Tesla’nın binlerce aracını geri çağırması bekleniyor

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın, arızalı ekranları dolayısıyla, yaklaşık 158 bin aracını geri çağırması bekleniyor. Tesla’nın başarısız dokunmatik ekran sorunu, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ni harekete geçirdi.

Tesla’nın binlerce aracını geri çağırması bekleniyor
Tesla’nın binlerce aracını geri çağırması bekleniyor
GİRİŞ 14.01.2021 13:30 GÜNCELLEME 14.01.2021 17:33

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Tesla’dan potansiyel olarak tehlikeli ekran arızaları nedeniyle 158.000 aracını geri çekmesini istiyor. Bu talep, Tesla’nın 2012‘den 2018‘e kadar olan bazı Model S ve 2016‘dan 2018‘e kadar olan Model X arabalarını kapsıyor.

Sorun ilk olarak NHTSA‘nın Tesla’nın problem yaratan dokunmatik ekranları ile ilgili şikayetler alması sonucu soruşturma açılması ile başladı. Arka görüş kamerası videosu bu ekranda görüntülendiğinden sürüş sırasında arızlanması bir kazaya neden olabilir diye düşünülüyordu.

Bu sebepten Tesla’ya konu ile alakalı 13 Ocak tarihli bir mektup gönderildi. Mektupta NHTSA, görüntü sorunlarının Tesla’nın medya kontrol birimindeki (MCU) flash bellek sorunlarından kaynaklandığını ve bunun zamanından önce arızalanmasına neden olduğunu ifade etti. Ek olarak konu ile ilgili Tesla‘nın bazı sorunları hafifletmek amacıyla birkaç kablosuz güncelleme uyguladığını kabul ediliyor ancak güncellemelerin yetersiz olduğuna inanılıyor.

Ayrıca mektupta, Tesla ile NHTSA arasında konu ile ilgili önceki yazışmalardan da bahsediliyor. Sonuç olarak Tesla, tüm MCU birimlerinin bir gün kaçınılmaz olarak arızalanacağını, arzıların 2022‘nin başlarında zirveye çıkacağını ve 2028‘de neredeyse tam parça devri tamamlanan kadar kademli olarak düşeceğini kabul ediyor.

NHTSA şimdi Tesla‘nın ya bir geri çağırma yapmasını ya da geçmiş açıklamaların ötesinde kararını net bir şekide belirtmesini istiyor.