AB'den Fiat ve Peugeot birleşmesine onay

Avrupa Birliği (AB), otomobil üreticileri Fiat Chrysler ve PSA Groupe arasındaki 38 milyar dolarlık birleşmeyi, koşullu olarak onayladı. Birleşme sürecinin tamamlanmasıyla, iki şirket dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisini oluşturmuş olacak.

GİRİŞ 21.12.2020 15:12 GÜNCELLEME 21.12.2020 16:21
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB), Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile Peugeot ve Citroen markalarının bağlı bulunduğu PSA'nın birleşmesine onay verdi.

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ABD ve İtalyan ortaklığındaki FCA ile Fransız PSA'nın birleşme teklifine yönelik rekabet soruşturmasının tamamlandığı bildirildi.

 

2 firmanın Avrupa'da büyük ölçekli üretim yaptıkları anımsatılan açıklamada, birleşme ile dünyanın 4'üncü büyük otomobil grubu "Stellantis"in kurulacağı aktarıldı.

Açıklamada, özellikle hafif ticari araçlarda bu grupların Avrupa piyasalarında lider konumlarda olduğu hatırlatılarak, birleşmeye onay için firmaların Toyota için tesislerinde hafif ticari araç üretimini sürdürme, araç bakım ve tamir ağlarını rakiplerinin araçlarına açma taahhüdünde bulunduğu kaydedildi.

 

Söz konusu taahhütlerin yerine getirilmesi ile Avrupa piyasalarında rekabetin sağlanacağına işaret edilen açıklamada, satın almanın rekabete olumsuz etkisinin olmayacağı yönünde karar alındığı belirtildi.

FCA ve PSA grupları, geçen yıl aralık ayında yüzde 50-50 ortaklıkta birleşmek için anlaşmıştı.

Avrupa'da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerin birleşmeleri veya satın almalarını denetlemek AB Komisyonu'nun yetkileri arasında bulunuyor. AB Komisyonu, bu inceleme ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor. Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde Komisyon, birleşmeleri engelleyebiliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 33
 • Gürol 2 yıl önce Şikayet Et
  Fiat markası kesinlikle benim için bitmiştir. Fiat olan ticari aracimida en kısa sürede değiştiricem.
  Cevapla
 • Torun 2 yıl önce Şikayet Et
  Oyakla renault ortaklığı bitirilmeli renault defolup gitmeli sonra da diğerleri fransız ürünlerini istemiyoruz.
  Cevapla
 • Fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'nin acilen büyük şirketler kurması gerek 10 milyar TL lik 10 şirket bu şirketler üzerinden dünyaya açılması lazım 10 milyarlık gıda 10 milyarlık ilaç savunma enerji yazılım vb.sirketler küçük olunca seri üretim tam olmuyor yurt dışına acikamiyor kendi yağında kavruluyor bizim bu ürünleri yapıp buyuk şirketler üzerinden satmamiz lazım yoksa hep boyke bazı ülkelerin ürününu alırız her 20 yılda bir dolar arttı altın arttı enflasyon derdi bitmez
  Cevapla
 • ordulu 2 yıl önce Şikayet Et
  pek güclü olmayan bir ortaklasma
  Cevapla
 • AKTAŞ 2 yıl önce Şikayet Et
  Opel de Fransız PSA ya geçmişti yani opel de Fransızların
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle