Çip krizi Audi'yi vurdu! Üretim durdu

Alman otomobil üreticisi Audi, yarı iletken çip tedarik problemi sebebiyle mayıs ayında üretimi kısmen durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Çip krizi Audi'yi vurdu! Üretim durdu
Çip krizi Audi'yi vurdu! Üretim durdu
GİRİŞ 24.04.2021 15:32 GÜNCELLEME 24.04.2021 17:07
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Alman otomobil üreticisi Audi, Cuma günü yaptığı açıklamada, yarı iletken parçaların tedariğinde yaşanan sıkıntı nedeniyle Neckarsulm tesisindeki üretimin bir bölümünü gelecek hafta durduracağını teyit etti.

Audi'nin verdiği bilgiye göre, A6 ve A7 modellerinin üretimi 26 ila 30 Nisan tarihleri arasında askıya alınacak. Augsburger Allgemeine Zeitung'da daha önce yapılan bir haberde, bu karardan etkilenen çalışanların kısa süreli çalışma sistemine geçeceği bildirilmişti.

Audi'den yapılan  açıklamada, "Yarı iletken tedariğiyle ilgili durum karmaşık ve değişken" diyen Audi sözcüsü, şirketin gelişmeleri yakından takip ettiğini ve "durumu haftalık olarak yeniden değerlendirdiğini" söyledi.

Audi, ihtiyati bir tedbir olarak Almanya'daki bir diğer üretim tesisi olan Ingolstadt'ta da kısa süreli çalışma için kaydoldu. Şirketin verdiği bilgiye göre, etkilenen hangi spesifik faaliyetlerin kısa çalışmaya geçirileceği kararı yakında verilecek.

Elektronik çiplerle ilgili dünya genelinde yaşanan darboğaz, diğer Alman otomobil üreticilerini de üretime ara vermeye zorluyor. Volkswagen halihazırda binlerce çalışanını kısa süreli çalışmaya geçirdi.

Daimler de iki noktada üretimi azaltmak zorunda kaldı. Şirketten Çarşamba günü yapılan açıklamada, iki fabrikada binek otomobil üretiminin azaltılacağı ve bu kısa süreli çalışmanın ilk olarak 23 Nisan'dan Mayıs ayı başına kadar süreceği belirtilmişti.

KAYNAK: XİNHUA
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Gadir İnanır 1 ay önce Şikayet Et
  Petrol Hammaddesi üretenler anlaşıp ,hammaddeyi 2.5 katına çıkarmışlardı , ŞİMDİ OTO ÜRETENLER ANLAŞIYOR VAZİYET , Almıyorum ellerinde kalsın
  Cevapla
 • Nazif 1 ay önce Şikayet Et
  Tekrar mekanik'e dönün sizde bizde kurtulalım
  Cevapla
 • ramazan 1 ay önce Şikayet Et
  hiçbir üründe tekelleşmeye gidilmemeli. ben bunu yıllardır söylüyorum. örneğin fındık fabrikalarını hep sattık italyanlara adamlar dünyada 1 numara oldu yani tekelleşti şimdi istediği gibi fiyat veriyor ve buna devletimiz bile karışamıyor. aynı şekilde ondan fazla araç markası olan bir almanya neden çip üretmez ki.. çip,işlemci,ekran kartı,gibi ürünleri dünyada en az 10 üreticisi olmalı.. ve şirket evliliklerine de izin verilmemeli..
  Cevapla
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  fındığın fiyatını her sene devlet açıklıyor yanlış şeyler yazıyorsun.
  Cevapla
 • sinan 1 ay önce Şikayet Et
  ekonomik krizlerine kılıf.
  Cevapla
 • Muşlu 1 ay önce Şikayet Et
  demek ki alman arabaları yuzde yuz alman değil miş. bize diki samancilara duyurulur.
  Cevapla
 • ali.k 1 ay önce Şikayet Et
  günaydıın , nerden bildiniz? dünyada üretim hep böyledir, illa yüzde yüz yerli diye birşey yoktur. onlar çoook eskidendi. bunu kafaniza koyun artik.
  Cevapla
 • Ali50 1 ay önce Şikayet Et
  Güzel yorum katılıyorum.
  Cevapla
 • Gavurlar 1 ay önce Şikayet Et
  Beter olun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle