İkinci el araç piyasası durma noktasında!

Otomobil üretiminin yavaşlaması ikinci el araba pazarını etkileyerek fiyatların artmasına neden olurken, son kısıtlamalar araç piyasasını durgunlaştırdı.

İkinci el araç piyasası durma noktasında!
İkinci el araç piyasası durma noktasında!
GİRİŞ 06.05.2021 10:41 GÜNCELLEME 06.05.2021 16:51
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

2020 yılında otomotiv sektöründe özellikle 2. el piyasasında son 5 yılın rekoru kırılırken, son aylarda kısıtlamaların da artmasıyla durgunluk yaşanıyor.
Artan taleple bazı ikinci el otomobillerin sıfır değerinden bile pahalıya satıldığı görüldü. Oto galeri işletme sahibi Durmuş Altuntaş, araç piyasasındaki son durumu değerlendirirken üretimde yaşanan tedarik sıkıntısının satışları etkileyecek mi sorusunu yanıtladı.

Altuntaş açıklamasında, “Son 1 sene içerisinde geçen sene, fiyatlar ve alım satım konusunda işler hareketliydi. Kısıtlamalar da etki etmemişti. Ama bu sene banka faiz kredi oranlarının yüksek olması, kısıtlamanın fazla olması insanların biraz alım gücünü azalttı. Çünkü arabayı alsa hafta sonu bir yere gidemeyecek, akşam 7’den sonra dışarı çıkamayacak. İnsanlar biraz da parasını, haberlerde gündemde olan kripto para, borsaya yatırdığından dolayı araba sektörü biraz yavaşladı. 1-2 aydır hareketlenme vardı yine bu Mayıs ayındaki kapanmadan dolayı piyasa yavaşladı” dedi.

İKİNCİ EL ARAÇ İÇİN DOĞRU ZAMAN

İkinci el piyasası araç almak isteyenler için doğru zaman mı? sorusunu yanıtlayan Durmuş Altuntaş şunları söyledi:

“Şu an 2. el araç almak için doğru zaman. Haziran Temmuz gibi fiyatlar eski duruma gelecek. Sürekli artış gösterecektir. En son Süveyş kanalındaki tıkanmadan dolayı üretim durdu. 1 Haziran’da sıfır araba fiyatları olmasa da 2020, 2021 model arabaların, yeni model arabaların fiyatlarını biraz etkiledi. Türkiye’de fiyatlar sadece araçta değil ne olursa olsun bu zamana kadar yükselen hiçbir şey geri gelmedi. Her şeyin de bir sezonu var. Aracı milletimiz yazın tatile gitmek için, bayramda, bu zamanda araç aldığı için bu kapanmadan sonra Mayıs - Haziran gibi piyasa yeniden hareketlenir, 2020 yılındaki gibi olur. İnşallah piyasa 2020 yılındaki gibi olur hem alanlar hem satanlar herkes memnun olur.”

YORUMLAR 5
 • Adamın Birisi 4 hafta önce Şikayet Et
  20 Nisanda 127,500 TL' ye Satmak İçin İlan Veren Kişi 17 Mayıs İtibari İle Aynı Araca 135.000 TL Yazmış Benin Anlamadığım 127,500 TL 'ye Satamadığı Aracı Nasıl 135.000 TL'ye Satacak
  Cevapla
 • Fakir fukara 1 ay önce Şikayet Et
  30 yaşına gelmiş araca 30 bin lira diyen memleketimiz insanı tam bir birliktelik içinde fakir daha fakir ,zengin daha zengin olsun diye emek harcıyorlar.Birde hem satan alan memnun olsun diyor.İnsallah piyasa berbat olurda insanlar ömrünü bir araba alayım diye bitirmezde, Herkes rahatlıkla araba sahibi olur.Allah bildiği gibi yapsın ne diyelim.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Fiyatlar hala artıyor. Alanlara da hayretle bakıyorum. Sanki dünyada kalan son araçlarmış gibi gerek haberlerde gerekse insanlarda bu algıyı oluşturmaya çalışıyorlar. Çok komiksiniz. Bu zor zamanları fırsata çevirmeye çalışanların daha beter olmaları dileğiyle...
  Cevapla
 • Ali Haydar 1 ay önce Şikayet Et
  Beter olun..
  Cevapla
 • Vatandaş. 1 ay önce Şikayet Et
  o zaman haziran ayını bekleyin daha pahalı satar daha çok para kazanırsınız, neden şimdiden satmak için bu kadar dil döküyorsunuz. bekleyin daha çok kazanın. satın bir şahini 1 trilyondan.
  Cevapla