İkinci el araç alacaklar dikkat! Fiyatlar artacak

MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç: ''Yaz mevsiminin gelmesi ve kademeli açılma ile ikinci el piyasasında hareketlenme bekleniyor. Ertelenen talepler satışa dönmeye başladı. İkinci elde düşen fiyatlar tekrar yükselişe geçebilir." dedi.

İkinci el araç alacaklar dikkat! Fiyatlar artacak
İkinci el araç alacaklar dikkat! Fiyatlar artacak
GİRİŞ 05.06.2021 17:26 GÜNCELLEME 05.06.2021 17:27
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el otomotiv sektörünü değerlendirerek, sektörün pandemi sürecinde yaşanan ekonomik dalgalanmalar sebebiyle olumsuz etkilendiğini, Nisan sonu itibariyle yapılan kısıtlamaların da ticareti aksattığını belirtti.

Mayıs ayı sonu itibariyle kademeli normalleşmenin başlaması ve yaz mevsiminin gelmesiyle piyasanın hareketlendiğini ifade eden Erkoç, ''Haziran ayı ile canlanmanın başlayacağını ve yıl boyunca devam edeceğini düşünüyoruz'' dedi.

TALEPLER ERTELENDİ

Erkoç, her sene bayram öncesi dönemde piyasada bir hareketlilik yaşandığını, ancak bu yıl kısıtlamaların da etkisiyle vatandaşların taleplerini ertelediğini söyledi.

Erkoç, ''İkinci el otomobil pazarı Mart ayıyla birlikte üst üste 6’ncı ayını düşüşle geçirdi. 2020 yılının ilk dört ayında 1 milyon 973 bin 977 adet olan ikinci el pazarı 2021’in ilk dört ayını 1 milyon 469 bin 785 adetle kapattı. Yani pazarda toplamda yüzde 25 oranında bir daralma yaşandı'' diye konuştu.

Erkoç, Mart ayıyla birlikte pazarda daralmanın azaldığını, Nisan ayında ise baz etkisiyle büyüme trendine girdiğini ifade etti. EBS Danışmanlık verilerine göre 2020 yılının Nisan ayında 231 bin 977 adet olarak gerçekleşen pazarın, 2021’in aynı ayında yüzde 74,74 artışla 405 bin 351 adet olarak gerçekleştiği belirtildi.

Erkoç, ''Ancak Nisan sonu itibarıyla başlayan sokağa çıkma kısıtlaması ve belirsizlikler sebebiyle vatandaşlar ihtiyaçlarını ve taleplerini ertelemek durumunda kaldılar.

Şimdi kademeli olarak kısıtlamaların sona ermesi ve yaz mevsiminin de gelişiyle piyasanın hareketleneceğini düşünüyoruz'' diye konuştu.

Dünya genelinde araç üretiminde yaşanan çip krizinin kısa ve orta vadede sıfır araç üretim ve tedariğini sekteye uğratacağının altını çizen Erkoç ''Bu durumda ikinci el otomobile talebin artacağını öngörüyoruz. Bu veriler ışığında, Haziran ayından itibaren piyasanın hareketleneceğini ve bu hareketliliğin de yıl boyu süreceğini söyleyebiliriz'' dedi.

HER 100 ARAÇTAN 57'Sİ 10 YAŞ ÜZERİNDE 

Erkoç, 2021 yılın ilk 4 ayında Türkiye’de sıfır otomobil satışlarının rekor kırdığını, ancak vatandaşın alım gücünü görmek için 2.el otomobil satışlarına bakmak gerektiğini hatırlattı.

Erkoç, ilk çeyrekte Türkiye’de satılan 2’nci el otomobillerin yüzde 84'ünün 5 yaş ve üzeri, yüzde 57’sinin ise 10 yaş ve üzeri yani eski araçlardan oluştuğunu belirtti.

Döviz kurunun dalgalı seyrinin ve yüksek faiz oranlarının da piyasayı olumsuz etkilediğine dikkat çeken Erkoç, faiz oranlarının düşmesi gerektiğini, bu sayede ticaretin hız kazanacağını ifade etti.

YORUMLAR 28
 • pirana61 1 hafta önce Şikayet Et
  1 sene evvel 15000 tl eden arabayı 150000 tl ye çıkardılar şimdi ise 1 yıldır ikinci elde satış yok bunu herkes biliyor piyasayı kitlediler ikinci el ticaretini aç gözlülükleri yüzünden bitirdiler ve hatta bitme noktasında kim alacak bu fiyata bu araçları emin olun hepsi ama hepsi 15 ile 20 yaşında artık bitmiş mekanik ömrünü motor ömrünü tamamlamış hurdalar ya siz alsatçılar siz galericiler siz çok mu kurnazsınız hadi satın haydi satın piyasayıda mahvettiniz ticaretide yok ettiniz şimdi sıra araç fabrikalarında (almıyoruz aldırtmıyoruz )araç fiyatları yarıdan aşağı düşene kadar protesto ediyoruzzzzz
  Cevapla
 • Asd 6 gün önce Şikayet Et
  Tavşan dağa küsmüş dağın haberi yok
  Cevapla
 • Yusufelili 1 hafta önce Şikayet Et
  Fiyatlar yükselmez bayram geçti arabaya doydu millet herkeste arac var artık eskisi gibi patlama olmaz.
  Cevapla
 • Türkiye 1 hafta önce Şikayet Et
  Fiyatların yükselmesi deki en büyük neden medya nereye hizmet ediyorlarsa bi haber yapıyorlar herkes ona göre hareket ediyor bırakın onun bunun fiyatını haber yapmayı herşey yoluna girer
  Cevapla
 • Uzman 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu fiyatlara kimsenin ne sıfır ne 2.el alacak parası var, fiyatlar yüzde yirmi düşmeli
  Cevapla
 • Hasan 1 hafta önce Şikayet Et
  Alin almayın demekle fiyatlar ne düşer ne yükselir alim gücü varsa yükselir alim gücü yoksa seve seve düşer tabi devletin de bu fiyatları borsa gibi çıkarıp düşürmesi elinde devlet su an memnun demekki piyasadan seçimlere kadar yükselsin bakalim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle