Araç sahipleri dikkat! Yeni düzenleme: 14 TL ödenecek

Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle gecikilen her ay için araç muayene bedelinin yüzde 5'i olarak hesaplanan gecikme bedeli, aylık yurt içi üretici fiyat endeksi oranında yeniden belirlenecek.

Araç sahipleri dikkat! Yeni düzenleme: 14 TL ödenecek
Araç sahipleri dikkat! Yeni düzenleme: 14 TL ödenecek
GİRİŞ 09.06.2021 15:21 GÜNCELLEME 09.06.2021 17:49
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

TÜVTÜRK'ten AA muhabirine yapılan açıklamaya göre, hesaplanan toplam gecikme bedeli, aylık yurt içi üretici fiyat endeksi oranlarına ve aracın muayeneye geliş tarihine göre değişiklik gösterebilecek.

Yeni düzenlemeye göre, araç muayenesini 1 yıl geciktirmiş bir otomobil sahibi, 205,08 TL gecikme cezası yerine yaklaşık 14,36 TL ödeyecek. 5 yıl muayeneye gelmeyen bir ticari aracın ödeyeceği gecikme bedeli ise 1.062,71 TL yerine 74,68 TL olacak.

MUAYENE GECİKME SÜRELERİ İÇİN BİR SINIR YOK

31 Aralık 2021'e kadar geçerli yeni düzenlemenin tüm araç tipleri için geçerli olduğunu açıklayan TÜVTÜRK, gecikme süreleri için de bir sınır olmadığını duyurdu. Buna göre, düzenlemeden muayenesi 1 ay geciken araçlar gibi 5 veya 10 yıldır muayeneye gelmeyen araçlar da faydalanabiliyor.

Öte yandan, araç muayene işleminin gerçekleştirilmesi için araç sahiplerinin Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), trafik para cezası veya otoyol geçiş borcu da bulunmaması gerekiyor.

Yeni düzenlemeyle sadece araç muayene gecikme ücretlerine değil, söz konusu diğer borçların gecikmelerine de önemli indirim imkanı getirildi. Böylece yapılandırmadan faydalanan ve bu borçları nedeniyle uzun süre aracını muayeneye ettiremeyen araç sahipleri için önemli bir imkan doğuyor.

Her bir taşıt için MTV, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10'unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek.

Araç muayene hizmeti randevularının "www.tuvturk.com.tr" internet sitesinden, "0 850 222 88 88" numaralı çağrı merkezinden ve e-devlet üzerinden tüm araç sahiplerine ücretsiz olarak verildiği belirtildi.

ETİKETLER
Muayne
YAZDIR
YORUMLAR 36
 • ASILBEY@06ÇUBUK 5 ay önce Şikayet Et
  TUVTURK ile NOTER lerin aldığı ücrete bir düzenleme getirlmeli. Aracını muayene yaptıracaksan TUVTURK e, Resmi gerekliliği olan belge düzenleyeceksen NOTER' e gitmeye mecbursun. Seçeneğin yok,rekabet yok. Devlet eliyle,imkanıyla çaresiz kalan vatandaşın başını tutmak gibi geliyor. Noterin yaptığı işlemde maddi hiç bir sorumluluğu olmadığı halde yapılan bazı işlemin TL.tutarı üzerinden Harç alırlar.Dünyanın en büyük saçmalığı. Sanki işlemi sigortalıyor mağdurun zararını ödeyecek.
  Cevapla
 • ASILBEY@06ÇUBUK 5 ay önce Şikayet Et
  Kanunlara saygılı,dürüst vatandaşların cezalandırıldığı,üçkağıtçı,dalavereci,sorumsuzların hep kazandığı ülkede yaşıyoruz. Dürüst insan yerine çoluk çocuğunun nafakasından keserek, SGK,Emlak,Araç muayene,GV,Elektrik,Su vb.gibi ödemelerini aksatmadan öder, mucbir sebep olmadan ödemeyen ise hep kazançlı çıkar.Buna dur diyecek yokmu. Bu ödemelerini unutanlar,geçiktirenler cep telefonu ödeemsini ne aksatırlar ne unuturlar.
  Cevapla
 • FURKAN 5 ay önce Şikayet Et
  BU SOYGUNA DUR DIYECEK YOK MU ! KUL HAKKI ASIL HAİNLİK Bu
  Cevapla
 • emrew 5 ay önce Şikayet Et
  Tüvtürk saçmalıktır. Araçta herhangi bir değişiklik yapma senede veya 2 senede bir 500 TL Cukkala yazıktır ya. Sistem vatandaşı ezmeye çalışıyor yüceltmeye değil.
  Cevapla
 • hüseyin 5 ay önce Şikayet Et
  o zaman muayene kimse yaptırmaz tabiiki trafik polisine yakalanmamak şartıyla
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle