Alman medyasının gündemi TOGG: Tesla ve VW'ye rakip mi olacak?

Alman basını, Türkiye'nin üreteceği elektrikli otomobile geniş yer verdi. Alman televizyon kanalı ZDF'nin, "TOGG, Tesla ve Volkswagen'e rakip mi" başlıklı haberinde dikkat çeken analizlere yer verildi.

Alman medyasının gündemi TOGG: Tesla ve VW'ye rakip mi olacak?
Alman medyasının gündemi TOGG: Tesla ve VW'ye rakip mi olacak?
GİRİŞ 07.07.2021 22:34 GÜNCELLEME 07.07.2021 22:34
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) üreteceği elektrikli otomobillere Alman basınında geniş yer verildi.

Alman Televizyon Kanalı ZDF, “Türkiye’nin Otomobili, Tesla ve Volkswagen’e rakip mi?” başlığıyla verdiği haberde, Türkiye’nin gücünü birleştirerek iddialı bir hedefe doğru ilerlediğine dikkati çekerken Türk üretimi elektrikli SUV modelinin gelecek yılın sonunda banttan ineceğine vurgu yaptı.

Haberde, TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş'ın, "Sadece araba yapmıyoruz. Akıllı bir cihaz yapıyoruz." ifadesine yer verildi.

"ULUSAL VE ULUSLARARASI PAZARI FETHETMEK İSTİYORLAR"

Karakaş’ın "Yalnızca elektrikle çalışan değil, aynı zamanda evdeki akıllı telefonlardan akıllı kahve makinelerine kadar bir uygulama aracılığıyla diğer bileşenlerle dijital olarak ağa bağlanabilen bir otomobilin prototipini gururla sundukları" şeklindeki sözlerine yer verilen haberde teknolojik olarak güncel bir ürünle ulusal ve uluslararası pazarın fethedilmek istendiğine vurgu yapıldı.

Otomobilin projesinde tüketicilerin istek ve beklentilerinin büyük ölçüde karşılandığının hatırlatıldığı haberde, TOGG'un e-mobil pazarında bir devrim vadettiği, segmentindeki pazar payında da önemli bir rakip olarak ortaya çıkacağına dikkat çekildi

"TÜRKİYE'NİN 60 YILLIK OTOMOBİL ÜRETİM TECRÜBESİ VAR"

Haberde, Türkiye'nin üretim ve proje için çok uygun bir yer olduğu kaydedilirken "Ülkenin 1960'lardan beri otomobil üretim tecrübesi var. Özellikle Almanya'dan birçok üretici, Avrupa ve Asya arasındaki kesişim noktasında üretim yapıyor... Daha birkaç gün önce Erdoğan, Türkiye'nin dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olmasını isteme hedefini doğrulamıştı." yorumu yapıldı

Türkiye’nin otomotiv ihraç merkezi olduğu belirtilen haberde, Türkiye’de üretilen araçların yüzde 80’inin yurt dışına teslim edildiği, Türkiye’de iyi eğitilmiş kalifiye elemanların bulunduğu, işçilik maliyetlerinin de düşük olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye'nin 2022 yılına kadar kendi elektrikli otomobilini yapacağını duyurduğun hatırlatıldığı haberde “ Daha birkaç gün önce Erdoğan, Türkiye'nin dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olmasını isteğini teyit etti." ifadesi de yer aldı.

Haberde, Karakaş’ın 27 yıl boyunca Alman otomotiv tedarikçisi Bosch için çalıştığına ve Türkiye’ye dönmeden önce Alman şirketin toptan satış bölümünün başında olduğu bilgisi yer aldı.

Mercedes ve Volkswagen modelleri için tasarımlar yapan Murat Günak’ın da baş tasarımcı olarak işe alındığına dikkati çekildi.

Karakaş’ın, “Ben mühendisim. Sıfırdan bir şeyler yapmak her zaman hayalimdi.” değerlendirmesinde bulunduğu belirtilen haberde, Karakaş'ın bu hayalini Türkiye'de gerçekleştirmek istediğine yer verildi.

Ekibin yüksek motivasyonla çalıştığını belirten Karakaş, “Her taraftan destek alıyoruz. Sadece yatırımcılardan değil, devletten ve Türk basınından da destek alıyoruz" ifadesini kullandığını aktarıldı.

"ERDOĞAN GÜCÜNÜN ZİRVESİNDE KENDİSİNİ GÖSTERMEK İSTİYOR"

Haberde, iki yıl sonra modern Türkiye’nin kuruluşunun yıl dönümünün kutlanacağına işaret edilerek. "O zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan gücünün zirvesinde kendisini göstermek istiyor. Türkiye’de üretilen elektrikli otomobil bunun için güzel bir örnek olabilir" değerlendirmesi yapıldı.

“Business Insider” adlı internet sayfası da haberinde, "Business Insider Türkiye'nin Silikon Vadisi'ni ziyaret etti: TOGG patronu Karakaş, Erdoğan'ın elektrikli-otomobil hayali üzerinde böyle çalışıyor" başlığını kullandı.

Karakaş’ın Türkiye'nin 60 yıllık otomotiv deneyimini bir "mobilite ekosistemine" dönüştürmek istediğine yer verildi. TOGG’un da tanıtıldığı haberde, ilk Türk elektrikli otomobilini piyasaya sürmek için Türkiye'de altı şirketin güçlerini birleştirdiği, şu anda 400 mühendis çalıştığını ve projeye 3,3 milyar avro yatırım yapmak istendiği kaydedildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • Cem 3 ay önce Şikayet Et
  Elektirikli ve ulkemizde uretilen araclari kdv siyuzde 10 olmali otv kaldirilmali
  Cevapla
 • Sivaslı Mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  2020 de, yerli üretimimiz olan arabamız banttan inecek, seri üretim ile devamı da gelecek inşallah. Belki benim o arabayı almaya gücüm, şimdilik yetmeyecek ama bu araba bizim diye gururlanacağım , bir daha , bir daha bakacağım inşallah. Emeği geçen herkesten, ama herkesten, Rabbim razı olsun .
  Cevapla
 • Gdg 3 ay önce Şikayet Et
  2012 yılında yerli Oscar ELECTRİCİTY diye araç çıkıyordu .. adamın önünü kestiler
  Cevapla
 • Erkan 3 ay önce Şikayet Et
  Bu araç burda üretilip dışarıda ucuza satılan araçlar gibi olursa kimse almaz
  Cevapla
 • Hakan 3 ay önce Şikayet Et
  Millette araba alacak para var sanki. Avrupa’da bile beş kuruşluk arabaları Türkiye’de bilmem kaç bin liraya satıyorlar. Vergi ülkesi burası.
  Cevapla
 • Faruk 3 ay önce Şikayet Et
  Zaten tek sen alasın diye üretitmiyor
  Cevapla
 • Kastamonu 3 ay önce Şikayet Et
  Boş insan. İhracat ile memleket kazanacak. Sen almayıver.
  Cevapla
 • Nurullah Kontaş 3 ay önce Şikayet Et
  araba alacak para yok mu? ikinci elde araba kalmadı yok satıyor
  Cevapla
 • Allah Allah 3 ay önce Şikayet Et
  Allah daim eylesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle