Psikoteknik belgesi zorunluluğu 30 Haziran'da başlıyor

30 Haziran'dan itibaren ticari araç sürücülerinin psikoteknik belgesi alması mecburi hale getirildi.

Psikoteknik belgesi zorunluluğu 30 Haziran'da başlıyor
Psikoteknik belgesi zorunluluğu 30 Haziran'da başlıyor
GİRİŞ 29.05.2021 12:19 GÜNCELLEME 29.05.2021 12:28
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Türkiye genelindeki milyonlarca ticari araç sürücü için zorunlu hale getirilen psikoteknik test için tanınan süre geçtiğimiz yıl 31 Aralık'tan son kez uzatılmıştı.

İnsan unsurundan kaynaklı olarak meydana gelen trafik kazalarını en aza düşürmek, sürücünün trafiğe çıktığı andan itibaren hafıza, hız kontrolü ve saldırganlık gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçmek için uygulanılan psikoteknik testi, 30 Haziran'dan itibaren ticari araç sürücülerine mecburi hale geliyor.

Bu tarihten itibaren uygulamaya yönelik yeni bir uzatma kararı çıkarılmaması beklenirken, Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu bulunmayan ticari araç sürücüleri ise cezai yaptırım ile karşı karşıya kalacak.

1 MİLYONDAN FAZLA SÜRÜCÜ BELGESİNİ ALDI

Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Dernek Başkanı Cengizhan Kutlu, Türkiye'de 9 milyondan fazla ticari araç sürücüsünü yakından ilgilendiren rapordan, şimdiye kadar 1 milyon 140 bin kişinin aldığını açıkladı.

BELGE ALMAYANA CEZA VAR

30 Haziran 2021 tarihi itibarıyla psikoteknik test raporu olmayan sürücülere 1080 lira cezai işlem uygulanacak. Ayrıca bu sürücülerin araç kullanmalarına da izin verilmeyecek.

Psikoteknik rapor uygulamasının araç muayenesi gibi düzenli ve sıkı kontrollerinin başlamasıyla, riskli sürücü tespit edilerek gerçekleşen trafik kazaları sayısında 2-3 yıl içerisinde yaklaşık yüzde 30’luk bir azalma bekleniyor

SÜRÜCÜLERE 12 FARKLI TEST YAPILIYOR

Psikoteknik testi, psikologlar eşliğinde 60 ile 90 dakika arasında gerçekleştiriliyor. Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu kapsamında araç sürücülerine sürekli dikkat, mühakeme, koordinasyon, seçici dikkat, hız mesafe tahmin, çarpışma tahmin, görsel algı bellek, kişilik, görsel süreklilik, çevresel görsel görüş, tepki hızı ve trafiğe ilişkin görüş testi olmak üzere 12 farklı test uygulanıyor.

TESTİ GEÇEMEYENE MEN

Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu testlerinden geçemeyenler ise riskler ortadan kalkana kadar ticari araç kullanmaktan men ediliyor.

Ancak sürücüler, 90 günlük sürenin ardından yeniden psikoteknik raporu için teste başvurabiliyor. Zorunlu hale getirilen belge için istenen ücret ise 200 TL.

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • CAN 1 gün önce Şikayet Et
  Denetim yok soran yok kontrol yok . Millet ondan dolayı almıyor . Ancak bir kaza olursa soruluyor
  Cevapla
 • CAN 1 gün önce Şikayet Et
  Sürücü belgesi büyütenlere zorunlu hale getirilsin
  Cevapla
 • 1 Kayseri'li 2 hafta önce Şikayet Et
  Aynı muayene tüm siyasetçiler içinde olsa iyi olur
  Cevapla
 • all 2 hafta önce Şikayet Et
  psikoteknik ve src konusu önemli madem bu uygulamalar var yapancı uyruklular ülkemizde ehliyet alıp ticari araç sürücülüğü yapmamalı değil mi insanların can güvenliği için
  Cevapla
 • Real 2 hafta önce Şikayet Et
  Hep uzatiyorlar kimse sormuyor yani gerçekten işe yarıyor ise teni ehliyet alanlarda alsın magandalar azalır belkii
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle