Alman otomobil devlerine rekor ceza! Volkswagen, BMW...

AB Komisyonu, temiz emisyon teknolojisinin yayılmasını önlemek için iş birliği yaparak AB’nin tekelcilik karşıtı kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Volkswagen ve BMW'ye yaklaşık 875 milyon 189 bin avro para cezası verildiğini bildirdi.

GİRİŞ 08.07.2021 15:08 GÜNCELLEME 08.07.2021 16:31
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, VW Grubu’na 502 milyon 362 bin avro, BMW’ye ise 372 milyon 827 bin avro para cezasının verildiği kaydedildi.

Açıklamada, bir diğer Alman otomotiv şirketi Daimler’in ise tekel girişiminin bir parçası olmasına rağmen, grubun varlığını ifşa etmesi nedeniyle 727 milyon avroluk para cezasından kurtulduğu kaydedildi.

Alman medyasının gündemi TOGG: Tesla ve VW'ye rakip mi olacak?Alman medyasının gündemi TOGG: Tesla ve VW'ye rakip mi olacak?

Alman devi Volkswagen, Bugatti'yi satıyorAlman devi Volkswagen, Bugatti'yi satıyor

Açıklamada, Volkswagen Grubu'nun bir parçası Audi ve Porsche dahil, tüm şirketlerin kartel kapsamında olduklarını kabul ettikleri ve konuyu çözüme kavuşturmayı kabul ettikleri hatırlatıldı.

AB Komisyonu’nun açıklamasında, söz konusu otomobil şirketlerinin 2006- 2014'te egzoz emisyonlarının temizliğini kasıtlı olarak sınırladığı, daha temiz teknolojilerin piyasaya sürülmesini geciktirmek için gizli anlaşma yaptığı kaydedildi.

Volkswagen’in dizel emisyon skandalıyla ilgili şimdiye kadar 32 milyar avrodan fazla ceza ve tazminat ödemek zorunda kaldığının hatırlatıldığı açıklamada, komisyonun son kararıyla yasal zeminde yeni bir çığır açtığı, ilk kez teknik iş birliğinin tekelcilik karşıtı kuralları ihlal olarak değerlendirildiği kaydedildi.

YORUMLAR 23
 • temel 3 ay önce Şikayet Et
  iyi de o hile bize gelen arabalarda oldu biz niye kendi halkimiz koruyoruz ayni sekil biz de ceza vermek gerek
  Cevapla
 • Konyalı Mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  Vay espiyoncu mercedes vay...
  Cevapla
 • Konyalı Mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  Vay espiyoncu mercedes vay...
  Cevapla
 • Poyrazim59 3 ay önce Şikayet Et
  Büyük şirketlere birsey olmaz plan her zaman vatandaşa olur.. araba şirketlere her satılan araba parçasına en azından 2 Euro pahalıya satsa kimse anlamaz ve parça alanlar tıkır tıkır öder onlara kesilen cezaları.
  Cevapla
 • vatands 3 ay önce Şikayet Et
  bizimkilerde elinden gelse avrupadaki 2.el araçları alıp burda satar,devlette komisyon alır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle