Dünya devi Ford üretimi durdurdu!

Pandemi tedarik sorunu nedeniyle üretime ara vermek zorunda kalan otomotiv fabrikaları, 2021'de benzer bir sorunla karşılaştı. Çip ve diğer elektronik parça tedarikinde yaşanan sorun nedeniyle bazı fabrikalarda üretim durdu. Bazıları ise belirli modellerin üretimine ara verdi. Çip sorunu ABD, Çin, Almanya, Kanada, Meksika ve Japonya'daki otomotiv fabrikalarında etkili oldu.

GİRİŞ 18.01.2021 17:22 GÜNCELLEME 20.01.2021 09:37
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Almanya’dan Çin’e, Japonya’dan Avrupa’ya parça tedarik sorunu otomotiv ana sanayinin canını yakmaya başladı. Son olarak Ford Focus üreten  fabrikası 1 aylığına kapandı. Ford Focus üretimi için kötü haberin nedenleri salgın nedeniyle talebin yeterince geri gelmemesi ve yarı iletken çip yokluğu olarak belirtildi. 18 Ocak itibariyle kapanacak olan fabrika için açılış tarihi 19 Şubat olarak ilan edildi.

Ford Focus üretimi yarı iletken tedarik edilememesi ve talep yokluğu yüzünden durdu.

Ford Focus üretimi etkilenecek

Ford sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, kapanma kararının Avrupa’daki diğer fabrikaları şu an için kapsamadığı vurgulandı. Ford sözcüsü “Şu anda Avrupa’daki diğer fabrikalarda üretimi askıya almayı planlamıyoruz” dedi.

Otomobiller için elektronik çip eksikliği, Almanya’daki diğer üreticiler ve tedarikçiler için de sorunlara neden oluyor.

Elektronik yonga kıtlığı, Volkswagen’in Emden tesisindeki üretim miktarını düşürmesine yol açıyor. Bu durum Volkswagen için günde yaklaşık 10.000 eksik otomobil üretimi anlamına geliyor.

Küresel mikroçip kıtlığı

2020 yılında otomotiv üretimlerinin düşmesi ve 2021 beklentilerinin de düşüklüğü yüzünden otomotiv sektörüne yarı iletken parçalar üreten Uzakdoğulu üreticiler kapasitelerini başka alanlara kaydırdılar. Telefon, oyun konsolları gibi eğlence elektroniği sektörleri için parça üretimine yöneltilen kapasiteler, otomotivdeki beklentileri karşılayamaz duruma düştü. Bu da otomotivde küresel bir tehdit oluşturmaya başladı. Bu nedenle tüm dünyada otomotiv üretimine yeniden ara verme dönemi başladı. Ya da üretim hızı düşürülüyor.

Ayrıca Trump yönetiminin Çinli şirketlere karşı aldığı önlemler de ortamı etkiliyor.

KAYNAK: OTO AJANDA
YORUMLAR 5
 • Süleyman 1 yıl önce Şikayet Et
  koskoca sirketlerin agile (cevik) yonetime gecemedigine şahit olduk, suanki kullandiklari sistem waterfol , merede sizin kurumsalliginiz iyi bir proje yonetiminiz olsaydi daha önceden çevik yönetime hazirlikli olurdu ,
  Cevapla
 • fordcu 1 yıl önce Şikayet Et
  25 milyar $ yatiirim yaptilar Türkiyeye.biz sorunlarini halledecez merk etmesinler
  Cevapla
 • Deniz 1 yıl önce Şikayet Et
  Arabaları yükselteceklerya neyapacaklarını şaşırıyorlar desene şuna 2021 arabalar ucacak
  Cevapla
 • esas 1 yıl önce Şikayet Et
  İflas edip kapatmadıklarına şükretsinler. İş yapabilme kaynağı varken o kaynağı korumaz insan . Peki ne zamana kadar. Kaynak tükenene kadar. Sistem felsefesinde değişiklik lazım
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  tamda çip üretiminin yapılma zamanı. büyük paralar.
  Cevapla