Tesla'dan Hindistan hamlesi

Tesla CEO'su Elon Musk, daha önce yaptığı bir açıklamada şirketin 2021 yılında Hindistan pazarına gireceğini belirtmişti. Yurt dışındaki ilk fabrikasını Çin'de açan Tesla, Hindistan pazarına da girdi.

Tesla'dan Hindistan hamlesi
Tesla'dan Hindistan hamlesi
GİRİŞ 13.01.2021 11:38 GÜNCELLEME 13.01.2021 17:46

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, salı günü yapılan açıklamayla bir şirket tescil ettirerek Hindistan pazarına girdi.

Tesla Motors India ve Energy Private Limited, Hindistan'ın Bengaluru şehrinde kayıtlı ofisi ile geçen hafta kuruldu.

 

Bengaluru, Hindistan'ın teknoloji endüstrisinin merkezi olarak biliniyor.

Tesla CEO'su Elon Musk, daha önce yaptığı bir açıklamada şirketin 2021 yılında Hindistan pazarına gireceğini söylemişti. Ancak yerel yetkililer, Tesla'nın Hindistan için planlarının tamamen net olmadığını öne sürdü.

 

Hindistan Ulaştırma Bakanı Nitin Gadkari, 2020'nin son günlerinde elektrikli araç üreticisi Tesla'nın 2021 yılının başında Hindistan pazarına gireceğini ve bunun yanında ülkede bir üretim ve montaj tesisi kurmayı planladığını açıkladı.

Öte yandan Reuters'ın aktardığı bilgiye göre Hindistan, yatırımı artırmak için gelişmiş pil üretim tesisleri kuran şirketlere 4,6 milyar dolarlık teşvik sunmayı planlıyor.

ELON MUSK YENİDEN İKİNCİ SIRAYA DÜŞTÜ

Tesla kurucusu Elon Musk kısa süre önce kişisel varlıklarını 185 milyar dolara kadar yükseltmiş ve Amazon'un kurucusu Jeff Bezos’u geride bırakarak dünyanın en zengin iş insanı konumuna yükselmişti. Ancak Musk unvanını kısa sürede kaybetti. Tesla hisselerinde yaşanan yüzde 8'lik düşüş sonrası Musk yeniden ikinci sıraya döndü. 

Tesla hisselerindeki bu değer kaybı yüzünden Musk'ın kişisel serveti bir günde 13.5 milyar dolar azaldı.