İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Fiyatlarda değişiklik olacak mı?

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, ikinci el araç piyasasında hareketliliğin arttığını, fiyatlarda düşüş beklemediklerini söyledi.

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Fiyatlarda değişiklik olacak mı?
İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Fiyatlarda değişiklik olacak mı?
GİRİŞ 17.07.2021 11:23 GÜNCELLEME 17.07.2021 11:23
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Yanık, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ikinci el araç satışlarını da etkilediğini söyledi.

Salgının etkilerinin yavaşlamasıyla, sıfır araç alamayanların ikinci ele araçlara yöneldiğini belirten Yanık, "Şu an ikinci elde hareketlilik devam ediyor. Sıfır araç alamayanlar ikinci el araçlarda talepleri artırdı. İşlerimiz iyi durumda." dedi.

Yanık, fiyatların dalgalı bir seyir izlediğini, aynı marka ve özelliklerdeki araçları sattıkları fiyata alamadıklarını dile getirerek Yanık, şöyle devam etti:

"Fiyatları sabitleyemiyoruz. Yaşanan kısır döngü ve fiyatların yükselmesi işlerimizi sekteye uğratsa da beklediğimiz satışa ulaşıyoruz ama kar marjlarımız bitme noktasına gelmiş durumda. Fiyatların artmasında en büyük etmen olarak galericiler gösteriliyor ancak galericiler fiyatların artışından hiçbir şekilde memnun değil. Yaptığımız ticarette devamlı bir artış olursa sermayemizde erime meydana gelir. 50 bin liraya aldığımız arabayı 55 bin liraya satıyoruz, sonra gidip 57 bin liraya alıyoruz. Türkiye genelinde 150 bine yakın oto alım satımı yapan esnafımız var, bunlar mağdur olmakta."

"En çok 'orta segment' dediğimiz hatchback tarzı araçlar tercih ediliyor"

Yanık, önceki yıllarda bayram öncesi, yaz öncesi gibi dönemlerde piyasanın hareketlendiğini, bu sene ise durumun farklı olduğunu, hareketliliğin yıl içine yayıldığını ifade etti.

Nakdi olanların, kafasına yatan, bütçesine uygun aracı satın aldığını belirten Yanık, "İkinci el araçlarda en çok 'orta segment' dediğimiz hatchback tarzı, dizel ile otomatik veya yarı otomatik araçlar tercih ediliyor. 150 bin liraya kadar olan araçlar en fazla tercih edilmekte. İkinci elde düşüş olmaz. Biz düşmeden vazgeçtik, stabil hale getirmek istiyoruz. Fiyatları sabitleyebildiğimiz kadar sabitlemek için uğraşıyoruz. İkinci el araçların fiyatlarının düşmesini herkesten çok istiyoruz." diye konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Vicdan, merhamet ve kardeşlik menfaat uğruna nasıl çöpe atılır? İşte bu zamanları yaşıyoruz. Kendi insanına kazık atmak için sıraya girmişler. Yok pandemi, yok bayram, yok kredi düştü. Allah kimseyi kimseye özellikle de fırsat arayanlara muhtaç etmesin. Kendinize yazık ettiniz. Umarım bu söylediğimi yakın bir zamanda anlarsınız... Almayın arkadaşlar. Yazık emeklerinize
  Cevapla
 • KoDeSs 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet ötv kdv de düşüş yapmadığı müddetçe bırakın düşmesini bizim milletimiz birbirini kazıklamayı seviyor 2 katına daha çıkarır ALLAH ım sen böyle dolandırıcı millete muhtaç bırakma (AMİN)
  Cevapla
 • Kayseri 1 yıl önce Şikayet Et
  Almıyorum rahatım , param bankada dolar
  Cevapla
 • pirana61 1 yıl önce Şikayet Et
  araç almıyoruz heleki hurda pas yığınlarını alacak kadar aptal aklını yitirmiş insanlar değiliz herkes rüya görüyor bu fiyatlara araç alanın kesinlikle aklı yoktur satılan araçların %70 hurda bitmiş vuruk çürümüş işe yaramayan devamlı sanayiye giden araçlar temiz araç ise 150000 tl den aşağı çok zor ki o aracın gerçek değeride 40000 tldir ki bu fiyatlarada araç kesinlikle alınmaz rüya görmeyin fırsatçılar bu sene sizin işiniz bitti önümüzdeki senede fabrikaların işi bitecek sabırla bekliyoruzz iflas edip yok olmanızı
  Cevapla
 • mehmet kara 1 yıl önce Şikayet Et
  çok beklersiniz çarık çürük araç ları yüksek fiyata sattığımız günleri
  Cevapla