AB'den FCA ile PSA birleşmesine onay

Avrupa Birliği, Fiat Chrysler Automobiles ve PSA Grubu'nun birleşmesine yeşil ışık yaktı.

AB'den FCA ile PSA birleşmesine onay
AB'den FCA ile PSA birleşmesine onay
GİRİŞ 27.10.2020 13:30 GÜNCELLEME 27.10.2020 17:05
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile Peugeot ve Citroen markalarının bağlı bulunduğu PSA grubu, geçtiğimiz yıl aralık ayında yüzde 50-50 ortaklıkta birleşmek için anlaşma sağlamıştı.

 

Ardından Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren FCA ve PSA gruplarının birleşmesine ilişkin resmi rekabet soruşturması başlatıldığını açıklamıştı.

Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde, komisyonun birleşmeleri ve satın almaları engelleyebileceği belirtilmişti.

 

AVRUPA BİRLİĞİ ONAY VERDİ

Avrupa Birliği, Stellantis adı altında birleşerek dünyanın dördüncü büyük otomotiv üreticisi olacak iki şirketin birleşmesini onayladı.

PSA ve FCA'nın gerekli ayarlamaları yapacağının sözünü alan Avrupa Birliği, markalara birleşme için yeşil ışık yaktı. Bu kapsamda FCA ve PSA bayileri, rakip markaların araçlarının tamiratını da yapabilecek.

2021 yılının ilk günlerinde birleşerek Stellantis ismini alacak iki markanın toplam değeri 38 milyar dolara ulaşacak. Markalar birleşme esnasında maliyet kısmak için pek çok fabrikanın da fişini çekecek.

ETİKETLER
OTOMOBİL
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Hasan Ulu 2 hafta önce Şikayet Et
  Bence Psa grubu peugeot ile anlaştıktan sonra gerçekten büyük başarılar elde etti ki etmeyede devam edecek gibi görünüyor bence.
  Cevapla
 • Diyar Kuyu 3 hafta önce Şikayet Et
  Psa grubu peugeot markasını da bünyelerine alarak bence oldukça büyük bir gelişme katettiler diye düşünüyorum ben
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Sıkıntı büyük
  Cevapla