Hyundaı H-1, Türkiye'de 7 yıl garantili

Hyundai, 31 Aralık 2008 tarihine kadar satın alınan tüm H-1 modelleri için, tam 7 Yıl / 150,000 km Uzatılmış Mekanik Garanti sunuyor.

Hyundaı H-1, Türkiye'de 7 yıl garantili
Hyundaı H-1, Türkiye'de 7 yıl garantili
GİRİŞ 19.02.2008 20:56 GÜNCELLEME 19.02.2008 20:56
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İlk kez 7-11 Kasım 2007 tarihlerinde yapılan 7. Ticari Araçlar ve Aksesuarlar Fuarı'nda Türk tüketicisinin beğenisine sunulan H-1, 19 Şubat 2008'de yapılan lansmanla birlikte satışa sunuldu. Türkiye'de ilk ve tek 7 yıl Mekanik Garanti'ye sahip araç olan Hyundai H-1'de standart olarak iki tarafta da sunulan sürgülü kapılar, iniş ve binişi kolaylaştırmak için belli bir açıyla açılan ön kapılar, USB ve auxiliary harici girişleri bulunan ve isteğe bağlı olarak alınabilen Bluetooth erişimli radyo/CD/MP3 çalarlı müzik sistemi sunuluyor.

Güney Kore'den Türkiye'ye ithal edilen H-1'de, bir önceki motora göre yüzde 21 oranında gücü artırılıp yüzde 14 oranında yakıt tasarrufu sağlanan 170 PS gücünde 2.5 CRDi-VGT yeni dizel motor, orta konsola yerleştirilen joystick tip vites kolu, kilitli diferansiyel ve isteğe bağlı olarak alınabilen ESP (Electronic Stability Programı - Elektronik Stabilite Programı) ve ROP (Roll Over Prevention - Devrilme Önleyici Sistem) gibi yeniliklere sahip.

Türkiye'de İlk ve Tek: 7 Yıl Mekanik Garanti

Hyundai, Türkiye'de ilk kez sadece Hyundai tarafından sunulan 7 Yıl / 150,000 km Uzatılmış Mekanik Garanti ile bir kez daha tüketicinin yanında olduğunu ve müşteri memnuniyetine en üst seviyede cevap verdiğini kanıtladı. Hyundai'nin H-1 modeli için sunulan bu garantiye sahip olabilmek için, satın alınan Hyundai H-1'in, 7 Yıl veya 150,000 km doluncaya kadar tüm gerekli periyodik bakımlarının Türkiye çapındaki 90 adet Hyundai Yetkili Servisi'nde yaptırılması gerekiyor.

Hyundai H-1'in her 15 bin km'de veya en geç 12 ayda bir Hyundai Yetkili Servisleri'nde periyodik bakımlarının yapılması gerekiyor. Bu sayede aracın normal garanti süresi içerisinde meydana gelebilecek arızalara, orijinal ekipmanlar kullanılarak zamanında müdahaleleri yapılabiliyor ve H-1'in ilk satın alındığı günkü gibi yüksek performans ile 7 yıl veya 150,000 km boyunca yollarda sorunsuz şekilde hizmet vermesi sağlanıyor.

Hyundai H-1'lerin ikinci el satışı yapıldığında bu garanti, aracın yeni sahibi tarafından da kullanılabiliyor. Örneğin Hyundai H-1'in ilk sahibi, 4 yıl ve 90,000 km boyunca aracını kullanmışsa, ikinci sahibi H-1 için 3 yıl ve 60,000 km daha garanti haklarından yararlanabiliyor. Bu sayede Hyundai H-1'in hem ilk sahibi hem de 7 yıl / 150,000 km boyunca diğer sahipleri, aracın yüksek değerinden en iyi şekilde yararlanabiliyor.

H-1 Karakteristik Özellikler ve Hedef Kitle

Dünyanın en hızlı büyüyen otomotiv üreticilerinden Hyundai'nin tamamıyla baştan geliştirdiği H-1; genelde 20 yaş üstü B ve C sosyo-ekonomik sınıfta yer alan kullanıcılara, küçük ve / veya orta ölçekli iş sahiplerine ve küçük filo müşterilerine hitap ediyor. H-1'in en çok tercih edildiği sektörlerin başında, tekstil, yemek şirketleri, gıda sektöründe toptancı ve dağıtımcılar, su dağıtım firmaları, beyaz eşya ve elektronik bayileri, tamir ve bakım servisleri, mobilya, aksesuar ve mimarlık firmaları geliyor. Hyundai H-1, aracını hem ticari hem de özel yaşamında da kullanan tüketicilerin tüm istek ve beklentilerine en iyi şekilde cevap veriyor.

Tasarım

Yepyeni bir platform kullanılarak geliştirilen H-1'de ilk olarak baştan aşağıya yeniden hazırlanan dış ve iç tasarım hemen göze çarpıyor. Çok daha kaslı, dinamik, akıcı, şık ve seçkin hatlara kavuşan H-1'in ön bölümünde daha büyük hale getirilen gözyaşı formundaki ön farlar ve ön ızgara ilk bakışta dikkat çekiyor. Ön farlardan başlayıp kaputa ve ön cama kadar devam eden çizgi, yeni H-1'in karakter çizgisini oluşturuyor. Artık daha köşeli hatlara ve büyük cama sahip olan arka kısımdaysa, stoplar dik olarak konumlandırılmış.

H-1'in tasarımında en dikkat çeken diğer özellikse, her iki tarafta da kullanılan ve tüm versiyonlarda standart olarak sunulan sürgülü kapıları. Özellikle ticari araçlarda yüklemeyi ve iniş-binişleri kolaylaştıran bu özellik, H-1'in kendi segmentinde önemli bir avantaj olarak öne çıkıyor. Ayrıca sürücü ve yolcu kapıları da belli bir açıyla yukarıya doğru açıldığı için ön koltukta oturan yolcuların kabine daha rahat ulaşmalarını sağlıyor.

5125 mm uzunluk, 1920 mm genişlik, 1935 mm yükseklik ve 3200 mm'lik dingil mesafesi ile yerine geçtiği Starex'e göre daha büyük boyutlara sahip olan H-1'de önde hem tek koltuk sırası hem de çift koltuk sırası olan 2, 3, 5 ve 6 kişilik Panel Van ve Camlı Van versiyonları bulunuyor.


H-1'in modern, ergonomik ve konforlu kabin içi tasarımında da ilk olarak gösterge paneli ve daha sade ve şık görünüme kavuşan orta konsol dikkat çekiyor. Gösterge panelinde orta bölümde hız göstergesi bulunurken sol tarafta devir saati ve sağ tarafta da yakıt ve hararet göstergelerinin bulunduğu saat bulunuyor. Hız göstergesinin alt kısmındaysa yol bilgisayarı ekranı (Select ve Style paketinde) yer alıyor. H-1'in orta konsolundaki en önemli yenilik ise artık zemin yerine konsolda konumlandırılan joystick tipi vites kolu. Özellikle ticari araçlarda kullanım kolaylığı sağlayan bu vites kolunun üst kısmında müzik sistemi ve manuel klima kontrolleri bulunurken hemen sağ kısmına da cep telefonu gözü, auxiliary harici bağlantı girişi ve küllük konumlandırılmış. Yolcu kısmındaysa üst ve alt kısımda iki adet torpido gözü bulunuyor.

H-1'in en kullanışlı özelliklerinden birisi de tüm modellerde standart olarak sunulan PTC isimli ön ısıtma modülü. Saç kurutma makinası prensibiyle çalışan ve kabinin daha kısa sürede ısınmasını sağlayan bu sistem sayesinde, kısa süre içinde bütün aracın kabini eşit seviyede istenilen sıcaklığa ulaşıyor.

Hyundai H-1, hem iki tarafta da bulunan sürgülü kapıları hem de arkada yer alan ve yukarıya doğru açılan bagaj kapağı sayesinde en iyi yükleme imkanını sunuyor. Kargo alanında yük bağlama kancaları sayesinde, kargo bölümündeki eşyaların daha güvenli bir şekilde taşınması sağlanıyor. H-1'in 2 ve 3 kişilik versiyonlarında 5,2 litrelik, 5 ve 6 kişilik araçlarda ise 3,4 litrelik kargo bölümü bulunuyor. 5 ve 6 kişilik ikinci koltuk sırası bulunan H-1, arka yolcular için de en konforlu ve rahat oturma alanını sunuyor. H-1'de bulunan yakıt tankı kapağı emniyet sistemi sayesinde; kapı açıkken depo kapağı, kapak açıkken de sürgülü kapı açılmıyor. Ancak acil durumlar için içeriden açma düğmesi bulunuyor.

Motor ve Performans

Hyundai H-1'de, Euro 4 normlarına uyum sağlayan ve bir önceki motora göre özellikleri yenilenen 2.5 litre hacminde CRDi-VGT common-rail turbo dizel motor bulunuyor. Değişken geometrili turbo beslemesi sayesinde yüzde 21 oranında daha yüksek güç elde edilip yüzde 14 daha düşük yakıt tüketimine kavuşan bu motor, geniş bir devir aralığında daha yüksek verim sunuyor ve daha az motor titreşimi, gürültüsü ve daha uzun kullanım ömrü sağlıyor.

3800 d/d'de 170 PS maksimum güç üreten 2.5 CRDi-VGT motor, 2000-2500 d/d arasında da 40 kgm'lik (393 Nm) maksimum torka sahip. 5 ileri manuel şanzıman ile sunulan bu motor sayesinde H-1, 180 km/s maksimum hıza ulaşıyor ve 100 km/s hıza yaklaşık 15 saniyede çıkıyor. 75 litrelik oldukça kullanışlı bir depoya sahip olan H-1'in 100 km'de tükettiği ortalama yakıt ise sadece 8,5 litre.

Hyundai H-1'in önde yer alan bağımsız çift salıncak ve torsiyon çubuklu süspansiyonu, arkada bulunan yaprak yaylı süspansiyon ile birleşince, hem boş hem de yüklüyken oldukça konforlu ve güvenli bir sürüş elde edilmesini sağlıyor. H-1'de ayrıca Style paketiyle birlikte ESP, ROP (Devrilme Önleyici Sistem) ve özellikle rampa ve yokuşlarda daha rahat çekiş sunan kilitli diferansiyel bulunuyor.


Donanım

Hyundai H-1, Start, Team, Select ve Style olmak üzere dört farklı donanım paketine ve modellere göre uygun olarak hazırlanmış 26 ayrı ekipman versiyonuna sahip.

Start donanım paketinde standart olarak çift tarafta sürgülü yan kapılar, hıza duyarlı otomatik kilitlenen ve kaza anında otomatik açılan kilit sistemi, elektrikli ön camlar, merkez kilit sistemi, PTC ön ısıtma sistemi, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, immobilizer, fasılası ayarlanabilir ön cam silecekleri, far yükseklik ayarı, hidrolik direksiyon, ısıtmalı arka camlar ve USB harici girişli ve RDS'li radyo/CD/MP3 çalar bulunuyor. Team paketindeyse bu donanımlara ek olarak sürücü havayastığı, aktif gerilmeli ön emniyet kemerleri, klima, yüksekliği ayarlanabilir direksiyon, elektrik kumandalı yan aynalar, bardak tutacakları ve isteğe bağlı olarak alınabilen alaşımlı jantlar sunuluyor.

Select donanımındaysa Start ve Team paketlerindeki donanıma ek olarak EBD destekli ABS fren sistemi, yol bilgisayarı, USB ve auxiliary harici girişleri ve Bluetooth erişimli radyo/CD/MP3 çalar bulunuyor. H-1'in en üst donanım seviyesi olan Style'da ise tüm donanımların üstüne ön sis farları, emniyet kemeri yükseklik ayarı, krom çerçeveli radyatör ızgarası, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, ESP, ROP, BAS fren destek sistemi ve kilitli diferansiyel ekleniyor.

Renk Seçenekleri

Hyundai H-1, Türkiye'ye Metalik Gri, Susam Beji, Beyaz, Metalik Su Yeşili, Mika Siyah, Mistik Mavi, Karbon Füme ve Indigo Lacivert olmak üzere toplam 8 ayrı renk seçeneğiyle ithal ediliyor.

YORUMLAR 1
  • şaban karabağ 16 yıl önce Şikayet Et
    fotoğraf hk.. araç hakkında güzel bilgiler verilmiş ancak fotoğraflarla desteklenseydi daha iyi olurdu
    Cevapla