Elektrikli araçlar, 120 milyar dolarlık satışla rekor kırdı

Dünyada satılan elektrikli araçların sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre rekor (yüzde 41) artışla 3 milyon oldu.

Elektrikli araçlar, 120 milyar dolarlık satışla rekor kırdı
Elektrikli araçlar, 120 milyar dolarlık satışla rekor kırdı
GİRİŞ 29.04.2021 16:37 GÜNCELLEME 29.04.2021 16:37
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) Küresel Elektrikli Taşıtlar 2021 raporuna göre, küresel otomotiv endüstrisi yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2020'de büyük bir şok yaşadı ve bir önceki yıla göre yüzde 16 daraldı.

SATIŞLARDA YÜZDE 41'LİK ARTIŞ

Otomotiv pazarındaki daralmaya rağmen, geçen yıl dünya genelinde satılan elektrikli araçların sayısı yüzde 41 artışla 3 milyon seviyesinde gerçekleşti. Elektrikli araç satışları geçen yıl dünyadaki toplam araç satışlarının yüzde 4,6'sını oluşturdu.

Tüketicilerin elektrikli araçlara yaptığı harcama 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 50 artarak 120 milyar doları buldu. Aynı zamanda, hükümetlerin elektrikli araçlara sağladığı destek ve teşvikler de 14 milyar dolar olarak hesaplandı.

ELEKTRİKLİ ARAÇ SAYISI 10 MİLYONU GEÇTİ

Geçen yıl elektrikli araç satışlarında rekor olarak kayda geçen bu artışla, dünyada kullanımda olan toplam elektrikli araçların sayısı 10 milyonu aştı.

Ayrıca, toplam elektrikli kamyonet, kamyon ve otobüslerin sayısı da yaklaşık 1 milyona ulaştı. Bu dönemde halka açık hızlı ve yavaş şarj ünitesi sayısı 1 milyon 300 bin oldu.

Geçen yıl küresel elektrikli araç filosunun toplam elektrik tüketimi 80 teravatsaatin üzerinde gerçekleşti. Bu tüketim Belçika'nın bugünkü elektrik tüketimine karşılık gelirken, elektrikli araçların talebi küresel elektrik tüketiminin yüzde 1'ini oluşturdu.

AVRUPA İLK KEZ ÇİN'İ "SOLLADI"

Avrupa, geçen yıl ilk defa Çin'i geride bırakarak 1,4 milyon adet satışı gerçekleştirdi ve 2019'a göre satışları ikiye katladı. Çin'deki elektrikli araç satışları ise bu dönemde yüzde 9 artışla 1,2 milyon adet olarak kayıtlara geçerken, ABD'de 295 bin elektrikli araç satıldı.

Çin'in toplam elektrikli araç filosu geçen yılki satışların ardından 4,5 milyona, Avrupa'nın ise 3,2 milyona yükseldi.

Dünyada elektrikli taşıtlarındaki büyümede, hükümetlerin izlediği destekleyici politikalar, ülkelerin elektrikli araç sahibi olmak isteyenlere sunduğu teşvikler, marka ve model çeşitliliği ve batarya üretimindeki maliyetlerin düşmeye devam etmesi gibi sebepler etkili oldu.

Araç üreticileri geçen yıl tüketicilere 370 elektrikli araç modeli sunarken, bu rakam 2019'a göre yüzde 40 artış gösterdi.

BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 140 ARTIŞ

Elektrikli araç satışlarındaki büyüme bu yılın ilk çeyreğinde de devam etti. Bu dönemdeki satışlar geçen yılın ilk çeyreğine göre yaklaşık yüzde 140 yükseldi.

Söz konusu dönemdeki artışta Çin'de 500 bin, Avrupa'da ise 450 bin adet elektrikli araç satışı belirleyici rol oynadı.

2030'DA 145 MİLYON ELEKTRİKLİ ARAÇ YOLLARDA

Dünyada elektrikli araç pazarının gelecek 10 yılda önemli bir büyüme kaydedeceğini öngören rapora göre, mevcut politikalar ve eğilimler ışığında 2030'da yollardaki toplam elektrikli araç, ağır vasıta, kamyonet ve otobüslerin sayısı 145 milyona ulaşacak.

Öte yandan, hükümetlerin uluslararası iklim ve enerji hedeflerini hızlandırmaları durumunda bu rakam 230 milyonu bulabilir.

IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin değerlendirmesinde, elektrikli araçların dünya çapında sıfır emisyon hedeflerine ulaşılması için olmazsa olmaz bir rol oynadığını belirterek, "Mevcut satışlar oldukça cesaret verici fakat iklim ve enerji hedeflerimiz satışların daha hızlı şekilde artmasını gerektiriyor. Hükümetler, ekonomik toparlanma paketlerini kullanarak batarya üretimi ve şarj altyapısı geliştirmeye yatırım yapılmasını sağlamalı ve elektrikli araçların daha hızlı şekilde entegrasyonu gerçekleştirilmeli." ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • online 1 hafta önce Şikayet Et
  herhalde bateri degisilir almanyada baterya 4000 euro dan basliyor
  Cevapla
 • Lotuss 1 hafta önce Şikayet Et
  Ula millet hep evlerin catisina elektrik enerjisi doseyecek ekmek elden elektrik gunesten ariza yok bise yok ondan sonra kim neetsin petrolu zuhahaha
  Cevapla
 • Martli 1 hafta önce Şikayet Et
  4-5 yil kullansınlar bakalim o elektrikli arac alanlari o zaman girelim. bateri ler şarj tutmamaya başlayınca görelim onlari. kaldi ki bu araçların muhtemelen 2. el piyasası da olmayacak. cunki bateriler zamanla sarj tutmamaya başlıyor ve menzil de gun geçtikçe azalıyor. bunu fork liftler de yıllardır yaşıyoruz.
  Cevapla
 • Lotuss 1 hafta önce Şikayet Et
  Liklik yapma liklik yapma sende ogrenecen bu isleri elektrikli arac evlat tir sen kazanirsin ulken kazanir cari acik azalir kazan kazan ustune
  Cevapla
 • Burhan 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu arabalarda bateri mi çalınıyor?
  Cevapla
 • Isimsiz 1 hafta önce Şikayet Et
  O kadar firma ve o firmalarin muhendislerinde daha mi iyi biliyorsun bu piyasayi bis bos konusuyorsun teneke bu kafayla anca forlift surersin sen ve senin gibiler
  Cevapla
 • mustafa 1 hafta önce Şikayet Et
  baterisiz Şahine binmeye devam
  Cevapla
 • Mustafa Türkmen 1 hafta önce Şikayet Et
  Baterileri değiştiririz be üstad dert ettiğin şeye bak. Allahtan baştakiler de böyle düşünmüyor yoksa Bir yüzyıl daha kaybederiz yerli otoda. Şunu hiç unutma yüzmilyarlarca dolarlık piyasayı kimse böyle ufak tefek meselelere heba etmez. Yeni Bi teknoloji ile o sorunu da çözersin. Senin dediğin biraz anadol hikayesine benzemiş. Benzini bittiği için bozuldu sanılıp vazgeçildi hikayesi var ya aynı o hesap. Bateriler biter yolda kalırız :) :) :) merak etme kimse geleceğin piyasasını Baterilere heba etmez:)
  Cevapla
 • bir yabancı 1 hafta önce Şikayet Et
  bateriler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle