İkinci el araç fiyatlarında dengelenme bekleniyor!

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, piyasada sıfır araç bulunurluğunun eylülde artmasını beklediklerini ifade etti.

İkinci el araç fiyatlarında dengelenme bekleniyor!
İkinci el araç fiyatlarında dengelenme bekleniyor!
GİRİŞ 28.06.2020 12:05 GÜNCELLEME 28.06.2020 12:05
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, piyasada sıfır araç bulunurluğunun eylülde artmasını beklediklerini ifade ederek, "Çünkü fabrikalar, yan sanayi ve tedarik zinciri ancak eski hızına eylül ayı ile birlikte ulaşabilir. Bu 1-2 aylık bir zaman... Bu zaman diliminden sonra istenilen aracın 1-2 ay beklenmeden bulunabileceğini öngörüyorum. Dolayısıyla sıfır araç bulunurluğu yeteri seviyeye geldikten sonra ikinci elde de bir fiyat dengelenmesi olur." dedi.

 

Şahsuvaroğlu, yaptığı açıklamada, şu anda sıfır araca karşı bir satın alma iştahı olduğunu, bunun da uygun faiz ortamı ve şu andaki kur seviyelerinden kaynaklandığını söyledi.

Şahsuvaroğlu, "İnsanlar pandemi sonrası yeni normalde hayatlarına devam ederken imkanı olanlar; uçağa binmeyi tercih etmiyor, toplu taşımayı tercih etmiyor, iller arasında otobüsü tercih etmiyor. Dolayısıyla yaz tatili öncesi, okullar kapanmadan veya üniversite sınavları bitmeden insanlar bir an önce arabasını alıp yazlığına, tatil beldesine veya memleketine gitmek istiyor." diye konuştu.

 

Bu dönemde arz-talep arasında dengesizlik olduğunu ve arzın talep kadar kuvvetli olmadığını vurgulayan Şahsuvaroğlu, "Çünkü fabrikaların hepsi pandemi sürecinin akabinde yeni normale ayak uydurmaya çalışıyorlar. Bugün herkes tam kapasiteye henüz geçemedi. Çünkü bütün bir değer zinciri, bütün bir lojistik zinciri hala normal seyrine dönemedi. Bunun için 1-2 ay daha lazım." dedi.

"HERKESİN ŞU ANDA, AYNI ANDA İSTEDİĞİ ARABAYI ALMA ŞANSI YOK"

Murat Şahsuvaroğlu, 2-3 ay sonra taşların daha da yerine oturmasını beklediğini ve araç bulunurluğunun yükselmesiyle birlikte ikinci el fiyatlarının da dengeleneceğini söyledi.

Fiyatlarda bir düşüş beklemediklerini ifade eden Şahsuvaroğlu, "Ama şunun da altını çizmek istiyorum; biz genç ve dinamik bir ülkede yaşıyoruz. Yani geçmiş dönemden bugüne kadar neyin fiyatı düştü ki bugün 'ileride ikinci el fiyatları düşer' diyebilelim. Bu arz-talep dengesindeki ters orandan ötürü olan bir durum. Herkesin şu anda, aynı anda istediği arabayı alma şansı yok. Çünkü Avrupa'daki fabrikalar da zaten mayısın üçüncü haftasında üretime başladı." değerlendirmesinde bulundu. 

"PİYASADA YETERİNCE İKİNCİ EL ARAÇ DA YOK"

İkinci el araçta fiyatların yükselmesinin başka bir nedeninin de piyasada yeterince ikinci el araç bulunmaması olduğuna işaret eden Şahsuvaroğlu, şunları kaydetti:

"Bunun da altında yatan neden, operasyonel kiralama firmaları son 2 senedir araç havuzlarını büyütemediler. 2 senedir ellerindeki araçları kullanıyorlar. Normalde onlar araçlarını yenilerdi ve piyasada yoğun bir ikinci el de olurdu.

Yani piyasada ikinci el aracın olmamasının sebebi sadece sıfır aracın bulunurluğunun az olması değil, aynı zamanda ikinci el havuzunu büyüten operasyonel kiralama firmalarının da son 2 senedir araç parklarını istedikleri oranda büyütememeleridir. Dolayısıyla ikinci el araç fiyatlarının yükselmesindeki nedenlerden de biridir."

"ARAÇ BULUNURLUĞUNUN EYLÜLDE ARTMASINI BEKLİYORUZ"

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Şahsuvaroğlu, eylül ayı sonrasında fiyatların dengelenebileceğini belirterek, "Araç bulunurluğunun eylülde artmasını bekliyoruz. Çünkü fabrikalar, yan sanayi ve tedarik zinciri ancak eski hızına eylül ayı ile birlikte ulaşabilir. Bu 1-2 aylık bir zaman... Bu zaman diliminden sonra ben istenilen aracın böyle 1-2 ay beklenmeden bulunabileceğini öngörüyorum. Dolayısıyla sıfır araç bulunurluğu yeteri seviyeye geldikten sonra ikinci elde de bir fiyat dengelenmesi olur." şeklinde konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • vedat bey 2 hafta önce Şikayet Et
  zengin olan araç fiyatları ne kadar artarsa artsın alacaktır ya orta gelirli ve dar gelirliler için ne yapılıyor .ötv indirimi yapılmalı alt segment arabalara uygulayın milleti soğutmayın kendinizden
  Cevapla
 • Vatandaş 2 hafta önce Şikayet Et
  ÖTV nin mantığı nedir? Lüks tüketim için lüks vergi. Özellikle giriş segmentindeki bir araç lüks değil. Ama bir araç için ödenen paranın yarısı vergi olmaya devam ediyor. Neden bu vergiyi hiç olmazsa bu tip araçlarda ciddi olarak indirmeyi düşünmüyorsunuz? Çünkü bu vergi araçta, akaryakıtta, telefonda maliyeti artıran en büyük sebep. Sokakta her hangi bin kişiye cep telefonu kullanıp kulanmadığını sorun. Hayır kullanmıyorum diyen kaç kişi bulursunuz. ÖTV' nin varlık amacı lüks tüketimi kontrol altında tutmak ise eğer bu saydıklarımın hiç birisi artık lüks değil, sıradan bir ihtiyaç. Ötv yi üst segment araçlar için yürütün.
  Cevapla
 • emrew 2 hafta önce Şikayet Et
  sıfır araçlara en azından 300bin tl ye kadar araçlarda %10 ötv indirimi gelmeli. tamam yeterli sıfır araç yok deniliyor ama bence sadece türkiyede üretilenlere uygulanırsa 1 2 ayda karşılanır.
  Cevapla
 • Kayserili Tüccar 2 hafta önce Şikayet Et
  Parana altın aldım bekliyorum,altın çıkar o arabalarda zarar eder düşer ,daha iyisini alırım yeni sene
  Cevapla
 • Salih 2 hafta önce Şikayet Et
  devletimizi rabbim korusun,her konuda başarılar elde ediyorlar,ama bu işi beceremediler kabul etmek lazım,canlı gibi gözüksede,günden güne fakirliyoruz,ekonominin her alanında fırtınalar mevcut,adınada hep başkaları sebep oldu dedik,ama elektronikten,gıdaya,otomobilden,emlağa enflasyon durdurulamıyor,her gün daha çok paraya daha az şey alabiliyoruz,belki rakam üzerinde %10 civarinda ancak gerçek öyle değil.
  Cevapla
 • berkan 2 hafta önce Şikayet Et
  aynen öyle kardesim agzina saglik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle