltd. Şti., Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. ve Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. hakkında 4054  sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 16. maddesi uyarınca  idari para cezası verilmesine yer olmadığına karar verildi.

Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan 26.08.2021 tarih, 21-40/595-290 sayılı kararın açıklama metnine ulaşmak için tıklayınız." 

YORUMLAR 14
 • Yaşar 1 yıl önce Şikayet Et
  Sıfır araba alanlara 2 yıl satılamaz şartı konulsun
  Cevapla
 • 1009 1 yıl önce Şikayet Et
  Zaten insanların araba alacak durumu kalmadı.Bu faiz bu pahalılıkta kim arabayı düşünüyor .turizm sezonu da bitti dolarda yakında fırlar bayilerde galerilerindeki araçlarla ralli yaparlar artık
  Cevapla
 • Naci 1 yıl önce Şikayet Et
  Millette para bol. Gönlünü ferah tut. Şikayet edenler hep tuzu kuru olanlar.
  Cevapla
 • URFA 63 1 yıl önce Şikayet Et
  adi karaktersizler bırakında bi araba alalım haksız kazancınızı rabbim yedirmesin amin
  Cevapla
 • mahmuthan 1 yıl önce Şikayet Et
  galericiler yine topladı araçları bayilerden.
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Artık sıfır araba tırları direkt galerilere yanaşıyor.
  Cevapla
 • Muhammet 1 yıl önce Şikayet Et
  Ötv indirimi gelmeden bayilere bildirge gidiyor onlarda ertesi gun 230 binlik aracini 300 bine yukseltiyor ötv indirimi gelincede 250 bine dusuruyolar daha sonra indirim yaptik diyorlar.madem herseyimiz dolar euro altin maasi dolar ve euro uzerinden almamiz gerekiyor turk parasinin hic bir degeri kalmadi devlet yetkilileri mudahale etmiyor.saygilar
  Cevapla
 • Yusufelili 1 yıl önce Şikayet Et
  öyle bir şey yok uydurmayalim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle