İkinci el otomobil alacaklar dikkat!

Ticaret Bakanlığı, 2. el oto satışında ekspertiz raporunun, satıştan önceki 3 gün içinde sistem üzerinden online olarak sorgulanabileceğini, raporsuz satış yapan işletmelerin ceza alacağını bildirdi.

GİRİŞ 25.05.2021 07:17 GÜNCELLEME 25.05.2021 12:48
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) gönderilen yazıda, TSE belgeli ekspertiz işletmesi bulunmayan iller dışında, ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten önceki üç gün içinde ekspertiz raporunun alınması gerektiği bildirildi.

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Fiyatlar ne olacak?

8 yaş kriteri 

Model yılına göre 8 yaşın veya 160 bin kilometrenin üzerindeki taşıtlar için ekspertiz raporu alınmasının zorunlu olmadığı vurgulanan yazıda, işletmeler tarafından 2. el otomobil veya arazi taşıtı satışının yapıldığı tarihten önceki 3 gün içinde, model yılına göre 8 yaşın veya 160 bin kilometrenin altındaki 2. el otomobiller ve arazi taşıtları için TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan ekspertiz işletmelerinden ekspertiz raporunun alınmasının zorunlu olduğu vurgulandı.

Bakanlık ile Türkiye Noterler Birliği arasında veri paylaşımı entegrasyonu gerçekleştirildiği ifade edilen yazıda, “İşletmeler tarafından satıştan önce ekspertiz raporu alınıp alınmadığı bilgisi dahil taşıt satış bilgilerinin takibi sağlanabilmektedir” denildi.

Bakanlık yazısında, işletmelere getirilen ekspertiz raporu alma yükümlülüklerinin eksiksiz yerine getirilmesi, aksi halde idari yaptırım uygulanacağı ifade edilerek, 2. el motorlu kara taşıtı ticareti yapan tüm işletmelerin, ivedilikle bilgilendirilmesi istendi.

Güvenli kullanım 

Ekspertiz raporu, 2. el otomobilleri güvenle kullanmak için büyük önem taşıyor. Oto ekspertiz raporunda aracın motoru, iç aksamı, kaportası ve tamponu inceleniyor.

Ekspertiz raporuyla, aracın kaza geçirip geçirmediği tespit edilebiliyor. Piyasada kazalı 2. el otoların “makyajlanarak” sorunsuz gibi satılması, parçalanan araçların birleştirilip müşterilerin aldatılması gibi sorunlara karşı ekspertiz raporu kritik işlev görüyor. Öte yandan tam kapanma sürecinde sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı sıfır otomobillerde olduğu gibi ikinci el otomobillerde de alım-satımlar durmuştu. 17 günlük süreçte ikinci el otomobil galerileri kapılarına kilit vururken ellerindeki araçları satmak için telefonla destek vermeye devam etmişlerdi.

FİYATLARDA HAREKETLİLİK DEVAM EDİYOR 

Sıfır otomobil fiyatlarındaki yükselişle birlikte ikinci el otomobil piyasasında da hareketlilik devam ediyor. Döviz kurlarındaki volatilite nedeniyle distribütörler fiyatları yukarı çekerken ikinci el otomobillerde de yaz aylarının gelmesi, koronavirüs pandemisi nedeniyle izole seyahat etmek isteyenlerin sayısının artması bekleniyor.

SIFIR OTOMOBİL SINIRLI SAYIDA GELİYOR 

Tüm dünyayı etkisi altına alan çip sorunu nedeniyle sıfır otomobil üretimleri durma noktasına geldi. Bazı markalar fabrikalarını kapatırken bazıları da sınırlı sayıda üretim yapıp bayilerine gönderiyor. Hürriyet'ten Burak Taşçı'nın haberine göre çip tedariği sorununun devam etmesi halinde fiyatlarda yükseliş beklentisi de oluştu.

NOTERLER AÇIKTI AMA EKSPERTİZLER KAPALIYDI 

İstanbul Bağcılar’da galeri sahibi olan Cumhur Halıcı, tam kapanmada noterlerin hizmet verdiğini ancak galericilerin ekspertiz raporu alamaması nedeniyle araç satışı yapamadığını söyledi.

Halıcı “Tam kapanma sürecinde oto galeri sitemizde birkaç dükkan açıktı. Bir çok galeri sahibi dükkanını açmadı. Tam kapanmadan önce de durgunluk vardı. Tam kapanma olmadan satışların hızlanacağını düşündük ama gerçeğe dönüşmedi. Tam kapanma sürecinde telefonlarımız hiç çalmadı” dedi.

FİYATLAR ARTIYOR 

Çip krizi ve döviz kurlarında oluşan hareketlilik nedeniyle sıfır otomobillerdeki fiyat artışının ikinci el otomobillere de yansıdığını söyleyen Halıcı “Sıfır otomobil fiyatları arttıkça ikinci el otomobillerde de fiyatlar artıyor. Biz sattığımız araba yerine yeni arabayı galerimize koymak için çabalıyoruz. Fiyatların sakinleşmesi bizim için de vatandaş için de en iyisi ancak yükseliş trendi devam ediyor. Fakat geçtiğimiz yıl gibi fiyatlarda hızlı artışların olacağını düşünmüyorum.

Vatandaşlar ikinci elde orta sınıf otomobil tercih ediyor. 150-160-170 bin lira bandında olan otomobillerin satışı hızlı gerçekleşiyor” açıklamasında bulundu.

SENETLİ SATIŞLARDA FAİZ BANKADAN DAHA DÜŞÜK 

Taşıt kredi faizlerinin yüksek olduğunu ve vatandaşların yüksek maliyete katlanmak istemediğini belirten Halıcı “Vadeli satış yapan galericiler daha uygun faiz sunuyor.Bir miktarını peşin verip geri kalanı taksite bölüyorlar. Senetle satış yapılmış oluyor. Ancak bankaların uyguladığı vadecilerinkinden daha yüksek durumda” dedi.

31 TEMMUZ’A KADAR SÜRE VERİLDİ 

Şehir içinde apartman altındaki, organize olmayan site dışında kalan galerilere ilişkin olarak 31 Temmuz’a kadar süre verildiğini açıklayan Halıcı sözlerine şöyle devam etti:

“31 Temmuz’a kadar belediyeden izin aldılar. 31 Temmuz’a kadar ya bulundukları yeri şartlara göre düzenleyecekler ya da şartlara uygun dükkana taşınacaklar. Şartlar sağlanmazsa cezai müeyyide uygulanması bekleniyor”

YORUMLAR 18
 • İstanbul 3 yıl önce Şikayet Et
  Arabalar gerçekten çok pahalı 20 bin edecek brodvay olmuş 40 bin TL, Toros a adam 40 bin TL diyor, 50 bin TL edecek arabalar olmuş 80 90 bin , buna acilen çözüm bulunması gerekli piyasa çok yüksek..
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Aracın yaşı ve geçmişiyle beraber değerininde exper raporlu zorunlu hale gelsin çünki piyasada, pireciyi devecik edenler çoğalmış
  Cevapla
 • vatan 3 yıl önce Şikayet Et
  2 elde garanti süresi olsun ve iade süresi olsun galerici sıfır araç satmasın bayide 2 el satmasın garanti verebilen işine kendine güvenen galerici kalsın diğer çakal galerici kalıyormu dürüst olanlar iş yapsın gerisi batsın gitsin halk olarak dileğimiz her işin çakalları beter olsun
  Cevapla
 • Vatandaş celil 3 yıl önce Şikayet Et
  Ekspertizler yetkili serviste ve garantili olmalı yanlız tekelleşmemek kaydı ile
  Cevapla
 • Adalet. 3 yıl önce Şikayet Et
  Hep ayni bahane suna firsatciliga yeni ve farkli kiliflar bulundu desenize.Cip,korona ve yabanci para nasil ikinci eli etkiliyor ikinci elde araç uzerinde degişiklikmi yapiliyor sanki ne kadar cok bahane o kadar fiyat artisi.
  Cevapla
 • Vatandaş celil 3 yıl önce Şikayet Et
  Kardeş hakkını helal et şikayet butonunu yanlışlıkla tıkladım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle