Sıfır araçlarda talep patladı! Bayilerde kuyruk oluştu

Türkiye otomotiv pazarında mayısta yaşanan canlılık, haziranda ayında da sürüyor. Normalleşme ile birlikte hem pandemi nedeniyle ertelenen talebin, hem ticari hayatın yeniden başlamasının etkileri pazara olumlu yönde yansıdı.

Sıfır araçlarda talep patladı! Bayilerde kuyruk oluştu
Sıfır araçlarda talep patladı! Bayilerde kuyruk oluştu
GİRİŞ 27.06.2020 17:34 GÜNCELLEME 27.06.2020 18:25
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Kamu bankalarının düşük faizli kredi paketi ise doping etkisi yaptı. Kredi paketi Türkiye'de üretilen otomobiller için geçerli olsa da müşteriler yerli ithal ayrımı yapmadı, bayilere koştu. Ancak birçoğu eli boş döndü. Bayiler stoklarında yeterli araç olmadığı için talebi karşılamakta zorlandı.

 

HAZİRAN'DA OTOMOBİL TALEBİNDE PATLAMA YAŞANDI

Geçtiğimiz aylarda otomobil satışları koronavirüsün de etkisiyle bir hayli düşmüştü. Ancak yeni normal döneme geçiş, düşük faizler ve diğer bazı teşviklerle birlikte otomobil pazarı tekrardan canlanmaya başladı. Özellikle haziran ayında talebin bir hayli arttığı görülüyor. Biraz sosyal mesafe kuralının da etkisiyle bayiler önünde oluşan kuyruklar dikkat çekiyor. 

 

Bu duruma sosyal medyada dikkat çeken Fransız Renault Grubu'nun Satış Sonrasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Hakan Doğu, “Otomobil almak için iyi bir zaman olduğunu düşünen müşteriler, showroom’a girmek için sıra bekliyor. 2 yıldır ertelenen talep, teşvik edici krediler, Türkiye'nin demografik yapısı ve Covid-19 korkusuyla toplu taşıma yerine özel araç tercihleri ile sektörümüz biraz nefes alacak.” açıklamasını yaptı.

YÜZDE 40 ARTTI, 60 BİNİ GEÇECEK

Bu arada resmi sonuçları önümüzdeki hafta açıklanacak. Haziran ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarının 60-65 bin adet civarında sonuçlanması öngörülüyor. Bu da 42 bin adet satılan Haziran 2019'a göre yüzde 40'lık bir artışın olduğunu gösteriyor. Sektör yetkilileri araç olsa pazarın 90 bini bile zorlayabilecek talebe sahip olduğunu aktarıyor.

ETİKETLER
oto haberleri
YAZDIR
YORUMLAR 52
 • Ozkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu bol paranın birde darlığı kesin olucaktr peşin parasıyla araba alan çok az sayıda insan var çoğu vatandaş krediyle aracını alıyor a bankadaki borcunu b bankasından çektiği borçla kapatıp yoluna devam ediyor simdilik karanlık günler geride kaldı daha karanlık günler bizi bekleyebilir temkinli olmak lazım
  Cevapla
 • Dervaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Sorsan kriz var millet aç cebinde para yok Ne büyük bir adamsın reis
  Cevapla
 • rafadan 1 yıl önce Şikayet Et
  Sorsan kimsede para yok!
  Cevapla
 • Ercan224 1 yıl önce Şikayet Et
  Araba ihtiyacım var araba fiyatları uçuk buna bir çözüm bulunmalı .En kötü araba bile ateş pahası burda milletin sorununa çözüm bulunmalı.Dısardan araç ithal edin 2. el
  Cevapla
 • Halk 1 yıl önce Şikayet Et
  Emlakçılar ve galericiler den uzak durun bunlar kadar hain ikiyüzlü insan Yok bu memlekette
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle