Satan şimdi yandı! Yargıtay'dan emsal sıfır araç kararı

Vatandaşın tüketici mahkemelerine en çok başvurduğu ''Aracımı sıfır aldım, boyalı çıktı'' şikayetine ilişkin davalardan birinde emsal niteliğinde karar çıktı. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, ilk kez ayıbın giderilmesi yerine malın ayıpsız haliyle yani sıfır bir otomobille değiştirilmesine hükmetti.

GİRİŞ 10.02.2021 10:47 GÜNCELLEME 10.02.2021 12:21
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Bir tüketici, 2011 yılında sıfır aldığı aracının iki ay sonra sol arka çamurluğunun alt kısmında vernik atıldığını fark ederek aracı yetkili servise götürdü ve aracın boyanmış olduğunu öğrendi.

Tüketici mahkemesine başvurdu. İzmir 3. Tüketici Mahkemesi 2014 yılında ''Satıcının sorumluluğu ayıpsız ve eksiksiz ürünü alıcıya teslim etmektir. Bilirkişi raporu, yapılan boya ve tamirat işleminin anlaşılmasının önlenmesi açısından sol arka çamurluğa komple vernik atıldığı, boya ve vernik işçiliğinin iyi olmasının işlemin aracın tüketiciye tesliminden önce fabrika çıkışında veya fabrikadan bayiye getirilmesi sırasında veya bayide meydana geldiği ihtimalini ortaya koyduğu, bu nedenle boyama işleminin aracın tüketiciye tesliminden önce gerçekleştiği kanaatine varılmasında yeterli bulunmuştur. Dolayısı ile satılan malın ayıbı, satıcı tarafından tüketiciden hile ile gizlenmiştir. Olması gereken ya ayıplı hali ile aracın satışa sunulması ya da boyama işlemi yapıldığı tüketiciye belirtilerek, mevcut haliyle belirlenecek bedel üzerinden ikinci el olarak satışa sunmaktır'' kararı vermişti. Şirketin bu karara itirazı sonrası Yargıtay 13. Hukuk Dairesi de yerel mahkemenin kararını bozmuştu.

"DENGE BOZULUR"

İzmir 3. Tüketici Mahkemesi’nin kararında direnmesi üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nda ele alındı. 23 Eylül 2020 tarihli Genel Kurul kararında Tüketicinin Korunması Kanunu’nun “Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, imalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde ‘özürlüdür’ ibaresini içeren bir etiket konulması zorunludur” hükmü anımsatılarak tüketicinin aldanmasının önüne geçilerek uyarılması gereği vurgulandı. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin araçtaki ayıbın onarım masrafı ve onarıma bağlı değer kaybı toplamının yalnızca 2 bin TL olduğu, malın değerine kıyasla ayıbın hafifliği dikkate alındığında misli ile değişim yönünde karar verilmesinin taraflar arasındaki hak ve nefaset dengesini bozacağı görüşüne ise Hukuk Genel Kurul çoğunluğu katılmadı.

"AYIP GİZLENMİŞ"

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp'in haberinde yer verdiği Genel Kurul kararında bundan sonraki davalarda emsal niteliğindeki şu tespitler dikkat çekti: ''Gerçekten de tüketici, satın aldığı aracın sıfır kilometre araçlardan haklı olarak bekleneceği üzere, hasarsız olduğu düşüncesi ile sözleşmeyi imzalamış ve bu niteliğe göre bedelini ödemiştir. Ne var ki araç satış öncesi aşamada hasar görmesi yahut kusurlu imal edilmesi nedeniyle işlem görmüş ve bilirkişi tarafından da tespit edildiği üzere renk farklılığı olmaması için bagaj kapağına da boya taşırılarak ve boyanın orijinalliği bozularak kusurlu onarımlarla ayıp gizlenmek istenmiştir.

Oysa 4077 sayılı Kanun’un 4. maddesinin altıncı fıkrasının birinci cümlesi gereği, satışa ayıplı şekilde sunulan malda bu yöne ilişkin bir açıklama ve uyarının bulunması zorunludur. Gerek ayıbın açıklanan bu mahiyeti gerekse kusurlu onarımlarla kendisinden gizlenen ayıbın satımdan çok kısa bir süre sonra ortaya çıkması ve hemen akabinde tüketicinin hakkını elde edebilmek için tüm yasal yolları takip etmesi göz önünde bulundurulduğunda somut olay bakımından malın ayıpsız misli ile değişimine karar verilmesinin hukuka uygun olduğu sonucuna varılmıştır.''

Hukukçular, bu alanda açılmış yüzlerce dava açısından Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararının emsal niteliğinde olduğunu belirtirken, şirketin karar düzeltme için başvurduğu öğrenildi.

YORUMLAR 12
 • Mr Q 1 yıl önce Şikayet Et
  Eksperleri bile halen sorumluk kabul etmiyor . Daha ne olsunki
  Cevapla
 • Adalet 1 yıl önce Şikayet Et
  Aracı satan firma ne yüzsüzmus hasarlı aracı sıfır diye kakala hâlâ üste çıkmaya çalış.. sadece aracı yenilemek yetmez müşterileri kandirmaktanda ceza verilmeli.. resmen sahtekarlık yapılıyor..madem sararken sözleşmeye not düşeceksin satış fiyatını da ona göre düşeceksin.. Yargıtay doğru ama sahtekarlıktan ekstra ceza vermeliydi o zaman adalet tam tecelli etmiş olurdu.. bazı kararlar örnek ve emsal teşkil edeceği için özellikle ağır ve caydırıcı olmaliki kimse sahtekarlığa yeltenemesin, cüret edemesin
  Cevapla
 • Utanmamak 1 yıl önce Şikayet Et
  Madem 2000 tl ymiş o zaman bayi ayıplıdır diyip 2000 tl altına satsaydı satabilir miydi bakalım resmen ticari kurnazlık bunların yaptığı
  Cevapla
 • Harun 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim böyle bi arabam var bu davayı türeten avukatla görüşmek isterim mail adresim han_04@msn.com
  Cevapla
 • Tamer Tamer 1 yıl önce Şikayet Et
  Bundan sonra yetkili bayiler düşünsün. Sıfır sattıkları araçta oluşan bir kusuru gizleyip alıcıyı çakallık yapıp kandırmaya kalkmasınlar. Araç satılmadan önce bir kusur oluşmuşsa kusuru açıkça belirtip araçta oluşan değer kaybını fiyatından indirip satarlar ve alan kişi de kusurunu bilerek alır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle