Araç sahipleri dikkat! Sevindiren 'iptal' kararı

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren yeni bir karar alındı. Anayasa Mahkemesi'nin karara göre trafik kazası geçiren vatandaşların araçta oluşan hasara ilişkin değer kaybı tazminatları yeniden düzenlenmek durumunda kalacak.

Araç sahipleri dikkat! Sevindiren 'iptal' kararı
Araç sahipleri dikkat! Sevindiren 'iptal' kararı
GİRİŞ 13.02.2021 12:28 GÜNCELLEME 13.02.2021 12:29
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karar doğrultusunda trafik kazası geçiren vatandaşların araçta oluşan hasara ilişkin değer kaybı tazminatları yeniden düzenlenmek durumunda kalacak.

Öncesindeki mevzuat gereği ''Genel Şartlar'' kural olarak belirleyiciydi. Sigortalıların aleyhine olan bu hükmü Anayasa Mahkemesi, 90 ve 92’nci maddeleri oy birliği ile iptal ederek karara bağladı.

Bu kararı değerlendiren AAT Hukuk Bürosu’ndan Avukat Ali Alper Tüfekçi, "Böylelikle sigorta şirketlerinin tazminat sorumluluğu vatandaş lehine karara bağlanmış oldu. Bu gerçek zarar hesaplanmasında çok önemli bir karar olarak öne çıkıyor. Vatandaşlarımız sigorta hukukunda uzman avukatlar aracılığı ile haklarını böylelikle arayabilecekler" dedi.

YÜKSEK KİLOMETRELİ ARAÇLARDA DİKKATE ALINMAYAN DEĞER KAYBI ARTIK DİKKATE ALINACAK

Bu kararla beraber ayrıca daha önce yüksek kilometreli araçlarda dikkate alınmayan değer kaybının artık dikkate alınacağını belirten Tüfekçi, "Vatandaş lehine karara bağlanan bu kararda kilometre nedeniyle yaşanan değer kaybı artık dikkate alınacak. Bir başka örnek de trafik kazasında ölen kişilerin desteğinden yoksun kalanların tazminat hakları konusunda verilebilir. Bu düzenlemeyle artık destekten yoksun kalan kişiler sigorta şirketlerinden daha fazla tazminat talep edebilecek. Bu karar aynı zamanda açılmış ve devam eden davalara da uygulanabilecek" diye konuştu.

Konunun gündeme getirilmesinin tüketici için son derece önemli olduğunu belirten Tüfekçi, ''Birçok vatandaşımız iptal edilen mevzuatın farkında olamayabiliyor. Farkında olsa da hukuk tekniği gereği kararda iptal edilen maddenin lehe yansımasının ne olduğunu bilemeyebiliyor. Bu noktada vatandaşı bilinçlendirmekte avukatın asli görevlerinden birisi olan kamu görevi icrası önem arz ediyor'' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 13
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  sigorta primleri yüksekti, şimdi daha da yükselecek
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  trafik sigortaları çok yüksek düşürülsün
  Cevapla
 • Bıktık 1 yıl önce Şikayet Et
  Sigortacı soygunu büyük durdurulması gerek
  Cevapla
 • Serkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu trafik zorunlu sigara ne işe yarıyor hiçmi kaza olmayacak önündeki araç sebebsiz ani fren yapıyor arkadan vuran suçlu burada kasıt yok neymiş hasarsızlık indirimi e be kardeşim istem dışı gelişen kaza neymiş basamak düşmüş zaten yüksek olan sigorta ücreti 2000 TL iken kaza yapınca 4000 TL olmuş ozaman sigortanın ne gereği var herkez hasarın kendi ödesin sigortadan zorunlu olmasın şayet zorunlu olmasa ben kaskoyu tercih ederim umarım bu konuda yetkililer bir çalışma yaparlar
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Katılıyorum
  Cevapla
 • Isa 1 yıl önce Şikayet Et
  Mesela seyir halinde önünde giden araç aniden duruyor arkadan gelen araç zemin kayganligindan durmayıp vuruyor sigortanın ödediği 1700 tl hasarı bir sonraki poliçe de kat kat fazlasıyla sizden tahsil ediyor neymiş hasarsizlik indiriminden faydalanamiyormus ve araç ticari ise poliçe niz 4000 tl çıkıyor bu saçmalık değilimdir galericilerin ala ver esi normal vatandaş lardan mı çıkarıyorsunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle