Ekspertiz rakamlarında rekor artış

15 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayınlanan, 2. el otomobil ticaretine ilişkin ekspertiz yönetmeliği alıcıyı da satıcıyı da mutlu etti. Yönetmelikle birlikte geride bırakılan bir aylık süreçte sektörde yaşanan birçok aksaklık ve mağduriyet sona erdi. TÜV SÜD D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ayözger, "Yıl sonuna kadar 65.000 adet araca dokunmuş olacağımızı düşünüyoruz" dedi.

Ekspertiz rakamlarında rekor artış
Ekspertiz rakamlarında rekor artış
GİRİŞ 21.10.2020 10:30 GÜNCELLEME 21.10.2020 10:30

Yeni düzenlemeyle birlikte araç alım satımının önemli bir halkası olan "oto ekspertiz" firmalarında da yoğunluk her geçen gün artıyor. Kurumsal ve bağımsız ekspertiz firmalarından alınmış raporlar tüketiciye güven verirken, alıcının araç konusunda soru işaretlerinin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

EKSPERTİZ MERKEZLERİ DAHA DA ÖNEM KAZANDI

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TÜV SÜD D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ayözger, "İkinci el otomobil ticareti sektörün hem rakamsal hem de işlevsel konular bakımından büyük bölümünü kapsıyor. İkinci el otomobil ticaretinde ekspertiz zorunluluğuyla başlayan yeni dönemde, ekspertiz merkezleri daha da önem kazandı" dedi.

EKSPERTİZ RAKAMLARINDA REKOR ARTIŞLAR YAŞANDI

Düzenlemeyle birlikte artan ekspertiz rakamlarına dikkat çeken Ayözger, "2020 yılının ilk yarısında otomotiv sektörüne damga vuran pandemi sebebiyle Ocak-Mart döneminde normal seyrinde devam eden ikinci el araç satışları, Nisan-Mayıs döneminde oldukça düşük seyretti. Normalleşme süreciyle beraber Haziran ve Temmuz aylarında ise rekorlar kırıldı. Ağustos ayında yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte sektördeki hareket devam ederken yapılan ekspertiz işlemleri de paralel bir seyir gösterdi. İlk 8 ayda gerçekleştirdiğimiz toplam 43.000 adet ekspertiz işleminin önemli bir bölümü de ikinci el araç satışlarının zirve yaptığı normalleşme sürecinde gerçekleşti. Yıl sonuna kadar 65.000 adet araca dokunmuş olacağımızı düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER
abs oto haberleri
YAZDIR