Yerli otomobilin markası belli oldu! TOGG ismi ile...

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, marka beğeni endeksi yaptırdıklarını belirterek, "Yaptırdığımız endekste TOGG'un marka beğeni endeksi yüzde 73'lere çıktı. Dolayısı ile şimdilik yola TOGG markası ile devam etme kararı aldık" dedi. 2022'de banttan incecek yerli otomobil için ihracatta öncelikli hedef pazarlarının Avrupa olduğunu vurgulayarak, ilk olarak Almanya’ya satış yapmayı planladıklarını açıkladı.

GİRİŞ 07.08.2020 12:02 GÜNCELLEME 07.08.2020 15:28
Bu Habere 100 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, online olarak gerçekleştirilen basın toplantısı ile projedeki son gelişmeleri aktarırken, önümüzdeki dönemlere yönelik yeni hedeflerini açıkladı. İhracatta ilk hedef pazarlarının Almanya olduğunu söyleyen TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, ardından Fransa ve İtalya’ya satış yapmayı planladıklarını söyledi.

Gazetecilerle online sohbet toplantısında Karakaş, yerli otomobilin hangi isim ile yollara çıkacağına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

YERLİ OTOMOBİL 'TOGG' MARKASI İLE DEVAM EDECEK

Karakaş, marka beğeni endeksi yaptırdıklarını belirterek, "Yaptırdığımız endekste TOGG'un marka beğeni endeksi yüzde 73'lere çıktı. Dolayısı ile şimdilik yola TOGG markası ile devam etme kararı aldık" dedi. En son Ocak ayında otomotiv basını ile bir araya gelen Karakaş, o dönem yaptığı açıklamada otomobilin ismi üzerinde farklı alternatifleri olduğunu söylemişti.

TOGG CEO'su, TOGG markasının Avrupa Birliği, ABD, Çin, Rusya, Kanada, Güney Kore, Japonya ve Azerbaycan'da tescil edildiğinin de bilgisini paylaştı.

YERLİ BATARYA İHRAÇ DA EDİLECEK

Batarya süreciyle ilgili de bilgi veren Karakaş, “Farklı paketlerle 300 ve 500 kilometrenin üzerinde menzil sağlayacak, ileri teknolojiye sahip bataryamızın tasarımında sona yaklaştık. Üretim başlangıcımızdan itibaren batarya modül ve paketlerimizi yerlileştireceğiz. Ayrıca bu bataryayı farklı ülkelere ihraç etmeyi hedefliyoruz” dedi.

BU YIL 95 YENİ İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Karakaş, şu anda TOGG ekibinde çoğunluğu mühendis olan ve global şirketlerde önemli görevlerde bulunan 180 kişiyi istihdam ettiklerini belirterek, bu sayının yıl sonuna kadar 275 kişiye ulaşacağını söyledi. Karakaş, fabrika açıldıktan sonra kademili olarak istihdamın 4 bin 300 kişiye çıkacağını ve kadın çalışan oranının yüzde 30’un üzerinde olacağını söyledi. Karakaş, istihdamın Bursa ve Gemlik bölgelerinden sağlanacağına işaret etti.

'İLK ARAÇLAR 2022'NİN SON ÇEYREĞİNDE BANTTAN İNECEK'

Karakaş, 2022'in son çeyreğinde ilk araçların Gemlik'teki fabrikadan inmeye başlayacağının da müjdesini verdi.

REKABETÇİ BİR FİYAT SUNULACAK

Fiyat konusunda net bir açıklama yapmaktan kaçınan Karakaş, “Banttan inecek ilk aracın yüzde 100 elektrikli bir SUV model olacağını hatırlatarak, “Rekabetçi bir fiyat sunacağımız kesin” dedi. Tesiste 2030 yılına kadar tamamı doğuştan elektrikli 5 farklı modelden toplam 1 milyon adet üretilecek. TOGG için şu ana kadar 700 milyon liranın üzerinde Ar-Ge yatırımı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılında, başbakanlığı döneminde katıldığı TÜSİAD toplantısında dile getirdiği yüzde 100 yerli otomobil için 2017'de "babayiğitler" olarak lanse edilen ve 5 şirketin oluşturduğu Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) kurulmuştu.

27 Aralık günü Gebze'deki Bilişim Vadisi'ndeki öngösterimde, kırmızı beyaz yerli ve milli SUV ve sedan modelleri tanıtıldı. Tanıtımda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli otomobil fabrikasının Gemlik'te TSK'ya ait 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekaresinde kurulacağını açıkladı. Yerli otomobilin üretileceği Bursa'nın Gemlik ilçesinde 20 milyar liranın üzerinde yatırımla kurulacak fabrika için ilk kazma 17 Temmuz'da vuruldu.

 

RAKAMLARLA TOGG TESİSİ

• İnşaat zemin güçlendirme çalışmaları dahil 18 ay sürecek ve 2021 yılının üçüncü çeyreğinde tesisin hat montajları tamamlanacak.

• Tesis 1,2 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilecek ve 230 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.

• 2022 yılının son çeyreğinde ilk seri otomobil banttan inecek.

• 175 bin/yıl kapasiteye ulaşıldığında 4 bin 300 kişi istihdam edilecek.

• TOGG Tesisi’nde çalışanların en az yüzde 30’u kadın çalışanlardan oluşacak.

• Üretim başlangıcında yerlilik yüzde 51 oranında olacak.

• 2025 yılında yerlilik oranı yüzde 68’e kadar ulaşacak.

• 2030 yılına kadar 1 milyon adet TOGG hattan indirilecek.

• İstanbul-İzmir Otobanına 4 kilometre mesafede bulunuyor.

• Tesisin 3 kilometrelik çevre alanında 3 adet aktif liman yer alıyor.

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 100
 • ALP ARSLAN 2 ay önce Şikayet Et
  ÇOK MANTIKLI İLK ÜRÜN VE KENDİ OLUŞUMU İLE Yola çıkması GÜZELLL."TOGG"
  Cevapla
 • yasin 2 ay önce Şikayet Et
  gayet güzel
  Cevapla
 • Burak 2 ay önce Şikayet Et
  Togg ne allah aşkına ya bi türk devleti ismini koyun da gururlanalım
  Cevapla
 • Tuncer 2 ay önce Şikayet Et
  Marka degil bu, daha markalar aciklanmadi
  Cevapla
 • Erdal 2 ay önce Şikayet Et
  Ağzına sağlık, tşk.
  Cevapla
 • Kenan 2 ay önce Şikayet Et
  İsim malı güzelleştirmez ama mal ismi güzelleştirir. Bu araba inşallah güzel olcak dolayısıyla bu isimde güzel olur
  Cevapla
 • okan 2 ay önce Şikayet Et
  togg nedir ya güzel bir türk adı koysaydinizda gururlansaydik olmazmi.sancak gibi bayrak gibi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle