Renault'ta çip krizi üretimi durdurdu

Oyak Renault'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, küresel otomotiv endüstrisindeki şirketler, özellikle Avrupa'daki otomobil üreticileri, elektronik bileşen eksikliği nedeniyle üretime ara vermek zorunda kalıyor.

GİRİŞ 09.03.2021 17:56 GÜNCELLEME 09.03.2021 18:07
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun, bileşen tedarikinde yaşanan küresel krizin Türkiye'ye de yansıdığını belirterek, "En son teknolojileri kullandığımız Oyak Renault Otomobil Fabrikalarında, yaşamakta olduğumuz küresel kaynaklı elektronik bileşen tedarik sıkıntısı nedeniyle üretim programımızda değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Oyak Renault olarak 15-22 Mart tarihleri arasında üretime kısa bir ara vereceğiz." açıklamasında bulundu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aoun, küresel otomotiv sektöründe yaşanan tedarik sorunlarının Oyak Renault'u da etkilediğini bildirdi. 

Özellikle sektör için hayati öneme sahip elektronik bileşenlerde tedarik sorunu yaşandığını dile getiren Aoun, "Bursa’da ürettiğimiz yeni Clio, Clio E-tech ve Megane Sedan'da ve Mekanik Fabrikamızda en son teknolojileri kullanıyoruz. Bu da fabrikamızı yüksek hacimli elektronik bileşenlere ihtiyaç duyan başlıca üretim tesislerinden biri haline getiriyor." ifadelerini kullandı. 

Makyajlı Renault Megane Türkiye'de satışa sunuldu

Renault 2020 yılı sonuçlarını açıkladı

"ARADAN SONRA ÜRETİME PLANLANDIĞI GİBİ DEVAM EDECEĞİZ"

Bileşen tedarikinde yaşanan küresel krizin Türkiye'ye de yansıdığını ve üretim programında bazı değişiklikler yapmak zorunda kaldıklarını aktaran Aoun, şunları kaydetti:

"En son teknolojileri kullandığımız Oyak Renault Otomobil Fabrikalarında, yaşamakta olduğumuz küresel kaynaklı elektronik bileşen tedarik sıkıntısı nedeniyle üretim programımızda değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Oyak Renault olarak 15-22 Mart'ta üretime kısa bir ara vereceğiz. Tedarik sorununun üretime etkilerini azaltmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Çevik ve esnek üretim kabiliyetimizle, dış kaynaklı krizlerin etkilerini en kısa sürede aşarak üç vardiyada çalışmaya devam edeceğiz."

Aoun, aradan sonra üretime planlandığı gibi devam edeceklerini ve piyasadaki oluşabilecek durumlara göre planlarını tekrar revize edebileceklerini belirtti.

"DIŞ KAYNAKLI KRİZLERİ EN ETKİLİ ŞEKİLDE YÖNETEREK, ÜRETİME ÜÇ VARDİYA OLARAK DEVAM EDECEĞİZ"

Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, küresel tedarik zincirindeki sorunlar ve bunun küresel otomotiv sektörü üzerindeki etkilerine ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu:

"Kovid-19 pandemisi, küresel otomotiv pazarında talep daralmasını beraberinde getirdi. Bunun yanında, küresel tedarik zincirinde, özellikle de elektronik bileşen tedarikinde görülen sorunlar, üretimi olumsuz yönde etkiliyor. Doğal olarak, dünya genelinde yaşanan elektronik bileşen arz sorunundan biz de etkileniyoruz. Daha önce birçok krizle karşı karşıya kaldık. Fabrikamızın en güçlü yönü, çevik ve esnek üretim kabiliyetimiz. Bu özelliğimiz sayesinde, hızlı müdahalelerle dış kaynaklı krizleri en etkili şekilde yöneterek, üretime üç vardiya olarak devam edeceğiz."

YORUMLAR 43
 • KAMURAN 22 saat önce Şikayet Et
  bu şekilde şirket politikası ile devam ederlerse çok büyük zararlar görecekleri kesin, opeli bu açıdan çok taktir ediyorum. Adamlar müthiş işler yapıyor
  Cevapla
 • Tırcı 1 ay önce Şikayet Et
  50 liralık tenekeleri 150binliraya satıyorsunuz,el insaf
  Cevapla
 • Cengiz27 1 ay önce Şikayet Et
  Bir satış taktiği. Talep azaldı diyemiyor. Çünkü fiyatı düşer. Ama üretim sıkıntısı var der ve piyasa yerde suni talep oluşur. Bekleyin almayın.
  Cevapla
 • SonerAbi 1 ay önce Şikayet Et
  Tamamiyla katılıyorum.O tenekelere para vermeyiz.Hergün indirim geliyor.Bayide gercek fiyat, Liste fiyatlarindan 80 bin lira altinda araç fiyatlari.2.el dahil arac kimse ALMIYOR.%200 zam yap sonra %10 indir.Fiyatlar dusmeye ve indirimler devam edecektir.ALMIYORUZ, ALAMIYORUZ...
  Cevapla
 • Hayri 1 ay önce Şikayet Et
  Sıkıntı yok sadece gelmesi gereken bir şey gelmemiş
  Cevapla
 • BURSALI 1 ay önce Şikayet Et
  Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı, Geçti born pazarı sür eşteki niğde ye.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle