'Kadınsın araç boyama işinden anlamazsın' dediler: Şimdi müdavimi oldular!

Diyarbakır’da kadınlar, araç boyama işinde çığır açtı. İlk başlarda şüpheyle bakılan ve kadınlar, gösterdikleri performanslarının ardından erkek ustalara taş çıkartarak vazgeçilmez oldu.

GİRİŞ 29.06.2020 11:03 GÜNCELLEME 01.07.2020 08:28
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Diyarbakır’da eşinin farklı bir ilde yeni işletme açmasından dolayı, boş kalan işletmesi için kolları sıvayan Nurgül Durukan, erkek boya ustalarına taş çıkarttı. Müşterilerin göz bebeği olan Durukan, kadın çalışanlarla profesyonel ekip kurdu.

 

 

Diyarbakır-Şanlıurfa Karayolu üzerinde açtığı işletme 4’ü kadın olmak üzere 10 kişilik ekibi ile ilk günler 3 araçla başlayan Durukan, şimdilerde ise yoğunluktan randevulu sisteme geçti. Araç çizik onarım, orijinal boya değerlerinde mikro onarım ve boyama, pasta cila, boya koruma, far ve detaylı temizlik, kuaför gibi araç estetiği isteğiyle gelen müşterilerine memnuniyet sağlayan Durukan, Diyarbakır’ın sayılı ustalarından biri oldu. İlk dönemlerde müşterilerinden ‘Sen anlamasın’ gibi tepkiler alan Durukan şimdilerde müşteriler araçlarını kendisi işleme alması için sıraya girdi.

''MERAKIM VARDI, FIRSAT DOĞDU''

 

Evli ve 3 çocuk annesi olan Nurgül Durukan, araçlarla uğraşma merakının olduğunu, kendisine verilen fırsatı 1 yıldır değerlendirdiğini ve devamını getireceğini kaydetti. Durukan, ’’Araç çizik onarım, orijinal boya değerlerinde mikro onarım ve boyama, pasta cila, boya koruma, far ve detaylı temizlik, kuaför gibi araçların bütün bakımını yapıyoruz. Eşim 26 yıldır bu işle ilgileniyor. Türkiye’nin 13 ilinde uygulama bayimiz var, araç işlemleri yapıyoruz. Eşim Antalya’da şube açınca burası boş kalacaktı diye işin başına geçmemi istedi. Bu işe merakım vardı, yıllardır istiyordum, o da merakım var diye fırsat verdi, yapabileceğimi ve bana güvendiğini söyledi. Ben de işin başına geçtim. Araç yıkama, pasta cila, detaylı temizlik ve boyası çizik, taş onarımı, orijinal mikron değerlerinde boya işlemiyle işe başladım. Yaklaşık 1 yıldır burayı işletiyorum, ikinci yılımıza girdik, ciddi anlamda bir yol kat ettik, özellikle bayan arkadaşlarımızın desteğiyle daha da iyi bir yere geldik. Bu işe girdiğimde Diyarbakır’da bayan olarak biraz sıkıntılar yaşadım. Müşteriler geldiğinde ‘Ustayı çağırır mısınız, siz araçtan anlar mısınız’ gibi tepkiler gördüm. Şuanda ‘Abla sen dükkanda isen gelelim, işlemi senin almanı istiyorum’ diyen müşteri potansiyelim artı. Bu tepkileri tamamen yendik, şuanda detaylı temizlik, iç dış yıkama, pasta cila ve taş atık onarımı rahatlıkla bayan arkadaşlarımız yapıyor. Özellikle detaylı temizlik işlemde arkadaşlarımızın çok profesyonel çalışmaları var” dedi.

