Senetli EFT dolandırıcılarının son kurbanı 59 bin liralık aracını kaptırdı

Denizli’de, noterin kapanmasına yarım saat kala kendisine EFT gönderiliyormuş gibi yapılan ve senet verilerek güveni kazanılan şahıs, dolandırıcıların tuzağına düşünce 59 bin liralık aracından oldu.

Senetli EFT dolandırıcılarının son kurbanı 59 bin liralık aracını kaptırdı
Senetli EFT dolandırıcılarının son kurbanı 59 bin liralık aracını kaptırdı
GİRİŞ 10.08.2020 16:33 GÜNCELLEME 17.08.2020 15:09
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Denizli’nin Çal ilçesinde otomobili satmak için ilana koyan Ali Poslu, aracına talip olan A.K. ile anlaştı. Mesainin bitmesine yarım saat kala noterde buluşan ve oyalama taklitleriyle son 10 dakikayı bekleyen dolandırıcılar, yanında para olmadığını, bu yüzden EFT yapmak istediklerini söyledi. Karşısındakilere güvenen Poslu, kendisine gönderilen EFT sistemi giriş ekranı ve verilen senet karşısında hiç kuşkuya düşmeden aracını teslim etti. Akşam eve döndüğünde hesabında parayı göremeyen ve alıcıdan dekont isteyen Poslu, dolandırıldığını anlayınca emniyetin yolunu tuttu.

Ertesi gün alıcı A.K.’nin üzerinde 24 tane ihtiyati haciz tedbiri olduğunu öğrenen Poslu, ''Aracımı satmak için karar verdik. Ondan sonra aracımı ilan sitelerine koydum. Bir tane bayan şahıs aracımı beğendiğini söylüyor. ‘Aracı kısaca anlatır mısınız’ diyor. Aracı kısaca anlatıyorum ve ‘tamam’ dedi. Akşam saat tam 5 gibi mesai bitim saatlerinde aracıma bakmaya geliyorlar. Aracımı beğendiklerini hiçbir yere göstermeye gerek duymadıklarını, biz aracı alıyoruz dediler. Ufak bir pazarlık yapıp pazarlığı bitirdik'' dedi.

 

“SONUÇTA BÖYLE GÖNDERİLEN PARA YOK”

EFT’yi yapmış gibi göstererekten senetle dolandırıldığını söyleyen Poslu, “Noterin kapanmasına yarım saat kala dört buçuk gibi biz aracı almaya geldik diyorlar. Biz yoğunluğumuzdan dolayı yanımıza para getiremedik siz hemen İBAN numaranızı söyleyin biz hemen atacağız. Para hesabınıza geçecek ondan sonra satışımızı yapalım diyorlar. Bunlar satışı yapmak için para gönderiyorlar. Ama sonuçta böyle gönderilen para yok bana sadece bir mesaj gösteriyorlar sanki benim üstüme gelmiş gibi. Ama diyorum ben bu şekilde olmaz. Ben para hesabıma geçmeden ben bu aracın satışını vermem diyorum. Ondan sonra tamam diyorlar biraz daha bekletiyoruz biz bunları. Ben, şubeyi arıyorum ve şuanda hesabınıza düşen bir para yok diyorlar. Hatta noterin yanına çıkıyoruz. Noter işte 5'te falan kapanacağını söylüyor bize tamam diyoruz. Saat 5’e 5 var artık tam kapanacak arkadaşlar diyor ki bana işte biz çok yoğun çalışıyoruz bizim tekrardan gelme şansımız yok sizin zaten hesabınıza para kesin geçecek biz size güveniyoruz iyi insanlarsınız deyip bize benim aracımı sattığım bedelde bana bir senet imzalıyorlar. Senedi ben doğruluyorum. T.C. Kimlik numarasını açık adresini hepsini sorguluyorum. O anlık bir boşluğumla artık imzaladım” dedi.

“KİMSE HANİ BİZ BU DURUMA KESİNLİKLE DÜŞMEM DEMESİN”

Dolandırıcıların her gün farklı yöntemlerle insanların karşısına çıkabildiğine dikkate çeken Poslu, şu yarılarda bulundu: “Biz bu senede kanıp biz o anda imzaya atmış bulunuyoruz. Biz uyanıyoruz ama bir nebze dolandırıldığımızın farkına varıyoruz ama iş işten geçmiş oluyor. Ben bunlara sosyal medyadan mesaj atıyorum dekontu göndermelerini istiyorum. Bunlar beni oyalıyorlar göndermiyorlar. Yok işte yoldayız, şuan giremiyorum internet kapalı gibi. Gidip hemen jandarmaya suç duyurusunda bulunuyoruz. Jandarma noter bölgesi Emniyet bölgesine bağlı olduğu için bizi emniyete gönderiyor Emniyette ifademizi veriyoruz ondan sonra aracımızı ETS kayıtlarından bakılıyor. Aracımızın nerede olduğunu buluyorlar”

“24 TANE İHTİYATLI HACİZ DOSYASI”

Daha öncesinde şahsın üzerinde 24 adet haciz dosyası olduğunu dile getiren Poslu; “Ertesi gün sabah noter açılır açılmaz aracımı bir galerici olduğu şahıs aracı devrediyorlar. Hemen anında satış yapıyorlar. Bu şahıslar noter satışı yaptıktan sonra sisteme şikayette bulunan kişi olduğu için emniyete götürüyorlar. Emniyette, aracı 3 aylık bir senet karşılığında aldıklarını söylemişler. Emniyetten serbest bırakıyorlar. Avukat hemen icra takibi başlatıyor ve kişinin üstüne araç çıkıyor. Bu aracı sorgulattığım zaman avukatımız, üzerinde 24 tane ihtiyatlı haciz dosyaları olduğunu söylüyor. Vatandaşlarımıza kardeşlerimize herkese buradan duyurmak istiyorum. Kesinlikle alışverişiniz bu şekilde olmasın, biz mağdur olduk siz olmayın” ifadelerini kullandı.

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 23
 • fnfnffn 4 hafta önce Şikayet Et
  bu adam bu işi daha öncede yapmıştır bu adamlar hemen tutuklanmalı
  Cevapla
 • Kadir 1 ay önce Şikayet Et
  Parayı hesabında görmeden imzalamamak lazım....önce para...sonra imza
  Cevapla
 • Bilmez 1 ay önce Şikayet Et
  Araba al noter araba sat noter gereksiz bir işlem hazır sözleşmeli kağıt formlar var alıcı veya satıci o formu doldurup her ikiside imzalar işlem biter notere motere gerek kalmaz zaman kaybında olmaz. saygılar.
  Cevapla
 • Serkan CAN 1 ay önce Şikayet Et
  Noterlerde sisteme bağlı 3 gün süreli şaibeli satış hattı olmalı 7/24 çağrı merkezi olmalı bildirildigı anda şaibeli satış ve sonrası olabilecekleri blokelemeli,satış iptali akabinde ve araç hak sahibine verilmeli,ayrıca tümaraclara uygun maliyetli araç izleme zorunluluğu olmalı.
  Cevapla
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Yahu bende bu sistemi anlamıyorum kardeşim savcısı var hakimi var hani bi hukukçu bi adalet sistemi var dimi adamın başına gelen ortada yahu biri çekip alıp al kardeşim malını diyen kimse yokmu ne savcısı ne hakimi ne başka bir makam vatandaş bu durumda yardım etmeyecek de nezaman yanında duracak ben burdayım diyecek cok saçma yaaa
  Cevapla
 • Mehmet57 1 ay önce Şikayet Et
  Adam işini sağlam yapmış senetle aldım demiş senryin günü gelince hesabında para yoksa anca haciz işlemi yapabilirsin her şeyin yordamı var bu arkadaş elli liralık arabayı 59 sattığını sanarker yani kazıklıcam derken kendi örülmüş sanki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle