Fiyatlar düşecek mi? İkinci el araç satışında aşı açıklaması

Adana Oto Alım Satım Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Mehmed Güveloğlu, neredeyse tamamen duran ikinci el araç piyasası için, “Her yıl olduğu gibi sektör yıl sonu ve başında durur sonrada normale döner. İnşallah bu aşıyla beraber sektör rutin gidecektir. Ayın 15’inden sonra tekrardan sektörün normale gelmesini bekliyoruz” dedi.

GİRİŞ 13.01.2021 15:42 GÜNCELLEME 13.01.2021 17:11
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgını nedeniyle sıfır araç üretiminin kontrollü başlaması ve vatandaşların aylarca kuyrukta beklemesi nedeniyle ikinci el araca rağbet arttı. Bu sefer de ikinci el araç fiyatları kontrol edilemeyecek duruma gelerek, sıfır otomobil fiyatını geçmeye başladı.

 

Bazı modellerde ise fiyatlar neredeyse 3 kat arttı. Ancak satışları aşırı fiyat artışı nedeniyle duran ikinci el araç piyasasında son dönemde fiyatlarda yüzde 5-10 seviyesinde geriledi.

“Bundan sonra o çok yükselişler olmayacak”

Adana Oto Alım Satım Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Mehmed Güveloğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ayın 15’inden sonra sektörün rutine döneceğini belirterek, “Sektör çok durgun. Bu hem pandemiden dolayı hem de her sene sektör yıl sonu ve başında durur. Pandemi döneminde çok aşırı bir yükselme olmuştu ve şuanda fiyatlarda yüzde 5-10 arasında gerileme oldu. Ciddi bir durgunluk var. Sektör bu durumda. Ancak ayın 15’inden sonra tekrardan sektörün normale gelmesini bekliyoruz. Bundan sonra o çok yükselişler olmayacak. Rutin bir yükseliş olur. Alış ve satışlar normale döner” diye konuştu.

“Satışlar normal rutinde gidecek”

 

Artık sektörde fahiş fiyat artırımlarının olmayacağını da aktaran Güveloğlu, korona virüs aşılarının vurulmaya başlamasının da olumlu olacağını kaydederek, “Öncesinde galericiler arabalarını galerilerde sergilememeye başlamışlardı. İnternet sitelerine koymamaya başlamışlardı. Artık bu yavaş yavaş normale bindi. Bu arabalar alınıp satılacak çünkü ihtiyaç. Aşıdan sonra sektör rutin gidecek. Aman aman bir yükselişler olmayacak. Normal rutinde gidecek” ifadelerini kullandı.

“Sektör önümüzdeki aylarda hız kazanacak”

Vatandaşlara da tavsiyelerde bulunan Güveloğlu, “Öyle eskisi gibi fahiş artışlar olmayacak. İhtiyacı olan alacak, ihtiyacı olan satacak. Çok ciddi bir düşüş beklenmesin olmayacak. Çok ciddi yükselişte olmayacak. Normal seyrinde gidecek. Her yıl olduğu gibi sektör yıl sonu ve başında durur sonrada normale döner. Sektör önümüzdeki aylarda hız kazanacak. İnşallah bu aşıyla beraber virüs gitmiş olur ve otomobil sektörü hız kazanacak” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR 10
 • serdar 3 yıl önce Şikayet Et
  helal haram kavramı ne yazık ki galerici arkadaşlarda kalmamış piyasa doydu milletin cebinde olmayan patada bitti
  Cevapla
 • mahmuthan 3 yıl önce Şikayet Et
  fırsatçılkta üstünüze yok.hala fiyatlar artıyor.bir hafta önce 75 bin olan araç bu hafta 90 bin tl istiyorlar.Bu fahiş fiyat artışına kim dur diyecek.
  Cevapla
 • zeydaslan 3 yıl önce Şikayet Et
  ahhh be reisim ver ikinci el araç ithalata izin, ve hepsine vergi al vatandaş yine razı, bak gör ozaman 35 bin TL lik araca 90 bin TL isteyeni ,aracı 15 bin TL ye satabileceklermi
  Cevapla
 • baskan 3 yıl önce Şikayet Et
  Trafik bitmiş daha fazla araç sokmayın yollara
  Cevapla
 • vatansever kadir 3 yıl önce Şikayet Et
  yahu halen pazarlama derdindesiniz. normale doner ise simdi 300 bin dediginiz araclar 170 bin e düşer. inşallah o normallere geri doneriz. firsatcilar
  Cevapla
 • vatansever kadir 3 yıl önce Şikayet Et
  ben de onu diyorum zaten. sifir arac fiyatlari arac cikmiyor diye yukseldi sozde. tabiki otv de dusmeli. gelen araclarin hepsini galerici aldi. piyasayi yukseltti. arac cikar avro duserse yuksek fiyata alan fırsatçılarin elinde kalir araclari.
  Cevapla
 • zedemtur... 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkede, Bir sıfır araç alırken üç adet sıfır araç parası ödüyorsunuz bunları biliyormusunuz? Hani bu halk her geçen gün bilinçleniyordu, ekonomiden falan anlıyordu? Yirmi yirmibeş yaşındaki çürük, km.si tavan yapmış araçlara 40bin, 60bin istiyorlar. Dünyanın en bilinçli halkı bizde ve...
  Cevapla
 • Serkan 3 yıl önce Şikayet Et
  Umarım elinizde kalır İNŞAALLAH hepsi yok paraya satamazsınız piyasayı çıkartan bu fırsatcılara hak ettigi versin RABBİM
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle