İkinci el araçlarda fiyatlar düşecek mi

Vatandaşlar son dönemlerde fahiş oranda artan ikinci el otomobil fiyatlarından yana dert yanarken, kış sezonuna doğru fiyatlarda her yıl olduğunu gibi bir düşüş olmayacağı tahmin ediliyor.

GİRİŞ 02.11.2020 11:25 GÜNCELLEME 06.11.2020 16:16
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

İkinci el otomobil pazarında koronavirüs ve dövizle birlikte yüzde yüze varan fiyat artışları yaşandı. Fahiş fiyatların düşmesini dört gözle bekleyen asgari ücretle çalışan vatandaş, 13 aylık maaşını hiç harcamadan biriktirse bile 30 bin liraya parasının karşılığını verecek bir otomobil alamıyor. Araç alan çoğu vatandaşın borçlanarak otomobil sahibi olduğu öğrenilirken, fiyatların kış mevsiminde de düşmeyeceği ön görülüyor.

"Fiyatlarda iniş söz konusu olmaz ancak fiyatların artışı beklentisi içerisinde değiliz" 

Konuyla ilgili konuşan Eskişehir Oto Galericiler Dernek Başkan Yardımcısı Akın Taymaz, ikinci el araç fiyatlarında artış ve düşüş beklemediklerini söyledi. Taymaz, "Fiyatlarda kışa doğru bir artış beklemiyoruz, ama inmesi de pek mümkün gözükmüyor. Çünkü şu anda fiyatları belirleyen ithalat, Türkiye’de üretilen yerli otomobiller ve buna bağlı satışlar. Koronavirüs sebebiyle Türkiye’deki satışlar oldukça arttı. Dövizin artmasıyla beraber fiyatlar da yükseldi.

Kışa doğru üretim artmadığı için fiyatların inişi söz konusu olmaz ancak fiyatların da artışı beklentisi içerisinde değiliz. Şu andaki fiyatlar sıfırından pahalı değil. Sektörümüzün alacağı önlemler olsa olsa değişik kampanyalar ve bunlara bağlı önlemler. Bu fiyat düzeyinde devam edeceğini düşünüyorum" diye konuştu.


 

Sokağa çıkma kısıtlamalarının tekrar gelmesi durumunda ikinci el sektörünün duracağını belirten Taymaz, şunları söyledi:

"Mevcut artışlar daha çok piyasadaki taleple alakalı. Araba satışındaki artış sebebiyse insanların salgın nedeniyle işlerine servisler veya toplu taşımayı tercih etmek yerine kendi otomobilleriyle giderek bu durumdan etkilenmemeye çalışmamaları. Satışlarımız sürüyor ve oldukça da iyi durumda. Vatandaşlar bankalarla çalışıyor.

Bunu dövize uyguladığımız zaman aslında fiyatların hemen hemen benzer durumda olduğunu görüyoruz. Eğer tekrar sokağa çıkma yasakları gibi şeyler başlarsa sektör de durur. Bütün ekonomik sisteme de zarar verecektir. Okulların da açıldığını görüyoruz. Bizim beklentimiz normalleşme sürecinin bir süre daha devam edeceği." 

 

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 32
 • Kara24 3 yıl önce Şikayet Et
  Bazı bayiler el altından arabaları 15 -20 bin lira fazla fiyata satıyorlar (arabanın resmi fiyatını başka hesaba bu parayı başka hesaba) normal vatandaş gidince araba yok ,sürekli müşterilerine bu tarifeden devam. Onlarda üzerine 5-10 ekleyip satışa sunuyorlar. Araba firmaları bayilerini gözden geçirmeli
  Cevapla
 • fgfdg 3 yıl önce Şikayet Et
  favroiye eklediğim ilanların fiyatları bir bir düşüyor. Burda gelrici açıklama yapmış fiyatlar düşmez diye. Ne diyecekti düşecek mi diyecekti?
  Cevapla
 • çelik 3 yıl önce Şikayet Et
  devlet meydanı boşbıraktı. istedikleri gibi cirit atıyprlar. bunun faturası hükümete kesilecek. birazda gaye bu. pandemi durumundan faydalanan düşman bizim aç gözlü fırsatcıları tezgahlarına alet ediyor. bilinçli olarak piyasa bu hale getirildi. pandemi yaşayan diğer ülkelerde neden bu durum yok. araba piyasasında hiç bir değişikli yok. Avrupa'daki türkler dende duydum asla böyle bir durum söz konusu değil. ikinci el otosunu belli bir değerin üzerinde satması mümkün değil diyorlar. zaten yapmazlar diyorlar. bu tersliği bir kendi vatanımızda gördük.
  Cevapla
 • Adem Özcan 3 yıl önce Şikayet Et
  arkadaşlar araba dediğin petrol tüketiyor petrolde döviz ile alınıyor onun için devlet araba piyasası düşsün diye herhangi bir işlem yapmaz.
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  bir kereye mahsus yurt dışından 2.el araba alımı için gümrükleri kaldıralım, içerdeki araba üreticilerini de destekleyelim (ticari ilişkiler açısından), şu fiyatlar biraz düşsün. böyle gitmez en az üç sene dar gelirli araba alamaz, ne olur, ekonomik kriz anında sebze çadırı nasıl açılıyorsa yurt dışından 2. el araba gelsin, reaksiyon verilmek zorunda başka çaresi yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle