Elektrikli otobüs Arrival, test sürüşlerine başlayacak

İngiliz elektrikli araç üreticisi Arrival, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2021 sonbaharında, İngiltere'nin en büyük ulaşım sağlayacılarından biri olan First Bus ile birlikte sıfır emisyon otobüslerin denemelerine başlayacağını duyurdu.

Elektrikli otobüs Arrival, test sürüşlerine başlayacak
Elektrikli otobüs Arrival, test sürüşlerine başlayacak
GİRİŞ 23.02.2021 17:20 GÜNCELLEME 23.02.2021 17:20

Denemelerde, Arrival otobüsleri ülkedeki mevcut First Bus rotalarını kullanacak ve tüm yolcular için yeni ve geliştirilmiş toplu taşıma deneyimleri yaratırken işletmeciler için de faaliyet giderlerini azaltacak.

Otobüs üreticisinden yapılan açıklamada, elektrikli araçlara geçişin, işletmelerin yeşil büyümenin öneminin giderek daha fazla farkına varmasıyla ekonomik olarak daha uygulanabilir hale geldiği belirtildi.

Arrival Başkanı ve Baş Stratejisti Avinash Rugoobur, "Bugün, daha sürdürülebilir ve kullanıcı odaklı ulaştırma ekosistemine geçiş anlamında önemli bir gün. Bu denemede ve insanların Arrival otobüslerini umumi yollarda kullanma deneyimini sağlama konusunda First Bus ile ortaklık kurduğumuz için çok mutluyuz" dedi.

Rugoobur, "Yerel ihtiyaçlara göre tasarlanabilen araçlar yaratırken toplu taşıma ağlarındaki gelişmeleri desteklemek konusunda dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar ve şehirlerle kurulabilecek ortaklıklar üzerinde çalışıyoruz" diye ekledi.

İngiltere'deki otobüs filosunun 2035'e kadar sıfır emisyona ulaşmasını taahhüt eden First Bus, Aralık 2022 sonrasında da dizel otobüs satın almamayı planlıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, geçen yıl yaptığı açıklamada, İngiltere'nin 12 milyar sterlinden (yaklaşık 16,8 milyar ABD doları) fazla hükümet yardımını, 250 bin istihdam yaratacak "yeşil ekonomiyi" desteklemek için kullanacağını söylemişti. Johnson, 2030 yılına kadar özel sektörün de bu miktarın üç katı kadar katkıda bulunacağını kaydetmişti.

İngiltere, sera gazı emisyonunu 2050'ye kadar net sıfıra indirmesi yönündeki yasal olarak bağlayıcı taahhütünü yerine getirme çabalarının bir parçası olarak, benzinli ve dizel yeni araçların satışını 2030'dan itibaren yasaklamayı planlıyor.

Hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerin aralarında bulunduğu uluslararası toplum, iklim değişikliğiyle mücadelede el ele vermenin önemini halihazırda kabul etti. 2021 yılında; Çin, BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı'na (COP 15) ve İngiltere de 26. BM İklim Değişikliği Konferansı'na (COP26) ev sahipliği yapacak.

YAZDIR