Satın aldığı aracın önü 2012 arkası 2010 model çıktı

İkinci el otomobilde ortaya çıkan hileler akıllara durgunluk veriyor. Bunlardan biri ise son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan iki aracın birleştirilmesi oluyor. Söz konusu mağduriyetin son adresi İstanbul oldu. Satın aldığı ikinci el aracın ön kısmının 2012 model bir araca, arka kısmının ise 2010 model bir araca ait olduğu öğrenerek hayatının şokunu yaşayan adam, hukuk mücadelesi başlattı.

GİRİŞ 09.01.2021 16:15 GÜNCELLEME 09.01.2021 16:15
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

İstanbul’da araç satın alan bir şahıs hayatının şokunu yaşadı. Benzinciye giden adam, aracın ön kısmının 2012 model bir araca, arka kısmının ise 2010 model bir araca ait olduğu öğrendi. Hayatının şokunu yaşayan adam, hukuku mücadelesi başlattı.

 

'BİR PARÇA DEĞİŞİNİ VAR' DENİLDİ

İstanbul’da yaşayan Buğra Yıldız kısa bir süre öne araç almaya karar verdi. Bir internet sitesi üzerinden bulduğu aracı görmeye giden Yıldız aracı beğendi ve aracı almadan önce kurumsal bir ekspertiz firmasına götürerek kontrol ettirdi. Burada yapılan kontrollerde araçta 1 parça değişen ve 7 parça boya olduğu söylendi. Yıldız, ekspertize güvenerek aracı satın aldı.

 

Aracı aldıktan kısa bir süre sonra yakıt almaya giden talihsiz adam burada aracının benzinli olmasına rağmen pompacının dizel pompayı taktığını gördü. Pompacıyı aracın benzinliği olduğu konusunda uyaran Yıldız, "aracın yakıt deposu dizel" yanıtını aldı.

BAŞKA BİR ARAÇLA KESİLEREK BİRLEŞTİRİLMİŞ

Hayatının şokunu yaşayan Yıldız, hemen aracı İzmit’te bulunan ünlü bir ekspertiz firmasına götürdü. Burada yapılan incelemelerde aracın sadece iki kapısını orijinal olduğu ve başka bir araçla kesilerek birleştirildiğini öğrendi.

Yaşadığı soku bir türlü üzerinden atamayan Buğra Yıldız ise ''Ben aracıma yakıt almaya gittiğim de pompacı bana dizel pompasının bu araca girdiğini söyledi. Ben bundan şüphelendim ve aracı bir özel servise götürdüm. Özel serviste ki usta bana aracınla ilgileniyorum satmak ister misin dedi. 'Aracı inceleyebilirsin' ağabey dedim. O da aracı incelemeye başladı. Bu sefer bana 'aracın eklemesi var ekleme kaynak izleri var' dedi.

SATICI ARACINI GERİ ALMADI

Bu sefer ben aracı alırken eksper yaptırdığım firmanın genel merkezine gittim. Çünkü bana aracı alırken 1 parça değişen 7 parça boya var demişlerdi. Sonrasında genel merkez aracın ekli olduğunu kabul etti ama bu sefer de bizi ekspertiz yaptırdığımız bayiye göndererek 'biz onlara isim hakkı verdik sorumluluk onlara ait. Bayi de sizin aracınıza bakan eleman bizim değil genel merkezin elemanı o ilgilenecek' dedi. Satıcı kabul etmiyor aracını geri almıyor. Eksper hatasını kabul ediyor ama bana diyor ki ’benden alabileceğin tek şey bana verdiğin eksper ücreti onu da mahkemeyi kazanırsan alabilirsin."

ÖNÜ 2012 ARKASI 2010

Hukuk mücadelesi başlattığını söyleyen Yıldız, "Ben de aracı aldım ekspertiz uzmanı Sami Tarcan’a götürdüm. Aracın önü 2012 model ama arka kısmı 2010 model başka bir araca ait. Ben aracı 2012 model diye almıştım. Araçta orijinal olan tek şey sağ ve sol ön kapı bunlardan da birinin camı orijinal sadece camına kadar değiştirmişler aracı biz çok mağduruz. Bize yapılan dolandırıcılık işi yargıya taşıdık elimizden ne gelirse kendimizi savunacağız'' diye konuştu.

SADECE İKİ KAPISI ORJİNAL

Aracı son olarak inceleyen ve aracın ekleme bir araç olduğunu tespit eden ekspertiz uzmanı Sami Tarcan ise, "Buğra arkadaşımız aracı orijinal 6 parça boya var diye almış. Sonra beni aradı ve şüphelerinden bahsetti. 'Ben de aracı görmem lazım görmeden bir şey diyemem' dedim. Ancak yaptığımız incelemede aracı direklerinden ve tabanından keserek başka bir araç kupasının takıldığını tespit ettik. Aracı bir tarafından anlamasalar bile sol tarafından kesilen nokta yamuk gözüküyor. Çok küçük bir nokta da boya değeri yüksek çıkıyor geri kalan noktalar da orijinal gibi duruyor. Arkadaş aracı 2012 model diye almış ama aracın önü 2012 arka kısmı 2010 ve araçta sadece iki kapı orijinal.

Geri kalan bütün parçalar çıkma takılmış. Aracı kaynatarak birleştirmişler olası bir kaza da nasıl bir hasar alır bilemiyorum. Eksper yapan firmanın bu anlamaması imkansızdı çünkü aracı lifte kaldırdığımızda bile alttan ek yerleri görünüyor. Araç alacak kişiler önce aracın kilometre ve hasar kaydını sorgulasınlar ondan sonra iyi bir firmaya gidip ekspertiz yaptırsınlar bunun kurumsal olması şart değil iyi bir ustaya kontrol ettirsinler'' dedi.

YORUMLAR 19
 • İbrahim 3 yıl önce Şikayet Et
  Alemin kralısın SAMİ TARCAN. ALLAH işini gücünü rast getirsin İNŞALLAH
  Cevapla
 • avsar beyi 3 yıl önce Şikayet Et
  butun zarari once expertiz sirketi karsilayacak. cunku bu ve bunun gibi durumlarda expertizin hatasi oldugundan parayi expertuz odeyecek. odemem deme gibi bir sansi yok. teminati yanar. 1.5 milyonluk banka teminati var. expertiz daha sonra araci satani dava edecek. ve en onunda arac sahibi her ikisine birden tazminat davasi acacak. arac sahibine altin kus kondu resmen.
  Cevapla
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Adam yerli araba yapmış...
  Cevapla
 • Atakan 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar kötü huylu varsa bizde toplanmış tek eksiğimiz dürüstlük o da hak getire günden güne dibe batıyoruz bu ceza kanunları bize hitap etmiyor bu kadar yoldan çıkmışı ancak Allah'ın adaleti yola hizaya getirir
  Cevapla
 • Huseyin 3 yıl önce Şikayet Et
  Muslumanlarda hata eder etmemeli lakin ediyor edecekte sahtekarlığı imansızlığa indirgemek cahilliktir nasil onlar gaflette bu sahtekarlığı yapıyor ise sizde bilip bilmeden gunahkarlari dinsizlikle itham ederek gaflete düşüyorsunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle