Benzinli ve dizel araçlar yasaklanıyor! Bir ülke daha harekete geçti

Gün geçtikçe elektrikli araçlara talep artmaya devam ederken, bu araçların getirdiği yenilikler giderek hayatın birçok alanını etkilemeye başlayacak. Daha önce İngiltere'de 2030’da benzinli ve dizel araç satışlarını yasaklanacağı bildirilirken son olarak Japonya'da hükümet, "sıfır sera gazı emisyonu" hedefi doğrultusunda 2030'lu yılların ortalarında yeni benzinli araçların satışını yasaklamayı planlıyor.

Benzinli ve dizel araçlar yasaklanıyor! Bir ülke daha harekete geçti
Benzinli ve dizel araçlar yasaklanıyor! Bir ülke daha harekete geçti
GİRİŞ 04.12.2020 11:58 GÜNCELLEME 04.12.2020 11:58
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Financial Times'ın öne sürdüğü içten yanmalı motorlu araç satışına İngiliz hükümetinden yasak geleceği haberi, İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafından doğrulandı. Bu yasak İngiltere'yi 2050'ye kadar karbon nötr hale getirmek için başlatılan 10 maddelik planın bir parçası olarak dikkat çekiyor.

Johnson, İngiliz hükümetinin elektrikli araçlar için 2.8 milyar sterlinden fazla yatırım yapacağını belirtti. Bu yatırımlar sayesinde ise 2030 yılında dizel ve benzinli motorlu araçların satışlarına ihtiyaç duyulmayacağını ifade etti. İngiltere'nin ardından bir yasak haberi Japonya için geldi.

2030'LU YILLARDA BENZİNLİ ARAÇ YASAĞI GELİYOR

Japonya'da hükümet 2030'lu yılların ortaları itibariyle benzinli araçların satışını yasaklamayı planlıyor. Hükümet kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Başbakan Yoshihide Suga'nın göreve geldiğinde işaret ettiği "2050 yılına kadar sıfır sera gazı emisyonu" hedefi doğrultusunda benzinli araç satışlarını aşamalı olarak durdurulması planlanıyor.

Hayata geçecek uygulamanın ardından otomotiv endüstrisi, satışına devam edilecek benzinli-elektrikli hibrit araçlar için benzinli motor üretimini sürdürebilecek. Öte yandan uygulamanın hayata geçmesiyle benzinli araç üretiminde istihdam edilen kişilerin işlerini kaybedebileceğini öngören hükümet, söz konusu senaryo karşısında alternatif çözüm arıyor.


İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE HEDEFİ

Geçtiğimiz Eylül ayında görevi sağlık sorunları gerekçesiyle istifa etme kararı alan Shinzo Abe'den devralan Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, Ulusal Meclis'te yaptığı ilk konuşmada ülkesinin 2050 yılına kadar karbon salınımını sıfıra indirmeyi hedeflediğini açıklamış, "İklim değişikliğine cevap vermek artık ekonomik büyümenin önünde bir engel değil. Alınacak tedbirlerin endüstriyel yapıda değişikliklere yol açarak ekonomideki büyümeyi azaltacağına dair düşüncelerimizi değiştirmeliyiz" ifadelerini kullanmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Almayın 1 ay önce Şikayet Et
    Bir çuval parayı yemeyip içmeyip zehir kusan tenekelere yatıranlar 2 sene sürmez ağlarsınız paralarınıza , almayın
    Cevapla