Türk Traktör motor üretimine 'faz'la odaklandı

TürkTraktör uzun yıllardır ihracatını yaptığı, Türkiye’de ise Nisan 2021’de Faz IIIB ve Ekim 2021’de Faz IV emisyon standartlarına geçişi olacak motorlar için hazırlıklarına devam ediyor.

Türk Traktör motor üretimine 'faz'la odaklandı
Türk Traktör motor üretimine 'faz'la odaklandı
GİRİŞ 18.10.2020 11:49 GÜNCELLEME 18.10.2020 11:49
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Şirketten yapılan açıklamaya göre, yerli üretim Faz V emisyon standartlarındaki motorlara sahip traktörlerini Ağustos 2020’de Avrupa’ya ihraç etmeye başlayan TürkTraktör, 2021’de kademeli olarak Türkiye’de yürürlüğe girecek olan Faz IIIB ve Faz IV emisyon standartlarına geçiş için de hazırlıklarına son hız devam ediyor.

 

Faz IIIB motorların geçişine hazır olan TürkTraktör, yürüttüğü 5 adet Faz IIIB projesinin tamamladı. Toplam 3 adet Faz IV projesinin ise çalışmaları sürüyor. Projelerin onayları 2021’de düzenleme yürürlüğe girmeden önce tamamlanacak.

Çevre, enerji ve iklim değişikliğiyle mücadele odağıyla sürekli iyileştirmelerine devam eden TürkTraktör, bugüne kadar yerli üretim 500 bini aşkın motor üretti.

 

TürkTraktör Faz IIIB ve Faz IV motorlarıyla tarımda verimlilik artışına ve çevrenin korunmasına destek vermeye devam ediyor.

Zor koşulda çiftçinin yanında

Açıklamada görüşlerine yer verilen TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, Faz IIIB ve Faz IV emisyon seviyesine sahip ürünlerin Avrupa ve Kuzey Amerika’da 2014 yılından bu yana kullanıldığını belirterek, “Bir traktörün tüm fonksiyonlarını sağlıklı şekilde yerine getirmesi için motorunun performansı ve verimliliği çok önemlidir. Motorun gerekli gücü üretirken kullandığı teknoloji seviyesi, yakıt tüketimi, sağladığı tork ve zor koşullara verdiği tepki çiftçilerimizin en çok önem verdiği konular.” ifadelerini kullandı.

Özüner, yeni faz standartlarına uyum sağlayan motorlarda daha teknolojik bir elektronik yakıt kontrol sistemi kullanımı gerekliliğinin olduğunu ifade ederek, ''Common Rail' teknolojisi olarak da bilinen bu sistemle traktörlerin daha verimli çalışması sağlanırken, üretilen daha fazla tork ve güçle de çiftçilerin memnuniyeti artıyor. Ancak tüm bunlardan daha önemli olan nokta, bu emisyon seviyesine sahip motorlar çevre sağlığı ile çevrenin korunmasına büyük bir katkı sağlıyor.'' değerlendirmesinde bulundu.

Faz geçişi tamamlanacak

Özüner, Türkiye’de Faz IIIB ve Faz IV emisyon standartlarına geçişle birlikte tesislerinde yapılacak üretim değişimine ilişkin şunları kaydetti:

“Sahip olduğumuz son teknoloji motor üretim tesisimizdeki Faz IIIA motor üretimimizin çok büyük bir bölümünü, Faz IIIB ve Faz IV motor üretimimize kaydıracağız. Buna ek olarak, motorlarımızın Türkiye pazarındaki faz geçişlerine uygun şekilde kademeli olarak tüm ürünlerimizde faz geçişlerini de sağlayacağız. Aynı zamanda, Türkiye traktör parkının neredeyse yarısını oluşturan 25 yaş ve üstü araçların daha çevreci traktörler ile değişimine öncülük etmiş olacağız.”

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Turgay 1 gün önce Şikayet Et
  Newholland firmasını yerli sanmayın. Onlar Amerikan firmasıdır. Ve yerli üretim dahi olsa yabancı meşeli parçalarda fahiş fiyatlar uyguluyorlar. Diğer yabancı formalar gibi.
  Cevapla
 • Zorro 1 gün önce Şikayet Et
  Şimdi adama sorarlar elin gavuruna senelerdir o motoru zaten satıyordun, daha verimli, daha ekonomik, daha çevreci vb idi. Şimdi mi milletine layık gördün? Eski teknolojiyi milletine satmaya artık vicdanın mı elvermedi. Onu bile yiycez yeterki bi cevabın olsa keşke.
  Cevapla
 • Vedat 1 gün önce Şikayet Et
  Arka şanzuman kısmından rampaya inişlerde agır tıkır tıkır ses geliyor bu neden kaynaklanıyor bilgisi olan var mı acaba 7056 newhont 99 model ustasını bulamıyoruz
  Cevapla
 • Murat Özcan 15 saat önce Şikayet Et
  Somun gevşek
  Cevapla
 • işte öyle 1 gün önce Şikayet Et
  oraya 100 bin lira sıkışmıştır kardeşim.
  Cevapla
 • Omy 1 gün önce Şikayet Et
  Bülent yıldırım şöyle bir dünyaya baş kardeşim evet doğru söylediğin noktralar var tabii ama türkiyedeki üreticiler üretemediğinden değil türklere layık görüp de üretmediğinden bahsetmek lazım tıpkı toros ve gibi kuş serileri gibi bu türk çiftçisinin en iyisini kullanma hakkı yok mu
  Cevapla
 • Faruk cifcioglu 1 gün önce Şikayet Et
  Çok güzel bir çalışma yapmışsınız tek eksik bunda fren neden yağlı fren yapmıyorsunuz dünya lideri bir yerli firmasını turkiyenin yüzde 50 eğimli arazi ben çiftçi olarak fren hiç yok fren e çalışma yapin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle