Toyota, Alman devi Volkswagen'i geçti

Son 5 yıldır dünyada en çok satan marka olma unvanını elinde bulunduran Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinde bu unvanını Toyota'ya kaptırdı. Japon otomotiv devi Toyota, geçen yıl 9,53 milyon araç satışı yaparak Alman Volkswagen'i geçti ve ilk sıraya yerleşti.

GİRİŞ 28.01.2021 15:14 GÜNCELLEME 28.01.2021 17:36
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Audi, Porche ve Skoda markalarının da üreticisi olan Volswagen, 2020'de dünya çapında 9,3 milyon araç satarken, Toyota, geçen yıl küresel satışlarının 9,53 milyon olduğunu duyurdu. Böylece Toyota, son 5 yıldır dünyada en çok satan marka olma unvanını elinde bulunduran VW'yi geçti.

Uzmanlar, Japon şirketinin Kovid-19 salgınını bölgesel satış ağından dolayı Alman rakibinden daha iyi yönettiğini belirterek, Toyota'nın ABD'de VW'den daha çok bayi ağı bulunduğunu ve VW'nin ana satış noktasının Avrupa olduğunu aktardı. Geçen yıl ABD otomobil pazarı yüzde 15 gerilerken,  Avrupa'daki düşüş yüzde 24,3 olarak kayıtlara geçti.

Hino ve Daihatsu markalarının da üreticisi olan Toyota, Çin'deki talep artışı sayesinde satışlarını artırırken, en önemli iki pazarı olan Çin ve ABD'deki hızlı ekonomik toparlanmadan yararlandı. Toyota'nın Çin'deki satışları 2020'de yüzde 10,9 artarken, VW'nin satışları yüzde 9,1 düştü.

VW, 2016'da da Japon rakibi Toyota'yı geçerek ilk kez dünyanın en çok araç satan şirketi olmuştu.

YORUMLAR 3
 • salih 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu paralara araba mi alınır bu ne yav
  Cevapla
 • Gazze 1 yıl önce Şikayet Et
  Çıkarın yerli oto yu artik. Bunlar piyasayı dolduracak . Acizane bir kaç tane de isim önerisi Fırat Dicle Menderes Seyhan Erciyes vs
  Cevapla
 • Yorumcunun biri 1 yıl önce Şikayet Et
  Camry ve Avalon otomobil ötesi modeller ... Bunların C sınıfı ölçülerini üretip Türkiye'de satsalar ahhhh
  Cevapla