İkinci el oto pazarı haziran ayında hareketlendi

Haziran ayıyla birlikte başlayan normalleşme süreci yeni otomobil satışlarına olduğu gibi ikinci el otomobil pazarına da hareket kattı. Ertelenen otomobil satın almaları yeni dönemle birlikte hız kazandı. İşte 2020 haziran ayı ikinci el otomobil verileri.

GİRİŞ 04.07.2020 17:27 GÜNCELLEME 05.07.2020 09:22
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

2020 yılının ilk günlerinden itibaren koronavirüs etkisiyle birlikte gerileyen otomobil ve hafif ticari araç pazarı haziran ayında artışa geçti. Pazar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 66 artarak 70 bin 973 oldu.

 

Yeni otomobil almak isteyip, istediği aracı bulamayan tüketiciler ise şansını kullanılmış araçlarda denedi. Artan fiyatlar ve yoğun talep bu pazardaki hareketliliği de bir üst seviyeye çıkartmış oldu. Ayrıca düşük faizli kredilerin de bu hareketliliğe olumlu bir katkısı olduğu belirtiliyor.

HAZİRAN AYININ LİDERİ RENAULT

 

Mayıs ayının lideri olan Renault markası ikinci el ilanlarda, Haziran ayında da yine yüzde 17 oranıyla liderliği kimseye kaptırmadı. Renault markasını sırasıyla Volkswagen, Opel, Fiat, Ford, Hyundai, Toyota, Peugeot, BMW ve Honda izliyor.

FOCUS LİDERLİĞE ORTAK OLDU

İlanlara model özelinde bakıldığında Mayıs ayında en fazla ilanın Astra ve Clio modellerine ait olduğu gözlemlenirken, Haziran ayında ise en fazla ilan verilen modeller aynı oranlar ile Renault Clio, Opel Astra ve Ford Focus oldu. Mayıs ayında Ford Focus ilanlarının oranı yüzde 4 iken, Haziran ayında yüzde 5 oranıyla liderliğe ortak oldu.

NİSSAN QASHQAİ SEGMENTİNDE LİDER

İkinci el arazi / SUV / Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesinde en yüksek oran yine Nissan Qashqai'nin oldu. Onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan modelleri izliyor. Mayıs ayında yüzde 3 oranıyla Mitsubishi L200 ve yüzde 2 oranıyla Volkswagen Amarok ilk 10 içerisinde yer alırken bu ay bu araçların yerini Hyundai ix35 ve Renault Captur modelleri aldı.

EN ÇOK 2016, 2015 VE 2012 MODELLER TERCİH EDİLDİ

Haziran ayında en fazla ilan verilen model yılları yüzde 8 oranlarıyla 2016, 2015 ve 2012 oldu. İlanların model yılına göre oranları aşağıdaki gibi:

50 BİN – 100 BİN TL ARALIĞINDA OLAN İLANLAR DAHA FAZLA

İlanlar içinde en yüksek payı yüzde 39 oranıyla 50 bin TL – 100 bin TL aralığındaki araçlar alıyor. Mayıs ayına göre ikinci el araç fiyatlarındaki ciddi yükselişin etkisi burada da görülüyor. Geçtiğimiz aya oranla fiyatı 50 bin TL'ye kadar olan araç ilanları azalırken 50 bin TL – 100 bin TL aralığındaki araç ilanlarında artış yaşandı.

KİLOMETRESİ YÜKSEK ARAÇLARA TALEP YÜKSEK

İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar daha çok görülüyor. İlanlarda yer alan araçların model yıllarının ağırlıklı olarak 2011-2016 arasında olmasının da etkisi ile verilen ilanların km'si 50 bin km ile 300 bin aralığında. Araç fiyatlarının artmasıyla kilometresi yüksek araçlara talep artıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • timur 1 ay önce Şikayet Et
  ikinci el otomobil pazarı hareketlendi biz de ailecek peugeot'a yöneldik :D 2008 ya da rifter alacaktık ama malum
  Cevapla
 • bayram 1 ay önce Şikayet Et
  ikinci el olsa bile peugeot tercih ederek ciddi bir masraftan kurtuluyorum bir marka bu kadar mı sağlam araç üretir abi :D
  Cevapla
 • pirana61 1 ay önce Şikayet Et
  algı operasyonu yapılıyor otoda fiyatlar arttı diye yanlış yapıyorsunuz kimin değirmenine su taşıyorsunuz kimleri zengin etmek istiyorsunuz
  Cevapla
 • mahmuthan 1 ay önce Şikayet Et
  araba almak hayal oldu malesef. 2kez indirilen faiz vatandaşın cebine değil oto simsarların cebine girdi.tek çare devlet kontrolu ve eliyle avrupadan 2010 2015 arası araç ithali.
  Cevapla
 • Suat Darı 1 ay önce Şikayet Et
  Onada bir kılıf uydurur lar kardeşim bizim türk milleti kadar fırsatçı varmı dünyada
  Cevapla