 ''KADIN İSTERSE YAPABİLİR''

Kadınların azmetmesi halinde her işi yapabileceğini kaydeden Nurgül Durukan, ’’Bir bayan aslında ne isterse yapabilir yeter ki azmetsin. 10 çalışanım var, 4 bayan 6 erkek personelimiz. Bayan eli değerse daha iyi oluyormuş düşüncesi oluşturuyoruz. Diyarbakır’da bayan ustaları kazandırmak istiyorum ve bu yönde de bayan arkadaşlarımızı aşılamaya devam edeceğim. Hedefim burada bayan arkadaşlara iş potansiyelini artırmak, büyüme konusunda hedefimiz büyük ilk açtığım zamanlarda 3 araçla çalışırken şuan randevu sistemi ile çalışıyoruz. Bu işi sadece erkeklerin yapmadığını kadınlarında bu işi profesyonel bir şekilde yapabileceğinin bir örneğidir kurumumuz. Kadın isterse her şey olur, yapabilir’’ diye konuştu.

BU İŞ SAYESİNDE EVDEN ÇIKTI

Daha önce çalışmadığını ve bu iş sayesinde evden çıktığını aktaran 2 çocuk annesi Fahriye Kaynak da yaptığı işi gururla çevresine aktardığını söyledi. Kaynak, ’’İlk defa çalışıyorum, ilk olduğu içinde fazlasıyla heyecanlıydım. Nurgül hanım sayesinde evden çıktım, 2 çocuk annesiyim daha önce hiç çalışmadım. Ailemizden herhangi bir tepki almadım, gururla yapıyoruz, biz aile gibiyiz, çevreme, arkadaşlarıma ve aileme anlatıyorum. Çalışmanın başka bir duygu olduğunu anlatıyorum, evde oturan kadınlardan çoğu kendi ayaklarının üzerinde duramayacağını zannediyor, buradan bütün kadınlara sesleniyorum siz istedikten sonra her şeyi yaparsınız’’ şeklinde konuştu. 

YORUMLAR 7
 • Emre 1 hafta önce Şikayet Et
  İslam dinine inanlar için söylüyorum ihtiyacı kadın kesinlikle çalışmamalı erkeklerin işi elinden gidiyor erkekler anca amelelik yapabiliyor yakında sadece yapabileceğimiz iş olarak sırtımızda yük taşıyacağız galiba
  Cevapla
 • Mehmet Emin 1 hafta önce Şikayet Et
  Yapılan iş kollarından bahsedilirken ''mikronlu boya'' yaptıklarından bahsetti hanımefendi. Mikronlu boya yapmak Aracın KM'si düşürmekle eşdeğer birşey... Başarılarının devamını dilerim ama bundan uygulama doğru değil.
  Cevapla
 • vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  kadının yapacağı meslek annelik ve ev hanımlığıdır ellerinin hamuruyla erkek işine girişmeleri nahoştur kim ne derse desin...
  Cevapla
 • vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  kesinlikle katılıyorum bayanlar fıtri olarak resim ve boya yapma işine kanımca daha yatkınlar resim dersinde en iyi notu kız öğrenciler alırdı.
  Cevapla
 • ali 1 hafta önce Şikayet Et
  artık kadınlarda erkek gibi oldu ne incelik ne nezaket kaldı. arkadaşında dediği gibi annelik ve ev hanımlığı dışında herşeyi yapıyorlar. kocasına çocuklarına çemkiren bir kadın topluluğu oldu. heleki birde eline amirlik memurluk verilen kadın topluluğu var ya, göreevi başındaki polisimize memurumuza çemkirenler işte. efendimiz boşuna görüp dememiş cehennemin çoğunluğunu kadınlar doldurmuş diye. ister cahil diyin isterseniz ne derseniz deyin gerçekler boyle. kadının en iyi mesleği anneliktir. cennet annelerin ayakları altındadır.
  Cevapla
 • muhasebeci 1 hafta önce Şikayet Et
  hayat şartları geçim koşullarıdır ılk başta kadını ış hayatına sokan 50 yasındakı teyzeler emeklılık içi çalışıyor, uzaktan davulun sesı hoş gelır bu yorumlar yerıne sistemi eleştırın bence tek maaşla evını gecındıremeyen erkeklerı bu duruma düşüren nedenlere eğilin oyle dümdüz bakmayın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle