Sıfır araçta isyan ettiren görüntü: Vatandaşa yok galeriye var!

Koronavirüs salgını nedeniyle üretimin sekteye uğradığı sıfır araç pazarında fiyatlar sürekli güncellenirken bayiye giden vatandaş ise araç bulamamaktan dert yakınıyor. Ancak vatandaşın bayide bulamadığı aracın galeride satışa çıkarılması ise araç arayışı içerisinde olan vatandaşı isyan ettiriyor.

Sıfır araçta isyan ettiren görüntü: Vatandaşa yok galeriye var!
Sıfır araçta isyan ettiren görüntü: Vatandaşa yok galeriye var!
GİRİŞ 15.09.2020 16:10 GÜNCELLEME 15.09.2020 16:31
Bu Habere 90 Yorum Yapılmış

Koronavirüs nedeniyle üretimleri duran ve salgına karşı alınan tedbirlerle kademeli olarak yeniden üretime başlayan otomotiv sektöründe bayilerde sıfır otomobil sıkıntısı yaşanıyor.

 

Çok sayıda marka ve modelde bugün verilen siparişler için teslimatta minimum 2-3 ay beklenmek zorunda kalınıyor. Bu süre kimi modellerde ise katlanarak artıyor.

ÖTV DEĞİŞTİ SATIŞLAR İPTAL OLDU

 

Pandemi nedeniyle üretimde yaşanan sıkıntı sonrası ortaya çıkan tablo sonrası geçtiğimiz günlerde ÖTV oranlarında da değişikliğe gidildi. Özellikle yurt dışından getirilen motor hacmi yüksek kimi modellerde ÖTV oranları artırılırken, içeride üretimi yapılan bazı marka ve modellerde ise ÖTV düzenlemesi ile fiyatlarda indirim beklentisi oluştu.

ÖTV düzenlemesi öncesinde fiyatı noktasında anlaşarak hafta başında satışa konulan aracı görmek için anlaşan çok sayıda kişi de mağdur oldu. Kimi araç alıcısı vatandaş satıcının son anda fiyat değişikliğine gittiğini dile getirirken kiminin ise farklı bahanelerle randevuyu iptal ettiği belirtildi.

GALERİDE ŞAŞIRTAN SIFIR ARAÇ SAYISI

Sıfır araç piyasasındaki tabloda gelinen nokta bu iken ve vatandaş bayide araç bulamazken kimi galerilerin ellerindeki sıfır araç sayısı vatandaşı şaşırtıyor. Sadece tek bir galerinin portföyünden farklı marka ve modellere ait 20'den fazla sıfır araç bulunuyor.

BİR MODELİN BEŞ FARKLI RENGİ VAR

Galerilerde sıfır araç sayısının yanı sıra müşterilere sunulan renk seçenekleri de dikkat çekiyor. Vatandaşın bayide sıfır araç bulamadığı ve bulması halinde de rengine razı olduğu bu dönemde tek bir galeride bir markaya ait satışa çıkarılan 2020 model araç beş farklı renk seçeneği sunuluyor.

Sosyal medya üzerinden paylaşılan görsellerde online ilan siteleri üzerinden satışa çıkarılan araçların 2020 Eylül ayı çıkışlı olduğu da iddia edildi.

İkinci el araç fiyatlarındaki yükseliş sürüyor. Öyle ki; artış oranı 2018-2020 arasında yüzde 60'ı aşmış durumda. Tabi fiyatlardaki anormal artışın tek bir sebebi bulunmuyor. Döviz kuru, stok yetersizliği, koronavirüs, sıfır araç fiyatları ve opsiyon yalanı.. Gelin hep birlikte ikinci el araç fiyatlarını etkileyen nedenleri birlikte inceleyelim...

BAYİDEN 20 BİN TL FAZLA

Bayide bulunmayıp galeri tarafından satışa çıkarılan sıfır araçların fiyatlarının bayi fiyatının 20 bin TL üzerinde olduğu da iddia edilirken, sıfır araç tarafında ortaya çıkan tabloya tepki gösteren çok sayıda sosyal medya kullanıcısı Ticaret Bakanlığı'nın duruma el atması için çağrıda bulundu.

İKİNCİ ELDE YÜZDE 10 ARTIŞ

Geçtiğimiz günlerde uygulamaya alınan ÖTV düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından ikinci el araç piyasasını da etkilemeye başladı. Düzenlemeyle kimi ithal modellerin sıfır fiyatları güncellenmeye başlayınca satışta olan ikinci ellerin fiyatları da zamlandı. Sektör temsilcileri fiyatlarda yüzde 10'luk bir yükseliş olacağını dile getirirken online platformlarda takibe alınan kimi ikinci el araç modellerinde bir gün içerisinde 30 bin TL'yi bulan artışlar gözlemlendi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 90
 • MHRRM_AVCI 1 hafta önce Şikayet Et
  Vatandasinda galeriden farki yokki firsat gecince millette aynisini yapiyo yani.. Reis yurtdisindan getirecek 10 15 bin ikinci el araba ondan sonra akillanacak hepsi
  Cevapla
 • yakup 1 hafta önce Şikayet Et
  2.El araçların geçen yıllardan yükselişe başlamasının sebebi zaten galericiler. Adamlar tarla kiralayıp araba ekiyorlar. Birçok yerde yol kenarlarında etrafı çevrilmiş içerisinde alabildiğine araç dolu. Bu duruma devletin elbette el atması lazım ama kim kime nasıl el atıyor ortada.
  Cevapla
 • mehmet 1 hafta önce Şikayet Et
  araba alacağınıza ev alın bu araç piyasası artık trajikomik bir hal aldı, binmekte olduğunuz bir aracınız varsa bakımlarını yaptırın ve ona binmeye devam edin.birilerinin ekmeğine yağ sürmeyin paranızı boşa vermeyin ...
  Cevapla
 • BULUT 1 hafta önce Şikayet Et
  Aslında çözüm basit, bayiden alınan sıfır araçların 6 ay süre içerisinde ikinci bir şahsa satışına izin verilmeyecek ( tıpkı ÖTV muafıyetli arac alanların 5 yıl satamaması gibi. ) eğer satacaksa da aldığı dönem ki bayi fiyatının üstündeki rakamı gelir vergisi olarak devlet tahsil edecek. Piyasa en az %15 düşer, olayın bir de şu tarafı var haberdeki işi yapan şahıslarda hiç azımsanacak miktarda değil.
  Cevapla
 • Deniz 1 hafta önce Şikayet Et
  Şaşırmadım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle