Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı: Yerli otomobille ilgili dikkat çeken kamulaştırma

2022 yılında üretime başlayacak olan yerli otomobil fabrikasında temel atma törenin ardından ulaşımın sağlanması için Cumhurbaşkanı Kararı ile acele kamulaştırma kararı alındı. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak kamulaştırmalar sonrasında bazı taşınmazlar ve üzerindeki müştemilatlar yıkılara bağlantı yolları inşa edilecek.

GİRİŞ 24.09.2020 11:13 GÜNCELLEME 24.09.2020 13:26
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz aylarda fabrika temeli atılan ve 2022 yılında üretime başlanacak olan yerli otomobille ilgili dikkat çeken bir gelişme daha yaşandı.

 

Bursa'nın Gemlik ilçesinde 1 milyon m2'lik askeri arazi üzerine kurulacak olan fabrikaya ulaşımın sağlanması için Karayolları Genel Müdürlüğü harekete geçti.

ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI

 

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Bursa'da inşa edilmekte olan elektrikli otomobil üretim tesisine ulaşımı sağlayacak bağlantı yolu projeleri kapsamında bazı taşınmazlar ve üzerindeki müştemilatın acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Yapılacak kamulaştırmaların tamamlanmasıyla Türkiye Otomobili Girişim Gurubu (TOGG) tarafından inşasına başlanan yerli otomobilin fabrikasına ulaşımın rahat bir şekilde sağlanması için mevcut otoyollara yönelik bağlantı yolları inşa edilmeye başlanacak.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ'NE 60 KM MESAFEDE

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait dev arazi denize sıfır bulunuyor. Arazinin hemen yanı başında ise liman yer alıyor. Liman sayesinde araçların sevkiyatının deniz üzerinden rahatlıkla yapılması da planlanıyor.

Şehir merkezine 10 dk mesafede bulunana arazinin Osmangazi Köprüsü'ne mesafesi ise yaklaşık 60 km.

4 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÇALIŞACAK

Kamu-özel ortaklığında toplam 22 milyar TL yatırımla hayata geçirilecek olan fabrika, yılda 175 bin adet üretim kapasitesine sahip olacak. 2022 yılından itibaren üretime başlayacak olan fabrikada, 2023 yılında 2.420, 2032 yılına kadar da 4.323 kişi çalışacak.

Yedek parça ve yazılımsal destekler ile doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişiye iş kapısının açılacağı tahmin ediliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Hasan deniz 3 hafta önce Şikayet Et
  Abd de hain yok bizde yerleştirilmiş hain çok Kamulaştırma şart Rabbim biran önce tamamlamayı nasip etsin
  Cevapla
 • nur ala nur 3 hafta önce Şikayet Et
  Reis yapar diğerleri çalar fark çok büyük
  Cevapla
 • araç nerde 3 hafta önce Şikayet Et
  ya geçin artık bu yapım yıkım işlerini, araç ne durumda? ilk tanıttıkları günden bu yana ne koydular üstüne, geliştirmeler neler? onlardan haber verin. bir fabrika 2 yılda yapılmaz, bu işleri dikkatli takip edin.
  Cevapla
 • Mustafa 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu sıradan bir fabrika degilki 2 ayda yapılsın devlet zaten yollarda oluş tarihi verdi
  Cevapla
 • Ferit 3 hafta önce Şikayet Et
  2 sene ye kadar yollarda
  Cevapla
 • Türkiye 3 hafta önce Şikayet Et
  Allah ömür verirde görürsek bundan sonraki bahaneniz ne olacak arabadan daha çok merak eder olduk sizin zihniyetinizdeki insanları
  Cevapla
 • Togg 3 hafta önce Şikayet Et
  Boş boş konuşuyorsun. Bizim milletin bilmediği konularda ahkam kesmekte üstüne yok. Allahım sen sabır ver
  Cevapla
 • Ethem DEDEZADE 3 hafta önce Şikayet Et
  Rabbim bu millete daha büyük fabrikaları kurdurmayı nasip etsin...
  Cevapla
 • Vatandaş 3 hafta önce Şikayet Et
  Alptug ne cahil insanlarsınız beyniniz hala 1930 larda kalmış.Abd gibi büyük devletlerde savunma sanayi bile özel sektörün elindedir.Kalite böyle yakalanır.Devlet fabrikaları ele geçirenin çiftliği olur.Devlete yük olur.
  Cevapla
 • Alptuğ 3 hafta önce Şikayet Et
  Kurulu olanları satanlara rabbin yenisini nasip etmez!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle