LPG'li araçlar kapalı AVM otoparkına girebilecek mi?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, LPG’li araç kullananların en büyük sıkıntısı olan alışveriş merkezlerinin kapalı otoparkına girişleri konusunda açıklama yaptı. Peki artık LPG’li araçlar AVM kapalı otoparklarına veya apartman garajlarına girebilecek mi?

LPG'li araçlar kapalı AVM otoparkına girebilecek mi?
LPG'li araçlar kapalı AVM otoparkına girebilecek mi?
GİRİŞ 18.09.2020 14:45 GÜNCELLEME 18.09.2020 14:46

LPG’li araç kullananlar için büyük problem olan kapalı otoparklara giriş konusunda yeni düzenleme yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, LPG'li araçlar için otopark şartlarını sağlayan AVM'leri ilan edeceklerini belirterek, "Otoparklar 'LPG'li araçlara uygundur' şeklinde belgelendirilecek. Muayeneleri yapılan, uygun olan LPG'li araçlar AVM otoparklarına girebilecek." dedi. 

 

LPG’Lİ ARAÇLAR KAPALI OTOPARKA GİREBİLECEK Mİ?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklamada; ‘’Muayeneleri yapılan, uygun olan LPG'li araçlar kapalı AVM otoparklarına girebilecek. LPG'li araçlar için otopark şartlarını sağlayan AVM'leri ilan edeceğiz. Otoparklar 'LPG'li araçlara uygundur' şekliyle belgelendirilecek.’’ Yönetmeliğin, LPG'li araçların AVM otoparklarına girişini sağlayacak düzenlemeleri hangi şartlar çerçevesinde çıkaracağını görmek gerektiğini belirten Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, şunları söyledi:

 

"AVM'ler de çıkacak yönetmeliğin direktifleri doğrultusunda, kanunun emrettiği şekilde çalışmalarını ve hazırlıklarını tamamlayarak ilgili devlet otoritelerinin ruhsatlandırdığı ve yıllık kontrolleri yapılmış LPG'li araçların kapalı otoparklara girişini elbette sağlayacaktır." Belgü, çıkacak yönetmelikte otopark alanında iklimlendirme ve havalandırma gibi bina yapısıyla ilgili koşullarda değişiklik yapılması talebi oluşursa burada da mevcut AVM'lerin yapılarının uygunluğunun söz konusu olacağının altını çizdi.