Opel, Peugeot, Citroen ve DS dijitalde rekor kırdı!

Koronavirüse karşı hızlı davranan Fransız otomotiv üreticisi PSA Grubu Türkiye’de toplamda 7 bin 683 adet satışla Nisan şampiyonu oldu.

Opel, Peugeot, Citroen ve DS dijitalde rekor kırdı!
Opel, Peugeot, Citroen ve DS dijitalde rekor kırdı!
GİRİŞ 11.05.2020 10:33 GÜNCELLEME 12.05.2020 00:46
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgınına karşı dijital dönüşümünü ve tedbirleri erken alan Fransız otomotiv üreticisi PSA Grubu Nisan’da 7 bin 683 adetlik toplam satışıyla Türkiye şampiyonu oldu. Bünyesinde Peugeot, Citroen, Opel ve DS markalarını barındıran grubun başarısını PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille otomotiv gazetecilerine anlattı.

 

10 BİN ARAÇ LİDER YAPTI

Olivier Cornuaille, koronavirüs sürecinde başka ülkelerden Türkiye'ye araç çektiklerini ve satışa sunduklarını aktararak, şunları kaydetti: "Limanlar kapalı olmasına rağmen elimizdeki araçları getirmek için çok uğraştık. Tüm araçlarımızı getirebildik. Daha sonra başka araçlar da getirdik. Türkiye'de satılmak üzere değil ama başka pazarlardan talep edilmiş araçlar vardı. Onları da getirdik. Avrupa'dan toplamda yaklaşık 10 bin araç getirdik. Fabrikalar açılana kadar Nisan-Mayıs arasında planlamış olduğumuz yönetimi gerçekleştirmiş olduk." 

Olivier Cornuaille

Cornuaille, yıl sonunda pazarın 400 binin üzerinde olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Kurdaki artışa paralel olarak, otomotiv fiyatlarında da artış olacağına dikkat çeken Cornuaille, "Öte yandan, tesisler eski normal düzende devam etmeyecek. Bu birçok araç üreticisinin karşısındaki bir sorun. Birçok üretici kar edemeyecek ya da çok düşük karlar elde ediyor olacak. Bu da fiyatı yükselten bir etken olacak'' dedi.

 

ONLİNE KANALDAN DEVASA SATIŞ YAPTI

Uygulamaya başladıkları dijital servislerin şampiyonlukta katkısı olduğunu belirten PSA Türkiye Başkanı, “Tamamen kapalı olan bayilerimiz bile tüm satışlarını evlerinden kolaylıkla yürüttü. Daralan pazara rağmen yeni dijital hizmetlerin devreye girmesiyle birlikte internet sitesi ziyaretçi sayımız nisan ayında tarihinin en yüksek rakamı olan 2.6 milyona erişti. 78 bine yakın ön talep toplandı. 13 bin 481 online satış randevusu talebi alındı. 11 bin 262 adet görüntülü görüşme ve yüzde 71 oranında kredi başvurusuyla satış gerçekleştirdik” diye konuştu.

NİSAN’DA PEUGEOT, 4 AYDA İSE FİAT LİDER

Türkiye tarihinde ilk kez liderlik koltuğuna oturan PSA Grubu markası Peugeot Nisan’da yapılan 26 bin 457 adetlik satışın 3 bin 960 adetlik kısmını alarak birinci oldu. Grup markalarından Opel 2 bin 143 adet, Citroen bin 546 adet ve DS 34 adetlik satışa imza attı. PSA Türkiye büyümede yüzde 96’ya ulaşırken, pazardan aldığı pay ise yüzde 29’a ulaştı. İlk 4 ayda yapılan 150 bin 860 adetlik toplam otomotiv satışında ise lider 19 bin 739 adetlik satışıyla Fiat’ın oldu. Fiat’ı hemen ardından 19 bin 384 adetlik satışıyla Reanult takip ederken, Volkswagen ise 17 bin 474 adet satış yaptı.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Burhan Atasoy 2 ay önce Şikayet Et
  Getirdikleri arabaları vatandaşa mı sattılar yoksa fahis fiyat etiketi olan galerilere mi... Böylelikle zaten suni olarak astronomik bir fiyat artışı çıktı şimdi kolayca kendi fiyatlarını arttirabilecekler.. Tek yapmamız gereken bu yıl hiç araba almamak..
  Cevapla
 • Bülent Turgut 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen size katılıyorum stokçu zihniyeti Ticaret Bakanlığı peugeot grubunu denetlemeli.
  Cevapla
 • orkun 2 ay önce Şikayet Et
  dijitale geçmesine en çok sevindiğim marka peugeot satışları da işe yaradığını gösteriyor
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 2 ay önce Şikayet Et
  Elinde kalan ne varsa kaktırdığı için ağzı kulağına varıyor soytarının. Kıtlıkta kalmış gibi Türk düşmanı avrupalı vahşinin arabasına saldıran biz evvel akıllılara ne demeli?
  Cevapla
 • Kazım 2 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru söylüyosun. Fakat bir de işin öbür boyutu var adam haklı olarak satmış olduğu araçların gururunu yaşıyor.
  Cevapla
 • Jonwayn 2 ay önce Şikayet Et
  Araba fiyatları yükselirse kimse alamaz zaten pahalı kimse yaklaşamıyo yanına bir zammı kimse kaldıramaz
  Cevapla
 • bekir 2 ay önce Şikayet Et
  bu ülkede hiç bir fabrikası yok ama rekor kırıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle