İkinci el araçlarda satışlar 1,5 milyona yaklaştı!

İkinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında, ağustos ayı sonu itibarıyla satışlar 1,5 milyona yaklaşırken, ağustos ayında fiyatlar önceki aya kıyasla yüzde 4,2 yükseldi.

GİRİŞ 23.09.2020 13:53 GÜNCELLEME 23.09.2020 13:55
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

INDICATA'nın ikinci el online pazar raporundan edinilen verilere göre, ağustos ayında Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında 224 bin 523 adet satış gerçekleşti.

 

Satışlarda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 52 artış, geçen aya göre yüzde 6 düşüş gözlendi.

 

 İlana çıkan araçların yüzde 73'ü satıldı

Ağustos ayında ikinci el online binek ve hafif ticari pazarında ilana çıkan araç adedi geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 88 artışla 306 bin 702 adet olarak gerçekleşti. İlana çıkan araçların (ilandan tamamen kalkan araçlar satılmış kabul edildiğinde) yüzde 73’ü satıldı.

Pazar lideri C segmenti oldu

Söz konusu ayda segment bazında ele alındığında pazarın lideri, 79 bin 353 adetlik satış ve yüzde 41,7 pay ile C segmenti oldu.

Bu dönemde, toplam ikinci el online satışlar içinde binek araçların payı yüzde 85, hafif ticari araçların payı da yüzde 15 olarak belirlendi. 

Ağustos ayında ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarda satılan araçların yüzde 24’ünü 1-4 yaşındaki araçlar, yüzde 49’unu 5-10 yaşındaki araçlar, yüzde 27’sini 11 ve üzeri yaşındaki araçlar oluşturdu.

Araç satışlarındaki artışla beraber fiyatlardaki yükseliş de devam etti. Ağustosta, 2. el online pazarda araç fiyatlarında önceki aya göre yüzde 4,2 arttı.

İlk 8 ayda satışlar yüzde 24 yükseldi

Bu yılın ilk sekiz aylık döneminde (Ocak-Ağustos 2020) ise ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında 1 milyon 402 bin 604 adetlik satış gerçekleşti.

Bu adetle satışlar geçen senenin aynı dönemine yüzde 24 yükseldi. Geçen sene aynı dönemde 1 milyon 129 bin 493 adet satış gerçekleşmişti.

Ocak-Ağustos döneminde, toplam ikinci el online satışlar içinde binek araçların payı yüzde 83, hafif ticari araçların payı da yüzde 17
olarak belirlendi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Kayserili 4 ay önce Şikayet Et
  2 ay sabredin almayın,model eskiyor,dolar gaza basıyor, ellerinde patlayacak göreceksiniz
  Cevapla
 • srdr 4 ay önce Şikayet Et
  ulan zaten fakir alamaz zenginde gidip kıçı kırık arabaya o paraları vermez boş verin takılmayın bukadar araba işine ellerinde patladı hep srdr
  Cevapla
 • Real Mardinli 4 ay önce Şikayet Et
  Nerde bu devlet vatandaş alma teneke yığınına bu kadar para vermeyin o parayla ev alın arsa alın yazıktır günahtır
  Cevapla
 • Kysr 4 ay önce Şikayet Et
  Araç satanlar kendileri calip kendileri oynuyor alan kimse yok o fiyatlara ev alinir araçla işimiz ne bu fiyatla
  Cevapla
 • Abdülhamid Han 4 ay önce Şikayet Et
  Dolar bir gazlarsa araba satan uyanıklar duvara çarpar görürsünüz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle