Dolandırıcıların ikinci el araç oyunu ortaya çıktı

Aynı model ve markaya ait binlerce araç sahibinin üye olduğu sosyal medya gruplarına sızan fırsatçılar, tarih paylaşarak ilanda aracı olanların fiyatları artırması yönünde çağrıda bulunuyor.

GİRİŞ 30.10.2020 12:36 GÜNCELLEME 30.10.2020 12:43
Bu Habere 87 Yorum Yapılmış

Son dönemde artan ikinci el araç fiyatları vatandaşları oldukça rahatsız ediyor. Araç almak isteyen vatandaşları zor duruma sokan yapay müdahalelerin, her geçen gün farklı bir türü ortaya çıkıyor.

 

YÜZDE 80 ZAM YAPILDI

Öyle ki; sektör temsilcilerine göre neredeyse her gün değişen fiyatlar yüzünden bugün ikinci el araç alacak bir vatandaşın ayırması gereken ortalama bütçe en az 120 bin TL bandına çıkmış durumda.

 

Oysa ki bu oran 6-7 ay öncesine kadar 70-80 bin TL aralığındaydı. Bu hesaplamadan da anlaşılacağı üzere fiyatlara gelen zam yüzde 80'e yaklaşmış durumda.

FİYATLARA YAPAY MÜDAHALE YAPIYORLAR

Ancak ikinci elde fiyatların yükselmesinin tek nedeni şüphesiz sıfır araç tarafındaki tedarik sıkıntısı ve değişen döviz kurları değil. İkinci ele yönelik ortaya çıkan eğilimi daha büyük kar kapısına döndürmek isteyenler fiyatları da yapay olarak sürekli yukarı yönlü manipüle ediyor.

OPSİYON YALANI ORTAYA ÇIKTI

Yeni Şafak'ın haberine göre, online kanallar üzerinden değerinin çok üstünde fiyatla girilip alıcıları da ''Opsiyonlanmıştır'' yalanı ile buna ikna eden kimi satıcıların piyasa fiyatlarını bu şekilde sürekli yukarı taşıdığı ortaya çıkmış, söz konusu ilanların sayısının da sadece bir ilan sitesinde 5500 adet olduğu tespit edilmişti.

FİYAT ARTIRIMI İÇİN ÇAĞRIDA BULUNUYORLAR

İlan sitelerindeki opsiyon yalanının ardından aynı marka ve modele ait araçlar üzerinden kurulan ve genellikle söz konusu araçlara yönelik bilgi alışverişinin yapıldığı sosyal medya ve Whatsapp gruplarına sızan fırsatçılar, paylaştıkları mesajlarla aracını satışa çıkarmış grup üyelerine fiyat artırmaları yönünde çağrıda bulunuyor.

KASASINA GÖRE 20 BİN TL'YE ÇIKIYOR

Paylaştıkları mesajlarda fiyat artışlarının yapılacağı tarihi de veren fırsatçılar, fiyatlardaki artışların doğru orantılı olması ve alıcıların kafasında söz konusu markaya ait ortalama bir fiyat oluşması için de yapılacak zamları kendileri belirliyor.

Fırsatçıların fiyat yükseltmek için gruplarda paylaştığı mesajda model ve kasasına göre değişen artışların 10 ile 20 bin TL arasında olduğu görülüyor.

YORUMLAR 87
 • Durmuş b. 1 yıl önce Şikayet Et
  Hükümet tek sefere mahsus yurt dışından araç alma izni verse. Burdakiler ne yapar acaba.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  söylediğini cimere yazdım olmaz diye cevap yazmışlar tam tersini yaptılar ötv yi arttırıp fiyatı artırdılar
  Cevapla
 • Spree 1 yıl önce Şikayet Et
  Kasko degeri olarak arabama 190 bin veriyor ben 163 aldım ben bunada anlam veremedim.
  Cevapla
 • Hakan e 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen uygun almissin bir 10 bin 15 bin kadar yoksa kasko deyeri her zaman bi 20 bin fazla cikar.
  Cevapla
 • malatyali 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah belalarini versin
  Cevapla
 • erkom 1 yıl önce Şikayet Et
  fiyatı suni artıranlar hodrimeydan bizde alımı erteledik elektiriliyi bekliyeceğiz sizin fahiş fiyatlı arabalarınızı almıyoruz
  Cevapla
 • Adanalı. 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletin yapacağı bir iş var,şu model şu para,şu model bu para diye,bir genelğe yapması lazım yoksa bu sülüklerle baş olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle