Aldığı sıfır araç kabusu oldu! Tam 7 yıl sonra emsal karar...

Yargıtay, satın aldığı sıfır kilometre otomobilinde birçok arıza çıkan tüketiciyi haklı buldu, ithalatçı firma ile bayi sorumlu tutuldu.

Aldığı sıfır araç kabusu oldu! Tam 7 yıl sonra emsal karar...
Aldığı sıfır araç kabusu oldu! Tam 7 yıl sonra emsal karar...
GİRİŞ 22.05.2021 08:20 GÜNCELLEME 22.05.2021 08:28
Bu Habere 87 Yorum Yapılmış

Yargıtay, ayıplı aracın tüketiciden alınarak 600 bin liraya yakın değeri olan yeni bir aracın verilmesine karar verdi.

Yaşadığı Kocaeli’nde lastik fabrikasında işçi olarak çalışan Talih Özek, 7 yıl önce bir otomobil almaya karar verdi. Sıfır kilometre araçlara bakan Özek ünlü bir markanın tam donanımlı bir modelinde karar kıldı. Satın aldığı otomobil için bankaya da borçlanan Özek’in hevesi, günler sonra kâbusa dönüştü. Birçok fonksiyonu çalışmayan otomobilin ön camı seyir halindeyken patladı. İlk büyük şoku yaşayan Özek soluğu, otomobili satın aldığı Kocaeli’ndeki bayide aldı. Bayi çalışanları hemen ön camı değiştirdi. Yeniden otomobili ile yola koyulan Özek bu kez gece yarısı aynı sorunla karşılaştı.

GECE YARISI CAM PATLADI

Şehirlerarası bir yoldan gelen Özek’in kullandığı ve içinde aile üyelerinin de olduğu otomobilin ön camı bir kez daha patladı. Ailesi ile kaza geçirme tehlikesi atlatan Özek bir kez daha bayiye gitti. Bayi personeli yaptıkları çalışma sonrası Özek’e “Bu aracın bilgisayar yazılımında sorun var. Sorunu gidermemiz imkânsız. Değişmesi gereken parçaları değiştirebiliriz ancak yazılım ile ilgili sorunları çözmemiz imkânsız” dedi. Satışı yapan bayi görevlileri 20-30 kez kendilerine gelen Özek’e en son “Dilerseniz bu aracı bize ikinci el araç fiyatına satın. Biz size yeni bir otomobil satalım” önerisinde bulundu. Özek bu teklifi kabul etmedi.

YA PARA YA YENİ BİR ARAÇ

Otomobiline binmeye korkar hale gelen Özek bir süre sonra hem satışı yapan bayiye hem ithalatçı firmaya ihtarname gönderdi. Özek’in talebi “Bu otomobili benden alın. Ya paramı iade edin ya da bana yeni bir otomobil verin” şeklinde oldu. Ancak her iki muhatap da olumsuz yanıt verdi. Özek, soluğu mahkemede aldı.

İstanbul Anadolu 5. Tüketici Mahkemesi’nde açılan davada, Özek’e gizli ayıplı mal satıldığı öne sürüldü. Avukat Mustafa Şentürk’ün imzasını taşıyan dava dilekçesinde Özek’in mağdur edildiği kaydedildi. Davalı taraflar ise dosyaya sundukları savunmalarda, sorumluluğun kendilerinde olmadığını davanın reddine karar verilmesini istedi. Mahkeme, otomobilin durumunun ortaya konulması için bilirkişi raporu hazırlanmasına karar verdi. Atanan üç kişilik bilirkişi heyeti otomobil üzerinde incelemeye başladı. Ayrıntılı rapor hazırlayan heyet, kullanıcı hatasının olmadığına dikkat çekti. Raporda, otomobilin bilgisayar yazılımında sorun olduğu vurgulandı. Raporda, Özek’e, yeni bir otomobil verilmesi gerektiğine işaret edildi.

YARGITAY DA KARARI ONADI

Yapılan yargılama sonrası tüketici mahkemesi Özek’i haklı buldu. Mahkeme, davalı firmaların Özek’e yeni bir otomobil vermeleri gerektiği yönünde karar verdi. Karara göre Özek de, kendisine satılan sorunlu otomobili bayiye teslim edecek. Mahkemenin bu kararına davalı taraflar itiraz etti. Ancak dosyaya bakan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, itirazları ret etti. Yapılan karar düzeltme başvurusundan da sonuç değişmedi. Özek 7 yıl sonra haklı bulundu.

YORUMLAR 87
 • Tepki 2 yıl önce Şikayet Et
  Bir 7 yıl daha geçeydi iyiydi niye bu kadar erken ki.!
  Cevapla
 • Sait 2 yıl önce Şikayet Et
  Tamam da marka ney bunu bilmek Türk halkının hakkı
  Cevapla
 • Taci 2 yıl önce Şikayet Et
  Heveske sıfır arac alayım, mahkemeye gideyim sonuç 7 yıl sonra çıksın. Bu nedir yahu bu süre bu kadar olmamalı
  Cevapla
 • meyyid 2 yıl önce Şikayet Et
  sonuç olarak hala yeni arabayı alamamış ama.firma vermiyorum derse icra davası açar oda en az 5 yıl sürer.esas ayıp olan davanın 7 yıl sürmesi..
  Cevapla
 • Mersin33 2 yıl önce Şikayet Et
  Keske arabanin ev fiyati kadar olmadigi bir ulke olsak ve yollarimiz genis ve ferah olsa keske
  Cevapla
 • @@@ 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye 'deki kadar havalı ve yeni otomobil binen dünyanın neresinde var. Bunların hepsi akp ile başladı. Eskiden sırf kodaman insanların altında olurdu bunlar ve bir elin parmak sayısını geçmezdi.
  Cevapla
 • Salim 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne yolu fuzuli o yollara harcanan para ile kaç heykel yapılır biliyor m musun
  Cevapla
 • ahahaaaa 2 yıl önce Şikayet Et
  Somali'de yaşıyorsun herhalde .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle