Düşük fiyatlı ve kilometresi yüksek otomobillere talep arttı

2020 yılının en hareketli pazarlarından biri olan 2. el otomobil pazarında hareketlilik devam ediyor. Sokağa çıkma kısıtlamaları ve artan faiz oranları, 2. el araç satışlarını doğrudan etkileyen faktörler arasında. Arabam.com'un verilerine göre şubat ayında fiyatı 50 bin TL – 100 bin TL aralığında ve kilometresi yüksek olan araçların ilan artışı devam ediyor.

GİRİŞ 05.03.2021 15:46 GÜNCELLEME 05.03.2021 15:54
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Koronavirüs sürecinde sokağa çıkma kısıtlamaları ve artan faiz oranları, ikinci el araç satışlarını doğrudan etkiliyor. Şubat ayında araç fiyatları düşmesine rağmen satışlarda bir yükseliş gözlemlenmiyor, ikinci el otomotiv piyasasında genel bir durgunluk hakim.

Geride kalan şubat ayında en çok dikkat çeken verilerden biri düşük fiyatlı ve yüksek km’li araçların ilan sayılarındaki artış olurken, bir diğer detay ise premium araç markalarının ilan sayılarındaki düşüşler oldu.

İkinci el otomobil fiyatları 'talep' yükseltiyor

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Uzman isim fırsatçılar için uyardı

İkinci el otomobil fiyatlarında düşüş devam ediyor

BMW ve Mercedes-Benz gibi markların ilan sayılarındaki düşüş bu markaların, arabam.com ilanlarındaki ilk 10 listesinden düşmesine sebep oldu. Araç fiyatlarının yüksek seviyelerde seyredişinin satıcı nezdinde elindeki aracı şu an satma konusunda kararsız kaldığını, alıcı nezdinde ise alım gücündeki sıkıntılar sebebi ile alım kararını ertelediğini ve buna bağlı olarak araç satış sürelerinin uzamasının da etken olduğunu söyleyebiliriz.

FİYAT ARALIĞINA GÖRE VERİLEN İLANLAR

İlanlar içinde en yüksek payı Şubat ayında da 50-100 bin TL aralığındaki araçlar alıyor. Diğer fiyat aralığındaki ilan sayılarında ise genel bir düşüş söz konusu. 350.000 TL ve üzeri araçlarda ise yüzde 1'lik artış görünüyor.

EN ÇOK İLAN VERİLEN MARKA RENAULT OLDU

Renault, Şubat ayında da %20 oranı ile birinciliğini koruyor. Fiat ise yüzde 18 ile ikinciliği elde ediyor. Fiat markasını sırasıyla Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Honda ve Citroen izliyor. Şubat ayında Mercedes Benz ve BMW ilk 10 listesinden düşüyor.

RENAULT CLIO, OPEL ASTRA VE FORD FOCUS ZİRVEDEKİ MODELLER

İlanlara model özelinde bakıldığında Şubat ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Renault Clio, Opel Astra ve Ford Focus oldu. Geçtiğimiz Ocak ayında da bu üç marka en çok tercih edilenlerdi, Astra ve Focus'un tercih edilme oranı yüzde 1 arttı. Bu üç modeli ise sırasıyla Renault Megane, Volkswagen Passat ve Toyota Corolla takip ediyor.

SUV MODELLER ARASINDA LİDER NİSSAN QASHQAI

arabam.com'da yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesine bakıldığında en yüksek ilan sayısı, yüzde 22 ile yine Nissan Qashqai'nin oldu. Onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Chevrolet Captiva, Hyundai ix35, Peugeot 3008 ve Hyundai Tucson izliyor.

4 YAŞ VE ÜZERİ ARAÇ İLANLARI VERİLDİ

arabam.com'da Şubat ayında en fazla ilan verilen araç model yılı yüzde 7,8 oranı ile 2017 modeller oldu. Bunu sırasıyla 2015, 2012 ve 2016 model araçlar takip etti.

ELEKTRİKLİ ARAÇ İLANLARINDA DA ARTIŞ VAR

Şubat ayında arabam.com ilanları yakıt tipine göre incelendiğinde, benzinli araçların oranı yüzde 17,91 oldu. Dizel motorlu araçlar ise yüzde 56,38 oranı ile birinciliği kaptırmıyor. Dizel araçları sırasıyla LPG, Hibrit ve elektrikli araçlar oluşturuyor. arabam.com'da ocak ayında 35 adet elektrikli araç ilanı varken şubat ayında bu sayı 50'ye yükseldi.

50 BİN – 150 BİN KM ARALIĞINDAKİ OTOMOBİLLERE İLGİ YÜKSEK

İkinci el ilan piyasasında şubat ayında en çok ilgiliyi 50.000 km.- 100.000 km. arasındaki araçlar görüyor. Uygun fiyatlı, yüksek kilometreli araçlara da talep devam ediyor. Ocak 2020'den beri 300.000 km. ve üzerinde araç ilanı görünmezken, 2021 Ocak ayında yüzde 7 artış yaşanmıştı. Şubat ayında 300.000 km. ve üzerindeki ilanların oranı yüzde 11'lik dilimi oluşturuyor.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 3
 • ccc 1 yıl önce Şikayet Et
  talep artmadı yandaş medya insanların alım gücü olmadığı için mecbur kaldı... sizin yapacağınız habere de ....
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Kilometresi yüksek araba yaşlanmış insan gibidir Her gün bir yere arızalanır ben böyle bir araba alıp problem yaşayacağıma Gerekirse bir yıl daha bekler fiyatların normalleşme sini ve sonra almayı tercih ederim
  Cevapla
 • derbeder 1 yıl önce Şikayet Et
  ALLAHTAN kormayanlar basmış ülkeyi
  Cevapla